To, čo nás na nich láka, to čoho sa bojíme, je tajomno, hluk a svetelné efekty. Búrka je úžasný úkaz, ktorý nie je neobvyklý, ale uchvacuje svojím tajomstvom.
Počasie sa s nami poslednou dobou pohráva, chvíľku teplo, chvíľku zima, počasie je hračka prírody. S postupným otepľovaním sa dostavia aj tajomné búrky, ktoré bývajú sprevádzané ďalšími javmi, ako je napríklad silný vietor. Búrka je veľmi zložitý proces, ktorého sa veľa ľudí veľmi obáva a ktorý sa vám pokúsime v nasledujúcom článku trochu priblížiť.
Ide o jav, ktorý je vidieť aj počuť. Vzniká navzájom medzi oblakmi, ktoré sa nazývajú Cumulonimbus alebo medzi zemou a týmito mrakmi.
Mraky sa rozdeľujú na ľadové, vodné a zmiešané. Každý má svoj typický názov a je ich celkom veľa. A viete, ktoré to sú?
Keď sa na oblohe objaví sem tam nejaký mrak, jedná sa o mrak zvaný Cumulus. Z týchto mrakov býva dážď nečakaný a rýchly, ktorý zároveň aj rýchlo skončí.
Biely mrak, ktorý je veľký. Na oblohe je veľmi roztiahnutý. Toto je typický búrkový mrak, z ktorého môžete očakávať krúpy, blesky aj hromy. Po búrke z týchto mrakov sa vždy veľmi ochladí. Ak by sa tak nestalo, bude sa búrka opakovať.
Farba oblohy je mierne dozelena a typická sivá. Pri tejto oblačnosti sa nemusíte báť búrky.
Opar zakrývajúci slnko. Môžu z neho padať zrážky.
Šedý opar na oblohe. V zime z týchto mrakov sneží. Zrážky z neho môžete čakať len celkom náhodou.
Mraky, ktoré sú biele, ale miestami aj sivé. Sú to také kôpky, z ktorých môžu padať aj krúpy.
Keď také mraky budete vidieť ráno, môžete si byť istí, že počas dňa sa búrky objavia. Väčšinou ale nie skôr, ako za 6 hodín. Tieto mraky majú podobu kameňov, ako by boli poskladané za sebou.
Ak sa na oblohe objavia mraky, ktoré vyzerajú ako mliečny opar, jedná sa Cirrostratus.
Sú ešte drobnejšie, než biele obláčiky. Sú to tzv. baránkovia. Z týchto mrakov zrážky nikdy nepadajú, ale hrozí, že sa počasie zhorší a príde s nimi teplý front.
Mraky, ktoré majú tvar zväzkov a vyzerajú ako jemné biele obláčiky. Tieto mraky sú tvorené z ľadových kryštálov. Teplota v ich výške, je dokonca až mínus 40 stupňov Celzia. Keď sa začnú objavovať tieto mraky, môžete počítať s tým, že v priebehu pár hodín príde dážď a prehánky.
V horúcich dňoch je povrch zeme ohrievaný slnkom. Zemský povrch ohrieva vzduch priamo nad povrchom procesom vedenia. To, že teplý vzduch stúpa, a naopak studený vzduch sa drží v nižších polohách, hrá veľmi podstatnú úlohu pri tvorbe silných búrok. Pokiaľ bude povrch zeme teplý, stúpa teplo nahor, pretože je menej hustý ako okolitý vzduch. Takto sa prenáša teplo z povrchu pôdy na vyššie úrovne atmosféry. A dve veci, ktoré sú najdôležitejšie pre to, aby búrky vznikli, je vlhkosť a vzduch, ktorý je nestabilný.
Búrky vznikajú na atmosferických frontoch a z toho najviac na studených. Búrky sú triedené podľa toho, kde sa práve vyskytli, môžu byť lokálne, frontálne alebo orografické búrky. Najčastejšie sa búrky kvalifikujú podľa toho, aký charakter samotné búrky majú, a to všetko do značnej miery závisí ešte na meteorologickom prostredí, v ktorom sa búrky vyvíjajú. Búrky, ktoré vytvárajú a menia sa v tornádo, sú tie, kedy je rýchlosť vetra väčšia ako 26 metrov za sekundu (94 km) za hodinu, alebo keď je krupobitie s priemerom väčším ako 1,9 cm.
Objavujú sa len v určitých lokalitách.
Tento typ búrok sa vyskytuje na hranici, kde sa vzduch prekrýva, sú to tzv. studené fronty.
Búrky, ktoré sú spôsobené a vyvolané vzduchom, ktorý je hore vytlčovaný nejakým svahom alebo nejakým pohorím.
Búrky sa väčšinou skladajú z troch fáz. Prvá fáza sa nazýva kumulatívna, pri tejto fáze sa búrkové mraky tvoria. Druhou fázou je tzv. zrelá fáza, kedy sa búrka vytvorí úplne a úplne poslednou fázou je fáza rozptyľujúca, pri ktorej sa oslabuje a rozpadá sa.
Jednoducho, počítaním. Už vaše babičky a dedkovia vedeli, že stačí počítať. Od samotného záblesku odpočítavajte. Každá celá sekunda, je v podstate zhruba jeden skutočný kilometer podľa našich babičiek a dedov. Iné zdroje udávajú, že pokiaľ sa ozve hrom do troch sekúnd od záblesku, je od vás búrka zhruba kilometer. Premiestňujúci vzduch v oblaku vytvára elektrické náboje tým, že sa posunie za iným vzduchom. Vytvorenie elektrických nábojov umožňuje vytvárať blesk, podobne ako napríklad vy môžete vytvoriť statickú iskru vašou nohou na koberci. Hrom je hluk, ktorý sa stane pri údere blesku a sprevádza ho. Často sa stane, že uvidíte záblesk bez zvuku, pretože zvuk cestuje pomalšie ako svetlo. Vzdialenosť búrky, ktorá je veľmi blízka a zároveň aj nebezpečná je do troch kilometrov, v tomto prípade sa oplatí nájsť si čo najskôr nejaký bezpečný úkryt.
Pojem, ktorý ste už iste niekedy počuli. Takúto Faradayovou klietkou je do určitej miery tiež napríklad auto. Ak by ho zasiahol blesk, bol by elektrický výboj zvedený po karosérii a nie po ľuďoch. Tento jav sa využíva aj pri zariadení, ktoré je potrebné chrániť a objavil ho Michael Faraday už v roku 1836.
V búrke sa rozhodne vyhýbajte vysokých budovám a vysokých stromom. Búrky budú ľudí fascinovať a vyvolávať v nich obavy neustále. Najlepšie čo môžete urobiť, ak začne búriť je, že sa schováte doma do objatia svojho partnera. A ak ho nemáte, môžete ho stretnúť pri pozorovaní mrakov v Košiciach, Žiline, ale aj Nitre.
[Kač]