Nikto to neprizná, ale každý to robí. O čom je reč? O klamaní. Zámerne klameme v priemere štyrykrát denne. Prečo to robíme, kedy je to v poriadku a v ktorých situáciách vás dostane ďalej klamstvo ako pravda? To si hneď vyjasníme. Klamaniu sme nedávno jeden článok venovali, ale rozhodne je treba ešte doplniť.
Hovoríme naozaj 200krát denne lož? Toto neuveriteľné číslo môžeme často nájsť na internete. Ovšem nikto presne nevie, kde sa toto šialené číslo vzalo. Realistickejšie vyzerajú štúdie, ktoré vychádzajú zo štyroch zámerných klamstiev denne. Predovšetkým v rozhovore s cudzími ľuďmi nám na úprimnosti príliš nezáleží. Aby sme pôsobili sympaticky, povieme už v desaťminutovom rozhovore priemerne trikrát nepravdu, ako uvádza štúdia vypracovaná na univerzite v Massachusssetts. Dôvodov ku klamaniu je veľa, napríklad chcete svoj protejšok uchrániť pred nepríjemnou zraňujúcou pravdou alebo sám seba malým preháňaním trochu prikrášliť.
Také klamstva z nutnosti ale nikomu neublížia, nie? Niekedy sa dokonca očakáva, že s pravdou nevyrukujeme. Alebo si naozaj myslíte, že chce váš šéf počuť o vašej nešťastnej láske, keď sa vás opýta:" Ako sa vám darí?" Muži klamu zhruba o 20 % viac ako ženy. Možno preto, že mi ženy dokážeme citlivejšie odhadnúť, keď sa klamanie vyplatí. Dáme si pár názorných príkladov.
Chválim každého zo svojich partnerov. "Ty si najlepší, koho som mala v posteli!" Len tak predsa môžete zvýšiť druhému sebavedomie.
Ak vám sex s tým druhým pripadá skôr priemerný, zamierite tak riskantným smerom podobne ako pri predstieraní orgazmu. Pretože potom sa váš partner mylne domnieva, že je všetko v poriadku, a nikdy sa nezmení k lepšiemu. A tým tiež vy sami trpíte. Okrem toho jednáte so svojím partnerom ako s dieťaťom, ktorému sa musí klamať, pretože by pravdu neuniesol. Lenže tak to nie je. Ak mu chcete zložiť kompliment, proste mu/jej povedzte, čo na sexe s ním/ňou považujete za nezameniteľné a že si ho naozaj užívate. Tiež mu môžete povedať, čo by ste si priali inak.
Moja priateľka mi hrdo predvádza svoje nové šaty a pýta sa " Pristanú mi?" Bohužiaľ v nich vyzerá tlstejšia, pridávajú jej zhruba päť kíl. Ako zareagovať?
Predstavte si túto situáciu obrátene. Nebola by ste tiež rada, keby vám niekto povedal, že chcete ísť na verejnosť v šatách, pre ktoré by bolo označenie "vrece zemiakov" ešte milosrdné? Tak vidíte. Samozrejme musí biť rada taktne vyslovená. "Tie ti toľko nepristanú, myslím, že v skrini máš oveľa krajšie veci." V prípade potenciálnej urážky by ale hneď mal nasledovať kompliment.
Včera ste prišli o viac ako hodinu neskôr do práce. Zaspali ste, pretože ste mali výnimočný večer. Vaša výhovorka: bol/a som u lekára. Mali ste povedať pravdu?
Nie, v žiadnom prípade. Tu nikomu nepomôžete, keď budete úprimný. Pokiaľ napriek tomu nechcete klamať, je dobré sa za neskorý príchod ospravedlniť v prípade, že sa vás nikto na dôvod nebude pýtať. Ale takto to funguje, len pokiaľ máte dobrého šéfa a nechodíte do práce neskoro každý deň.
Vo svojom profile na internetovej zoznamke ste sa vyobrazili tak trochu vyšší, štíhlejší a ľahko zaujímavejší. Naozaj je to o klamaní? Koniec koncov sa chcete reprezentovať čo najlepšie, aby ste sa zoznámili.
To patrí k veci. Je absolútne normálne, že sa chceme prezentovať v tom najlepšom svetle a pritom tiež dosť preháňame. Nezabúdajte ale, že pri prvej reálnej schôdzke vyjde pravda na povrch. Pokiaľ ste preháňali trochu viac, bude prekvapenie pri osobnom stretnutí skôr negatívne. Pár kozmetických prikrášlení je ale úplne v poriadku.
Keď sa vás váš vedúci oddelenia netrpezlivo opýta, či už máte úlohu, ktorú vám dal, hotovú, povedali ste, že áno. Pritom ste to ešte nevideli.
Také klamstvá majú krátke nohy. Pokiaľ to avšak nedoženiete. Navyše netrpezlivosť vášho nadriadeného upozorňuje na to, že bude chcieť vidieť čoskoro výsledky. V zamestnaní sa jedná väčšinou o jasne definovanú prácu a tá sa dá takmer vždy skontrolovať.
Vaša najlepšia kamarátka sa k vám prišla vyplakať, pretože je jej vzťah v kríze. Jej priateľovi vadí, že sa na neho veľmi upína a kvôli tomu vznikajú hádky. Smiete jej povedať, že na tom niečo bude? Alebo musíte ako kamarátka vždycky paušálne súhlasiť s ňou?
Najskôr by ste ju mali úplne podporovať, biť jej k dispozícii a nechať sa ju vyplakať. Predsa len ste jej najlepšia kamarátka a nie len jej terapeuta. Keď dotečú všetky slzy, môžete sa jej opýtať, či už je ochotná vypočuť pár pravdivých a možno aj bolestivých slov. Ale všetko naozaj až potom, že ste jej dali jasne najavo svoju lojalitu.
Vaša svokra varí veľmi často mäso. Pritom ste už dlho vegetarián/ka. Urazíte ju, ak jej to poviete? Alebo to musíte pri vašich návšteva vydržať?
Je pochopiteľné, že si to so svojou svokrou nechcete rozhádať. Ale nebudete predsa stále chváliť jej pečené mäso, keď sa vám z neho v skutočnosti sťahuje žalúdok. Môžete jej vysvetliť, prečo je pre vás dôležité nejesť mäso. Tak bude mať ona a aj vy možnosť zareagovať. Buď pre vás začne variť bezmäsité jedlá, alebo si proste vezmete vegetariánske prílohy.
V zamestnaní už sa po druhykrát tento týždeň oslavuje po pracovnej dobe kolegove narodeniny. Už by ste chceli ísť domov a vyhovoriť sa, že máte na dnešok dlho dohodnutú schôdzku. Ste zlý kolega?
Klasické malé sociálne klamstvo z nutnosti, ktoré má slúžiť k zachovaniu pokoja. Nikomu neublíži, keď predstierate, že musíte na schôdzku. Na druhej strane, by bolo tak zlé sa predsa len krátko zdržať? Nakoniec práve v takej súkromnejšej atmosfére sa najlepšie nadväzujú dôležité pracovné kontakty.
Keď ste v klube vypili nejaký ten kokteil navyše, bozkávali ste sa s niekým, kto pre vás nič neznamená a už ho nikdy neuvidíte. Máte sa k tomu priznať svojej polovičke?
To záleží na pravidlách hry vašej lásky. Praje si, aby ste boli vždycky úprimní? Ako si predstavuje vernosť? Mali by ste si dobre rozmyslieť, či sa chcete svojím priznaním len zbaviť tiaže alebo či vám ide naozaj o vaše ho partnera. Chcete uľahčiť svojmu svedomiu? V tom prípade by ste mali radčej mlčať. Len pokiaľ je veľmi tolerantný, môže také priznanie viesť k rozhovorom, v ktorých si všetko potrebné vyjasnite, a k posilneniu vašej lásky. Ale jedno by ste si mali uvedomiť. Nie je pravda, že objímať sa a bozkávať sa s cudzím človekom nič neznamená, keď to vedie ku konfliktom svedomia.
Kolega v práci sa vás neustále pýta, či večer spoločne niečo podniknete, kino alebo drink. Vy ale nemáte vôbec chuť sa s niekým s práce stretávať mimo prácu. Máte sa vyhovoriť, že nemáte čas?
Stále odmietanie bolí, aj keď ešte stále nájdete výhovorku. Váš kolega alebo kolegyňa by si to mohli vziať príliš osobne a cítiť sa odmietaní ako človek. To by po určitej dobe negatívne ovplyvňovalo pracovnú atmosféru. Trvajte na tom, že chcete mať oddelený pracovný a súkromný život. Potom bude situácia jasná a nikto sa nebude cítiť ublížený.
Pri prvej schôdzke ste povedali svojmu pretejšku o tom, ako ste nadšená/ý, že rád jazdí na dobrodružné dovolenky s batohom. Tvrdili ste, že by ste tiež radi cestovali, hoci najradšej bývate v päťhviezdičkovom hoteli.
Nemusíte biť sami dobrodruhovia nato, aby ste obdivovali dobrodružstvo. A kto by nebol rad obdivovaný? Klamanie je tu teda kvôli dobrej nálade povolené, to pri prvej schôdzke robí každý. Až keď sa skutočne stanete párom a pôjde o prvú spoločnú cestu, budete asi musieť s pravdou von.
Je len na vás, či sa rozhodnete niekomu klamať, ale pri zoznamovaní na internete vám to neodporúčame, každé klamstvo bude na schôdzke odhalené, či už vyrazíte na rande do Bratislavy, Nitry, alebo Košíc. Muž alebo žena pozvanie na schôdzku kdekoľvek na Slovensku vás aj tak uvidí, tak nech vás vidia radi a nesklamú sa vo vás.
[ivi]