Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Každý sme od inakiaľ a chceme byť spolu

2.október 2017
Každý sme od inakiaľ a chceme byť spolu

Dá sa pokračovať vo vzťahu i po krátkom letnom romániku? Má vzťah s cudzincom budúcnosť? A myslíte si, že naozaj láska hory prenáša alebo skôr platí, že kto nič neskúsi, tak tiež nič nezíska?

Doba letných lások je už za vami. A je naozaj bežné, že sa na dovolenke zapozeráte do nejakého cudzinca alebo cudzinky a čo potom s tým ďalej? Majú vzťahy na veľkú diaľku vôbec šancu?

Lacné letenky

Dostať sa s bodu A do bodu B je v dnešnej dobe už iba taká rutina. Zakúpiť si letenku kamkoľvek je už úplne bežné. Let lietadlom, napríklad do Talianska, trvá približne hodinu a päť minút, čo je v podstate rýchlejšie, než keď pôjdete napríklad z Bratislavy do Žiliny alebo Košíc. Problémom môže byť iba cena. Lacné letenky sa dajú zohnať, ale väčšinou je to úplne na poslednú chvíľu, alebo naopak s veľkým predstihom. Existuje veľa serverov, kde je možné lacné letenky dohľadať. A i keby ste mali niekde prestupovať, tak ak letenku kúpite naraz i z prestupom, nemusíte sa báť, žeby vám lietadlo na prestupe odletelo. A keby aj áno, tak to bude chyba kvôli meškaniu, alebo nejakej inej chybe leteckej spoločnosti, bude o vás vždy postarané a let prebukovaný na ten ďalší najbližší alebo si dáte ešte jeden prelet na iné letisko, aby ste sa vôbec dostali domov. Samozrejme presne podmienky je potrebné zistiť radšej dopredu a na prípadných prestupoch sa nikde zbytočne nezdržiavať. Keď vám lietadlo uletí vašou chybou, nebudete mať na žiadnu kompenzáciu nárok.

Vyčleňte si čas len pre seba

Keď sa už rozhodnete vo vašom vzťahu pokračovať aj po dovolenke, stanovte si pravidla a vyčleňte si čas iba pre seba. Či si dokážete zorganizovať aspoň jeden víkend v mesiaci, vypnite mobily, odložte všetky resty a povinnosti a pripravte všetko tak, aby ste boli iba spolu. Nenechajte si ten krátky čas, ktorý je vám vyhradený, narušiť niekým iným. Spolu sa uvidíte až za nejaký čas a je potreba si užiť každú spoločnú minútu.

Dôvera a trpezlivosť

To bude to hlavné, čím sa budete musieť obrniť, trpezlivosťou a dôverou. Veľkou výhodou bude, že vám do vzťahu nebude nikto hovoriť. Stretnete sa maximálne iba s reakciami, b podobe otázok, či to ma nejakú perspektívu. Ale rozhodne si nechajú pre seba svoje pocity a dojmy z vášho partnera, pretože ho nebudú poznať a nebudú sa s ním rozprávať.

Jazyková bariéra

I keď si môžete myslieť, že sa dohovoríte a ste skoro ako rodený hovorca, môže sa objaviť problém s jazykovou bariérou. Občas bude treba mať u seba slovník, aby ste si všetko vedeli vysvetliť. Začiatok vzťahu na diaľku, a navyše ešte s cudzincom, môže byť pekne náročný. Než si na seba zvyknete, a predovšetkým, než odhalíte očakávané reakcie toho druhého bude to nejakú chvíľu trvať. I vtipné historky, nevyznejú vždy tak, ako by mali. Ich spontánna pointa by mohla byť tak nejako "prehltnutá", než to ten druhý pochopí.

Vzťah s cudzincom alebo cudzinkou ako terapia

Pre tie osoby, ktoré sa moja akéhokoľvek vážneho vzťahu alebo majú za sebou obrovské sklamanie, ktoré nechcú, aby sa opakovalo, je vzťah na diaľku ideálny. Väčšinou sa potom i tak v rozdielnom vzťahu neriešia tie úplne najmenšie banality, ktoré sa riešia v každom "normálnom" vzťahu.

Vzťah s rodinou

Väčšinou sú to ženy, ktorá sa za svojím mýlim sťahuje, ale sú aj páry, kde je tomu naopak. Pokiaľ ma napríklad jeden z manželov problém, aby vôbec opustil svoju zem, je rozhodne lepšie, keď sa odsťahuje za partnerkou on. V Egypte je toto bohužiaľ normálne, i keď sa vezmete a váš vzťah bude právoplatne uzatvorený, i napriek tomu bude musieť ten, kto je obyvateľ Egypta, žiadať zložito a dlhodobo o vízum a možnosť vycestovať kamkoľvek. Rozhodne to nie je žiadna jednoduchá záležitosť a môže byť aj niekoľkokrát zamietnutá. Komunikácia a vzťah medzi rodinami bude veľmi komplikovaný, pokiaľ každá rodina hovorí inou rečou, budete neustály prekladatelia a tlmočníci.

Každý z inej zemi

Vzhľad a štýl

Cudzinci o seba dbajú viac, dokážu vám zniesť modré z neba a urobiť, čo vám na očiach vidia. Chcú sa páčiť a chcú mať štýl, čo sa o niektorých Slovákoch len tak povedať nedá. Cudzinci sa snažia voniať a nestretnete ich s ponožkami v sandáloch a igelitkou v ruke. Ale povedať to o úplne každom cudzincovi sa tiež nedá, sú národy, a i časti zemí, kde žiadnu modelku alebo playboya nestretnete.

Nad čím je potreba sa zamyslieť, pokiaľ plánujete spoločný život?

Je to v podstate rovnaké ako u bežných vzťahov. Musíte nájsť nejakú spoločnú nôtu, spoločné zvyky a predstavu domova. Kompromisy budú neoddeliteľnou súčasťou každého dňa.

Aký je váš životný štýl?

Popremýšľajte , či je možné, aby sa vaše kultúry a vaše kultúrne hodnoty nejakým spôsobom rešpektovali a neboli zdrojom neustálych hádok.

Aké máte koníčky?

Máte spoločné nejaké záľuby, ktoré by mohli váš vzťah spojovať? Mali by sme mať aspoň jednu činnosť, ktorá vás bude spojovať.

Kde budete bývať?

Budete spolu bývať? A kto sa prispôsobí viac? Chcete sa prispôsobovať vy alebo chcete, aby sa prispôsobil váš partner? Jednou z možností je tiež, že sa spoločne presťahujete do úplne inej zemi.

Žiarlite?

A ako si poradíte s tým, že vám bude chýbať a budete stále sama? Vaše prelety a cestovanie môžu byť finančne náročné, a preto sa môže stať, že sa dlhšiu dobu neuvidíte. I s tým je potreba počítať. Pomôcť vám v tom môže iba online komunikácia.

Chcete mať spolu deti?

A ako sa budú volať: Chosé Novák alebo inak? I výber mena a priezviska je dobré premyslieť. Nie vždy je typické slovenské meno vhodné k cudzokrajnému priezvisku. V akej zemi ho budete chcieť vychovávať? A čo viera? Výhodou ale bude, že vaše deti budú vychovávané multikultúrne a budú vedieť viac jazykov, čo je pre nich veľkou výhodou.

Nikdy nejde povedať jednoznačne, že vzťah s cudzincom nemá žiadnu budúcnosť. Záleží na viacerých okolnostiach i životných skúsenostiach a tiež na tom, z akej zeme váš partner pochádza. Niekedy také vzťahy vydržia a niekedy aspoň získate skúsenosť, aby ste pochopili, že mať vzťah z cudzincom nie je pre vás. Ale rozhodne by nemalo záležať na tom, či je váš partner s Bratislavy, TrenčínaNitry alebo Egypta či Grécka. Oveľa dôležitejšie musí byť to, že sa obaja dokážete milovať, rešpektovať a tolerovať. Cudzinec vám umožní spoznať v jeho zemi samé krásne miesta, a to i tie, ktoré nie sú preplnené turistami. Dokáže vám pomôcť objaviť rozmanitosť chutí jeho kuchyne. A pokiaľ radi cestujete, budete si ho užívať dostatočne týmto nestereotypným spôsobom života, než prídete na to, že sa chcete niekde spoločne usadiť.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: