Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Nezáväzný vzťah

29.október 2023
Nezáväzný vzťah

Kedy sa jedná o nezáväzný vzťah a kedy už ide iba o to jedno? Nie je to iba klišé, keď niekto povie, že chce nezáväzný vzťah? A čo tým môže vlastne myslieť?

Nehľadám nič vážne, nechcem sa viazať, budeme iba kamaráti s výhodami a potom sa uvidí. Kedy iba kľučkuje a kedy si berie iba čas na rozmýšľanie? Nie vždy to musí myslieť hneď zle a nie vždy musí ísť iba o to jedno.

Aké môžu byť dôvody k tomu sa neviazať?

Strach a minulosť

Vlastná neistota k záväzkom. Strach z toho, že od vás niekto niečo očakáva. A v neposlednej rade aj obava z toho, že môže zasa iba sklamať nielen partnera, okolie, ale aj sám seba. Každý, kto si zažil nejaké svoje trápenie, môže určite s istotou povedať, že čím viac týchto sklamaní bolo, tým sú jeho strach a obavy väčšie a väčšie.

Nedospelosť

Nezrelosť. Občas si človek musí urobiť v živote trochu chaos, aby zistil, čo je pre neho v živote dôležité a čo naopak nie je. Môže vám veľa ľudí vo vašom okolí tvrdiť, že je to presne ten skvelý partner pre vás, ale vy si nato musíte prísť samy a to za každú cenu a i trebárz obrovskou negatívnou skúsenosťou.

Okolie a predsudky

Tlaky vo vašom okolí, jeho alebo jej rodina môže byť z vašeho začínajúceho vzťahu nadšená, ale chodiť spolu budete vy. Alebo naopak sa váš partner môže svojho okolia báť a bude mať svoj osobný problém, aby priznal, že ste spolu a že vy ste ten, ktorý ho má reprezentovať do života. Môže mať problém napríklad s vašou váhou, štýlom obliekania, minulosťou atď. ale bude mu s vami dobre a nebudete si preto istý čomu dať prednosť. Tu sa prejaví tiež to, ako je zrelý pre to, aby mal nejaký trvalý vzťah alebo či ste jedna z mnohých, s ktorými je mu iba dobre, ale budúcnosť plánovať nechce.

Vzor rodičov

To, aké ste to mali v detstve doma. Boli vaši rodičia ukážkovo zamilovaní alebo naopak si každý robil, čo chcel? I tento model toho, ako spolu vaši rodičia vychádzali, vo vás vytvorí vzor a príklad toho, aký budete chcieť vzťah, akého partnera a aký vzťah budete hľadať.

Aké formy vzťahu vás môžu stretnúť, pokiaľ sa nebudete chcieť viazať?

Víkendovky

Vzťahy, ktoré len tak neprekuknete. Budete mať pre seba vyhradené víkendy, ale nebudete do vašeho spoločného víkendu pliesť rodinných príslušníkov alebo kamarátov. V dnešnej rýchlej dobe je to skvelý spôsob, ako sa spoznať a nejaký vzťah začať, ale ak sa víkendový vzťah pretiahne aj na ďalšie roky, je to asi zle a väčšinou to znamená, že jeden z tohto páru to nemyslí vážne a nechce sa celkom viazať.

Vzťahy, kde to inak nejde

Vzťahy, kde jeden pracuje napríklad v cudzine. Každý taký vzťah by ale mal byť po nejakej dobe prehodnotený a malo by byť postupom času celkom zrejmé, kto sa ku komu bude sťahovať.

Nezávazný vztah

Na zavolanie

Za takým vzťahom rozhodne nič nečakajte, pokiaľ sa ozve iba, keď je po nejakej párty alebo keď mu ide vlastne iba o to jedno. Nejakú dobu síce môžete mať ružové okuliare nasadené a ospravedlňovať sa tým, že keby nechcel, tak by sa neozval a na vás si nespomenul, ale ani taký vzťah nie je fér.

Hormóny

V mužskej aj ženskej mysli dominujú hormonálne nerovnováhy a rovnováhy. Pri puberte uvoľňuje mužské telo hormóny, ktoré sa výrazne líšia od tých ženských hormónov, a preto sa tieto dve pohlavia líšia vo svojom chovaní. Hlavný mužský hormón, testosterón je zodpovedný za neustálu túžbu mužov po intímnostiach. Muži si na intímnosti potrpia viac ako ženy, ale neznamená to, že dokážu milovať menej. Ženy zasa uvoľňujú veľa estrogénu. Tento hormón je zodpovedný za tú citlivú, krehkú a zmyselnú lásku od žien. Estrogén vyvoláva pocit k objímaniu, držaniu a akéhokoľvek blízkeho kontaktu. Preto sú ženy viac chápané za krehké stvorenie. U mužov ale i napriek tomu existujú určité životné štádia a obdobia, kedy hladina estrogénu v tele mierne vzrastie. Vtedy môžete vycítiť, že váš muž myslí viac ako vy a dokáže vám viac porozumieť, ale býva to naozaj iba občas. Pokiaľ nie je citlivý stále, netlačte na neho a nevyčítajte mu, že je menej citlivý. Sú ženy, ktoré obdobie mužskej citlivosti zažívajú naozaj iba celkom zriedka.

Prečo muži nevedia veľmi vyjadrovať svoje pocity na rozdiel od žien?

Pokiaľ a dokiaľ nebudete blízko svojho partnera, aby ste videli i vám dobre známu jeho neverbálnu komunkáciiu, nebudete presne vedieť, čo tie jeho činy naozaj znamenajú a môže byť ťažké ho súdiť za to, či miluje alebo nemiluje. Údajne za to vraj môže hormón vasopressin. Tento hormón vraj u mužského pohlavia bráni tomu, aby zdieľali svoj podrobný a osobný život so svojimi priateľmi a širokými sociálnymi kruhmi. Oveľa menej hovoria o svojích manželkách, partnerkách, snúbeniciach a milujú životy, ale sú i výnimky, ktoré sú zasa naopak horšie než ženy, možno z dôvodu vysokej hladiny tohto hormónu. Ženy to majú ale opačne. Žena akoby očakávala, že bude jej partner, muž, priateľ alebo snúbenec hovoriť veľa, chcú komunikovať až príliš. Mužom to ale väčšinou hladiny ich hormónov nedovoľujú a v dôsledku toho sa ženy môžu cítiť, ako že si ich nikto nevšíma a že ich snáď aj ich muž zanedbáva.

Veľkosť libida

Prečo majú muži väčšie libido? Muži to milujú, viac ako opačné krehké pohlavie. Keď sa ich opýtate kedykoľvek a kdekoľvek budú pripravení. S pribúdajúcim vekom im ale testosterón v ich tele klesá, čo vedie k menšiemu libidu. Ovšem hoci je to asi divné, tak s tým majú problém aj ženy. Pokiaľ by muž povedal nie, keď má žena tu správnu náladu, bude hneď obvinený z toho, že o ňu stratil záujem a že ju nemiluje. Ale ak to odmietne žena a muž to nebude len tak rešpektovať, hneď mu na nej nebude záležať a bude sebec. Rozhodujúce sú u oboch hormóny. Za náladu na intímnosti môže aj hormón oxytocín, ktorý je najväčším stimulantom. Vďaka nemu sa budete cítiť skvelo v spoločnosti ľudí a budete sa cítiť v bezpečí. Budete sa chcieť viac zbližovať.

Mužské a ženské myslenie

Mužský mozog údajne dozrieva pomalšie ako u žien. A niektorí teda majú tendenciu chytať signály od opačného pohlavia trochu neskôr. Muži očakávajú, že s nimi budete hovoriť jasne a priamočiaro. Ženy sa cítia oveľa častejšie neisté, než muži. A to, keď o vás druhý neustále niečo zisťuje, zaujíma sa a pamätá si, znamená, že o vás má záujem v dobrom slova zmysle. Láska je pre muža bezpečnosť, vzťah, pokojný domov a plný tanier. V okamžiku, kedy niečo s toho podceníte, objavia sa u nich otázky, prečo tomu tak je a samozrejme akcia spôsobuje reakciu a oni potom chcú vedieť prečo.

Je ťažké nájsť nejaký vzťah, otázkou býva, či hľadať vzťah alebo hľadať radšej nejakého partnera, ktorý za to bude stáť a ktorý s vami bude chcieť na vašom spoločnom vzťahu pracovať. Veľa nezadaných žien a mužov môžete stretnúť nielen na uliciach Bratislavy, Košíc, Prešova, Trnavy ale hneď tu a teraz na internete.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: