Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Jogové očistné techniky ako pomoc aj prevencia

6.marec 2024
Jogové očistné techniky ako pomoc aj prevencia

Trápi vás neustále upchatý nos natoľko, že sa v noci budíte a už jednoducho nie ste schopní normálne dýchať? Bolia vás oči, pretože ich každý deň namáhate a unavujete pri práci na počítači? Ste prechladnutí, niečo na vás takzvane vliezlo a nechcete sa liečiť chemickými produktmi z lekárne? Týmto i mnohým ďalším ťažkostiam možno účinne predchádzať alebo sa ich úspešne zbaviť pomocou súboru rokmi osvedčených jogových, očistných techník.

Z pohľadu jogy je očista veľmi dôležitá, a to ako tá fyzická, tak i psychická. Preto bolo vyvinuté spolu šesť skupín očistných techník, ktoré sú súhrnne nazývané ako šatkarmy (šat = šesť, karma = činnosť, konanie) alebo tiež hathajogové krije, a na ktorých blahodárnych účinkoch sa zhodujú jogíni, tradiční indickí lekári aj lekári na Západe. Vzhľadom k neustále rastúcemu znečisteniu ovzdušia na našej planéte a vzhľadom na pretrvávajúce nevhodné stravovacie návyky mnohých ľudí, považuje joga za potrebné, pravidelne vykonávať vnútornú i vonkajšiu očistu.

Existuje mnoho očistných techník, ktoré jogíni používajú a pristupujú k nim ako k pravidelným rituálom, ktorých účelom je okrem iného očistiť telo aj myseľ pred praktizovaním jogy a meditácie. Tieto prečisťujúce cvičenia veľmi pozitívne pôsobia najmä na správne fungovanie celej tráviacej sústavy, nervového systému a zároveň rozjasňujú a harmonizujú myseľ. Tieto praktiky sa využívajú v prevencii i liečbe najrôznejších chorôb.

Niektoré zo súboru techník nie sú vôbec jednoduché a nie je vhodné, aby ich začiatočníci skúšali sami bez vedenia skúseného učiteľa. Ďalšie sú naopak veľmi jednoduché a sú vhodné takmer pre každého (u techniky prečistenia nosa je uvedené, kedy sa cvičenie nemá vykonávať). My sa tu zameriame práve na tieto jogové praktiky, pomocou ktorých môžeme prostredníctvom prečistenia zmyslových orgánov, hlavy a ústnej dutiny, pozitívne ovplyvňovať a stimulovať aj ďalšie časti organizmu, vrátane našej mysle.

Prečistenie nosa a vedľajších dutín

Technika, pri ktorej ide o prečistenie nosa od nečistôt, prachových častíc a hlienu pomocou slanej vody, nesie v sanskrte názov džála neti. Dýchať znamená žiť a pre správne dýchanie je nutné mať čistý nos. Praktizovaním tohto cvičenia dôjde k uvoľneniu mnohokrát upchatých dýchacích ciest, kedy sú nosové sliznice obalené veľkým množstvom nečistôt, čo zabraňuje plynulému dýchaniu. Táto technika je prevenciou prechladnutia, nádchy a pomáha čeliť bakteriálnu infekciu, ktorá sa pri prechladnutí často objavuje.

Prečistením dutín v oblasti hlavy džála neti posilňuje zrak, pomáha unaveným očiam, zlepšuje čuch aj chuť, pomáha pri hučaní v ušiach, pôsobí ako prevencia zápalu čelných dutín a dokonca pomáha liečiť pľúcne ochorenia a astmu. K ďalším pozitívnym účinkom tejto metódy patrí aktivizácia centrálneho nervového systému, odstránenie alebo aspoň zmiernenie alergií (najmä alergie na peľ a sennú nádchu), liečba niektorých bolestí hlavy, nespavosti, posilnenie pamäte a umenia koncentrácie a mnoho ďalších.

Prevedenie

  • Pripravte si pol litra prevarenej (prefiltrovanej) vody, zahrejte ju na telesnú teplotu, pridajte do nej 1 čajovú lyžičku himalájskej soli a nechajte dôkladne rozpustiť;
  • naplňte pripraveným roztokom špeciálnu kanvičku na neti (hovorí sa jej Lóta), ktorú môžete zaobstarať napríklad na e-shopoch s pomôckami pre jogu (napr. Plastová kanvička na neti);
  • najskôr zistite, ktorú nosnú dierku máte (viac) upchatú a začnite s očistou tej voľnej (voľnejšej);
  • predkloňte sa nad umývadlo alebo vaňu a jemne vsuňte koniec kanvičky napr. do pravej nosovej dierky, nakloňte hlavu doľava a nechajte vodu prúdiť nosom a vytekať ľavou nosnou dierkou von, v priebehu dýchajte voľne otvorenými ústami;
  • odložte kanvičku, odstráňte nečistoty a zvyšnú vodu z oboch nosných dierok veľmi jemným vyfrknutím (vysmrkáním) a pokračujte rovnakým spôsobom v očiste druhej nosovej dierky.

Očista nosa pomocou kanvičky zvanej lóta

Cvičenie by nemali vykonávať ľudia pri akútnom nachladnutí, zápale čelných dutín, pri bolestiach uší, chronickom krvácaní z nosa či nosových polypoch. Odporúča sa vykonávať túto techniku ​​raz denne, najlepšie skoro ráno, pred raňajkami. Medzi začiatočnícke problémy môže patriť štípanie a nepríjemný tlak v dutinách, čo je najčastejšie zapríčinené zlou koncentráciou soli (je jej veľa alebo málo). Pri prílišnom záklone hlavy, môže voda vtekať aj do úst, čo môže byť nepríjemné. Po niekoľkých vyskúšaní bude oveľa jednoduchšie zladiť polohu hlavy, kanvičky aj správne pripraviť roztok.

Očista jazyka

Očistenie jazyka, nazývané džíva mula dhautí, patrí medzi techniky spoločne označované ako dhautí, ktorých postupy očisťujú hlavne tráviaci systém. Pre každého z nás je prirodzené, že si čistíme zuby, avšak veľmi často zabúdame na náš jazyk, na ktorého povrchu sa bežne tvorí povlak, ktorý tvorí výborné prostredie pre život mikroorganizmov. Jogíni prikladajú očiste jazyka vysokú dôležitosť, pretože ho považujú za orgán, prostredníctvom ktorého prijímame pránu (kozmickú, životnú energiu) z potravy. V Ayurvede, východnej vede o dlhovekosti, predstavuje jazyk základný diagnostický nástroj, podľa ktorého indickí lekári zisťujú zdravie pacientov.

Prevedenie

  • Pripravte si škrabku na jazyk, obyčajnú malú lyžičku (najlepšie drevenú) alebo spojte ukazovák, prostredník a prstenník (je potrebné mať umyté ruky a ostrihané nechty);
  • vsuňte nástroj (prsty) do úst a jemne očisťujte koreň jazyka smerom odzadu dopredu k špičke jazyka, môžete tiež pokračovať smerom sprava doľava a naopak.

Drevené lyžice vhodné pre očistu jazyka

Toto cvičenie okrem iného zlepšuje chuť, zdravie zubov i dych. Odporúča sa zaradiť túto prax každý deň ráno, najlepšie pred raňajkami. Očistu jazyka môžete praktizovať aj viackrát za deň, napríklad ju spojiť s čistením zubov. Niektorí ľudia pre čistenie jazyka používajú bežnú kefku na zuby, ktorá je pre túto techniku ​​nevhodná, pretože štetiny kefky príliš dráždia jazyk a je tu riziko poranenia štruktúry mäkkého podnebia.

Očista hlavy

Jedná sa o veľmi jednoduchý a účinný cvik, v sanskrte zvaný kapkal dhautí, pomocou ktorého dochádza k celkovému uvoľneniu a dá sa použiť napríklad pri upokojení po prežití nejakej stresovej situácie. Často sa touto technikou podarí odstrániť bolesti hlavy.

Prevedenie

  • Položte bruška palcov na obe spánky a zatvorte oči;
  • jemne krúžte palcami na jednu stranu a potom na druhú.

Čistenie uší

Iste si hovoríte, prečo je tu táto technika zaradená, uši si predsa bežne čistíme. To iste áno, ale bohužiaľ sme si pre očistu uší zvykli používať úplne nevhodné pomôcky. Máme na mysli vatové tyčinky, pomocou ktorých sa ušný maz a nečistoty iba dostávajú hlboko do ucha, čo môže viesť až k vytvoreniu špuntu, ktorý upchá ušný kanálik a môže zapríčiniť problémy so sluchom. Na obaloch vatových tyčiniek je dokonca často uvedená informácia, že tieto nie sú vhodné pre čistenie uší. Tento problém rieši očistná technika s názvom karna dhautí, ktorú by sme mali praktizovať raz týždenne.

Prevedenie

  • Priložte papierovú vreckovku cez malíček ruky (s ostrihaným nechtom) a takto prst vložte do ušného otvoru;
  • za použitia veľmi jemného tlaku malíčkom v uchu otáčajte;
  • urobte cvičenie aj s druhým uchom, môžete tiež opakovať s ukazovákom.

Očista očí

Technika, v sanskrte zvaná chakšó dhautí, veľmi prospieva najmä unaveným očiam (od práce na počítači a podobne). Ide v podstate o opláchnutie očí vlažnou vodou, najlepšie prevarenou alebo aspoň odstátou. Toto cvičenie môžeme zaradiť ako k ranným očistným rituálom, alebo ho praktizovať práve pri pocite unavených očí.

Okrem tejto techniky existujú aj ďalšie účinné očné cviky:

  • Prehrievanie - uvoľnite sa, zavrite oči a trite dlane rúk o seba, kým sa nezahrejú. Potom je priložte na zatvorené oči a nechajte ich teplom príjemne prehrievať. Môžete dvakrát až trikrát opakovať.
  • Striedanie ohniska - posaďte sa oknu, zahľaďte sa čo najviac do diaľky a následne sa snažte pozrieť na špičku svojho nosa. Niekoľkokrát opakujte a potom nechajte oči oddýchnuť.
  • Cvičenie okohybných svalov - striedajte postupne rôzne smery pohľadu, pozerajte sa hore, dole, doprava, doľava a tiež šikmo, postupne do všetkých štyroch smerov. Potom krúžte očami v smere hodinových ručičiek a aj proti smeru. Ak vám toto cvičenie pôjde, môžete ho skúsiť praktizovať tiež so zavretými očami.

Prehrievanie očí pomocou trenia zahriaých dlaní

Naše telo, ak je zdravé, sa automaticky zbavuje nečistôt a toxínov prostredníctvom obličiek, pľúc, čriev, vylučovaním a podobne. Súbor jogínských očistných praktík vlastne pomáha týmto orgánom v ich práci, pretože existujú zvyšky, ktoré telo nie je schopné vylúčiť automaticky. Všetky popísané techniky sú jednoduché a nie je problém sa ich naučiť. Ak ich zaradíte s pravidelnosťou do svojho života, môžete sa onedlho tešiť na prvé výsledky.

Zdroje

K. Nešpor, J. Knaisl, I. Knaislová: prečisťovacej postupy jogy; P. Mahéšvaránanda: Systém Joga v dennom živote; A. Van Lysebeth: Joga; poznámky z prednášky Zuzany Klingrové o detoxikácii. Zdroj obrázkov: shutterstock.com.

[Mon]

Zdieľajte tento článok na: