Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je to 10:0 pre ženy - 2. diel

2.december 2019
Je to 10:0 pre ženy - 2. diel

A ideme ďalej. V prvom diely sme sa dostali len k šiestim plusovým bodom, ktoré si na svoje konto pripísali ženy, a preto pokračujeme...

Zatiaľ sme prebrali iba šesť plusových bodov, ktoré hrajú jednoznačne pre ženy, tak sa pozrieme aj na tie ďalšie.

7:0

Psychika

Neúspech znamená pre mužov stres. Žena sa hneď nezrúti, ak jej kariéra v práci spadne na nulu. Vie, že v živote sú aj iné oblasti, v ktorých môže byť čo platná a vďaka ktorým si udržiava sebavedomie. Muž prežíva neúspechy v práci ako osobné zlyhanie. Takýto prístup má za následok stúpanie stresových hormónov (kortizol a adrenalín) a v dlhodobom horizonte škodí celému organizmu. Znižuje sa odolnosť autoimunitného systému, zhoršuje sa pamäť, objavujú sa zažívacie ťažkosti, nepravidelný srdcový rytmus.

Žena rozmýšľa inak. V práci to zrovna teraz nie je ono? Dobre, veď v živote je toľko iných důležitých vecí. Aj nedôležitých. Lepšie je sa sústrediť na to, čo je pekné a čo človeku dodá optimizmus a potešenie. Výsledkom je väčšia psychická odolnosť a vnútorná rovnováha.

8:0

Vek

Päť rokov navyše

Ešte na začiatku devätnásteho storočia býval priemerný vek 45 rokov. Dnes sa celkom bežne ľudia dožívajú osemdesiatky. A ženy v priemere ešte o päť rokov viac ako muži. Dôvodom sú nielen zlepšujúce sa životné podmienky a pokrok v medicíny, ktorá priniesla napríklad možnosť hormonálnej terapie. Je tomu tak predovšetkým vďaka väčšej starostlivosti, čo sa týka preventívnej lekárskej starostlivosti, a snahe žien starať sa o seba lepšie. Len sa nesmú nechať ženy nakaziť od mužov.

Tým sa nemyslia žiadne strašidelné choroby, ale ich pomalý postup k vlastnému zdraviu. Napríklad fajčenie a stres sú klasické spúšťače mnohých zdravotných komplikácií. Nevpúšťajte si ich do života. A ak váš muž jednoducho nemôže inak, nech aspoň neprekračuje dvere jeho pracovne.

9:0

Slovník

Bohatší a pohotovejší

Muži často s rešpektom hovoria, že ženy nezavrú ústa. A to je ten krajší výraz pre ich verbálne prejavy. Príroda im skrátka nadelila bohatší slovník a schopnosť vyjadrovať sa farebnejšie a presnejšie než muži. Už malé dievčatká predbehnú vo svojej výrečnosti chlapcov. Rozprávanie im ide ako po masle, zatiaľ čo chlapci ťažko hľadajú slová a niekedy aj zadrhávajú. Všimli ste si, že tento problém postihuje iba muža? Ženy až na výnimky nikdy nekoktajú. Príčiny sú ako sociálne, tak fyziologické. Už od detstva sú dievčatá považované za ukecané a ich slovám sa prikladá oveľa menší význam.

Jaké máte doma vztahy?

Platí, že keď už niečo povie muž, potom to má svoju hodnotu. Táto spoločenská ťarcha avšak spolu s menej vyvinutým slovníkom spôsobuje stres a toto vypätie potom môže vyústiť až v koktanie. Každopádne ženy majú aj telesné predpoklady k tomu, aby lepšie hovorili. Pri osvojovaní jazyka totiž používajú obe mozgové hemisféry zároveň, zatiaľ čo muži uprednostňujú tú ľavú.

10:0

Zložitejší, ale uspokojivejší

Dosiahnuť vytúženého vrcholu uspokojenia je možno zložitejšie, zato si dokážu užiť aj to ostatné. Muži väčšinou nevnímajú také podružnosti, ako je hudba, aróma či intímne osvetlenie. Ženy milujú atmosféru a najrôznejšie detaily, celý ten erotický kokteil zvukov a pocitov. Ženská pokožka je citlivejšia. Ale je to predovšetkým fantázia, ktorá ich dokáže povzniesť do erotického neba.

Tak to vidíte, zďaleka to nie je iba o svaloch. Muži majú silné a veľké bicepsy a tricepsy, a napriek tomu toho unesú ženy viac. Čo však neznamená, že by to mali svojmu okoliu neustále dokazovať tým, že si budú na bedrá nakladať viac, než je nutné. Pamätajte na to!

Ženy sa o svoje zdravie viac starajú

  • Menej fajčia, menej pijú alkohol a menej užívajú drogy. Viac dbajú na zdravú stravu a častejšie navštevujú lekára. Sú opatrnejšie a menej riskujú. Dokladuje to výrazne vyššiu úmrtnosť, hospitalizovanosť a pracovnú neschopnosť kvôli úrazom u mužov.
  • Celkom zdravo sa stravuje 65% mužov a 80% žien. Na opačnom konci je 6% mužov a 3% žien. Najmenej na zdravý jedálniček dbajú mladí muži vo veku 15-34 rokov. Práve v tejto vekovej kategórii je rozdiel medzi mužmi a ženami najvyšší.
  • Nikdy nefajčilo takmer 40% mužov a 60% žien. Pravidelne fajčí asi tretina mužov a necelá pätina žien. Zo všetkých pravidelných fajčiarov je 30% mužov silných fajčiarov (20 a viac cigariet denne), žien iba 13%. Bohužiaľ podľa štatistík sa u dospievajúcich rozdiel znižuje, fajčí 7% dievčat a 12% chlapcov.

Zhruba 4x vyšší celkový počet operácií kardiovaskulárneho systému u mužov v starších vekových skupinách dokumentuje vyšší výskyt týchto ochorení. Muži majú oproti ženám dvojnásobnú úmrtnosť na infarkt myokardu a o 20% vyššie na cievne ochorenia mozgu. Ženy totiž až do menopauzy chránia hormóny. Preto u nich tieto choroby vypuknú až neskôr. Muži oveľa skôr trpia aj na vysoký tlak a cholesterol. Je u nich tiež vyšší výskyt rakoviny pľúc, dvojnásobná úmrtnosť na choroby dýchacej sústavy a k tomu pristupuje fajčenie, ktorému podlieha tretina mužskej populácie.

Nesoutěžte mezi sebou

Aj keď v poslednej dobe aj ženy fajčia viac a čísla sa tak menia. Muži vedú aj v poraneniach a otravách, ktorých majú dvakrát toľko ako ženy. Na druhej strane ženy sú emočne labilnejšie. Na psychiatrických oddeleniach sa lieči zhruba o 50% viac žien ako mužov, najčastejšie na neurotické a afektívne poruchy. Ženy bohužiaľ tiež trpia až 6x častejšie osteoporózou, 9x častejšie chorobami štítnej žľazy a migrénou až 2,5x častejšie ako muži.

Hrozí vám infarkt?

Ochorenie srdca a ciev sa netýka len mužov. Ohrození sú aj mladí ľudia a ženy po štyridsiatke. Srdce je orgánom, bez ktorého nemôžeme žiť. Keď nie je v poriadku sieň alebo komora, nemôže správne pracovať a hrozia nám zdravotné problémy. Hoci sa lekárska starostlivosť každým rokom zlepšuje, faktom zostáva, že na infarkt myokardu zomrie na Slovensku ročne okolo 25 000 osôb. Medzi najviac ohrozenú skupinu patria, ako sme si už povedali, muži, zvlášť tí, ktorí oslávili päťdesiatku, výnimkou však nie sú ani mladšie ročníky a ženy po štyridsiatke.

Počet žien nad štyridsať, ktoré prekonali infarkt, sa od roku 1984 stále zvyšuje

Vinníkom je estrogén

Vzhľadom k tomu, že sa srdcová príhoda u žien vo veku 40+ objavuje skoro rovnako často ako u mužov nad päťdesiat, obracajú odborníci svoju pozornosť práve k týmto ženám. Čo konkrétne u nich vedie k nebezpečenstvu infarktu? Správne tušíte, ak sa domnievate, že to je ženský pohlavný hormón estrogén. Pokles jeho hladiny má negatívny vplyv na predstavu stien tepien a vedie k ich zúženiu, čo znamená, že riziko vzniku srdcového infarktu je naraz až 7x vyšší.

Už jste zažili zlomené srdce?

Nepodceňujte kontroly

V súčastnosti na srdcovo-cievne choroby zomrie 2x viac žien ako na onkologické ochorenia a 6x viac ako na rakovinu prsníka. Môže za to nedostatočná kontrola a podceňovanie ako zo strany žien, tak samotných lekárov. Pri ďalšej návšteve lekára sa teda spýtajte, či patríte do rizikovej skupiny. A ak áno, dohodnite sa s ním na preventívnych vyšetreniach.

Muži sú krehkejší

Už od narodenia majú viac problémov, majú vyššiu kojeneckú úmrtnosť, chlapcov s vrodenou vadou sa rodia zhruba o 50% viac ako dievčat. Ak odčítame ale hypospádiu, typickú vadu viazanú na mužské pohlavie, s ktorou sa u nás rodí približne 250 chlapcov ročne, potom je tento pomer 4:3. S vrodenými vadami súvisí aj úmrtnosť detí do jedného roka. Len vďaka tomu, že celkovo sa rodí viac chlapcov ako dievčat (51:49), pretrváva vyšší podiel mužov v populácii až do 35 rokov.

Neľútostná diagnóza pre mužov aj ženy

Zlomené srdce

Či ste muž alebo žena, zlomené srdcia sa týkajú oboch pohlaví bez rozdielu. Nehovorí sa tomu len tak. Srdce pri strese trpí rovnako ako pri infarkte. Viete, ako sa zachrániť? O zlomenom srdci počúvame často, ale často si teiž myslíme, že ide len o popevok alebo o zápletku v krásnej literatúre. V skutočnosti je toto súslovie väčšmi opodstatnené, než by sa mohlo zdať. Milostné karamboly totiž skutočne môžu viesť k tomu, že náš životne dôležitý orgán ochorie. V takom prípade prichádza k slovu medicínsky "syndróm zlomeného srdca".

Čo je príčinou?

Možností je viac. Okrem bolestivých rozchodov môžu byť spúšťačom aj ďalšie zásadné stresuplné životné udalosti, ku ktorým patrí napríklad smrť niekoho blízkeho, strata zamestnania alebo dramatická autonehoda. Ak totiž človek prechádza extrémnou psychickou záťažou, či už okamžitou, alebo dlhodobou, uvoľňuje telo vysoké dávky stresových hormónov, ktorých koncentrácia môže byť mnohokrát až šesťnásobne vyššia ako za normálnych okolností.

To spôsobuje poruchu krvného obehu v srdcových komorách, následkom čoho sa dostavujú príznaky, ktoré bývajú obvykle typické pre infarkt.

Diagnostika pomocou EKG

Pacienti trpia ťažkou bolesťou hrudi a dýchavičnosťou. Zmeny sú viditeľné aj na elektrokardiogramu (EKG) a z hladiny srdcových enzýmov, ktorých výška býva jasným ukazovateľom infarktu. Existuje však jeden rozhodujúci rozdiel: ak sa vykoná vyšetrenie srdca pomocou katetrizácii, zistí sa, že žiadna cieva nie je upchatá.

Absolútny kľud je nutnosťou

Úplne inak prebieha tiež liečenie. Namiesto pokusov bojovať proti zrazeninám, ktoré blokujú prietok krvi, sa syndróm zlomeného srdca lieči pomocou beta-blokátorov a upokojujúcich prostriedkov. Najviac sú postihnuté ženy a muži trpiaci duševnými poruchami, ako sú napríklad depresie alebo úzkostné stavy.

Ak vám chýba láska, nájdite si svoju drahú polovičku. Je jedno či sa chcete zoznamovať v Kočiciach, Bratislave, Trnave, NitrePrešove alebo v Žiline.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: