Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je monogamia nereálna?

1.máj 2020
Je monogamia nereálna?

"Nech vykrvácam, nech ma blesk rozštiepi, nech ma zožerie krokodíl, nech nosím celý život vodu v košíku, nech ohluchnem a oslepnem, nech sa stanem žobrákom, ak raz podvediem alebo opustím svoju ženu!" Toto všetko musí odriekať muž v Tanzánii sobášiacemu úradníkovi. Napriek tomu nevera v Tanzánii bujnie. Rovnako ako u nás. Rovnako ako v celom zostávajúcom svete.

Neverní sú ortodoxní katolíci. Neverní sú ľudia, ktorým za smilstvo hrozí ukameňovanie. Neverní sú krásni aj škaredí, sexuálne spokojní aj nespokojní, mladí aj starí, muži aj ženy. Ľudia aj zvieratá. Domnelo monogamné labute aj oddané holubičky. Je to jasné, ak vynecháme pár naozaj monogamných výnimiek, pozri pralesnička klamlivá (aký paradox), severský bobor či dva druhy malých afrických antilop, nikto z nás nie je na absolútnu vernosť stavaný. Neveru máme v génoch.

Držte sa kormidla

Lektori popredných medzinárodných firiem a koučovia pomáhajúci ľuďom tvrdia, že ich navštevujú klienti, ktorí sú často do kúta zahnaní práve neverou. Kouč im vracia nádej a sebavedomie. Samozrejme kto iný ako oni by mali mať väčšiu šancu dávať sklamaným dušiam pocit, že - nevera nienevera - svoj život drží pevne v rukách. Ich prvé vzťahy zatiaľ zároveň končia práve vďaka nevere. Dnes im ale neprejdú cez prah partneri, ktorí to s nimi nemyslia vážne a nechcú na vzťahu pracovať.

A poznať takého muža (či ženu, pretože nevera sa týka všetkých) učí aj svojich klientov. Ponúkajú možnosti, že to ide. Že prešli tým istým, a dnes sú šťastní. Dôležité je spracovanie emócií, aj tých dynamických, a stabilizácia v živote. Vedú rozhovory, pracujú s telom, hlasom. Učia ich zdanlivé drobnosti, ako treba dobre stať, pretože tak, ako pevne stojíte na zemi, stojíte aj v živote. Sprevádza ich v ťažkej situácii, dosť možno najťažšie v ich živote. Ako kapitáni, ktorí riadia lode v búrke. Najhoršie je začať zmätkovať, potom začne zmätkovať celá posádka.

Vždy hovoria: Držte sa kormidla, preplávame búrkou, ale zvládneme to. Búrky sú u nás stále častejšie. Jedna lekárka, psychogynekologyčka pred časom v akejsi ankete vyhlásila: "Je mi štyridsať a celá moja generačná skupina má kolektívny zážitok z nevery. Prakticky každá slovenská žena má kamarátku, ktorá sa zrútila v kuchyni so slovami "má inú". Zažili sme neveru vlastného partnera a sami sme boli neverní. Počuli sme to mnohokrát rozprávať, čítali sme o tom, videli to v najrôznejších podobách v televízii a v kine. Nevera sa stala neoddeliteľnou súčasťou našich životov, či už priamo, alebo sprostredkovane vo forme strachu či priania. Líši sa len miera a premieňa sa role podvádzaný - podvádzajúci."

Jste monogamní?

Tá informácia žije v našom podvedomí, ovplyvňuje našu psychiku, správanie aj stratégiu rozhodovania. Verná žena alebo muž zažívajú tieseň neistoty, verný muž sa ľahko môže stať vysmívaným. Ako neveru prijať do svojho života? A ide to vôbec? Ako ju zo svojho života vyhnať? A ide to vôbec?

Manželstvo ako väzenie

Doba sa mení. O nevere môžete hovoriť so ženami, mužmi, odborníkmi. Väčšina z nich zdôrazňuje, že najdôležitejšie je starať sa o vzťah. Nenechať vytratiť náboj. Používať rôzne pomôcky uhasínajúce vášeň. Nepodľahnúť automatickej trvalosti zväzku. Niektorí odborníci poukazovali aj na to, že ak sa vzťah stane rutinou, samozrejmosťou a vyprchá z neho vzrušenie, prispieva to k frustrácii, ktorá vedie okrem iného k infarktom a mŕtviciam. Potom je tu ale jedna zaujímavosť.

Za našich babičiek sa ľudia viac než o uhasínajúcu vášeň starali o to, ako uživiť deti a obrobiť polia. "Pomôcky" naskrz žiadne. Poznali mnohokrát len misionársku polohu a za celý život nevideli jedinú scénu z pornofilmu. Napriek tomu žili spokojne v dlhoročných zväzkoch. Rozvod bol výnimkou. A paradoxne oveľa menej bolo aj tých infarktov a mŕtvic. Že by to bolo naopak? A že by nás tieto choroby kosili nie pre "nudu" a "samozrejmosť" vo vzťahu, ale skôr pre horlivú snahu vyskúšať všetko a mať všetko? Je to otázka. Čo človek, to názor.

Isté je, že tak, ako nevera pribúda, staviame sa k nej tolerantnejšie. Snažíme sa jej podsunúť aj určitý pozitívny význam. Ale to novinka nie je. Už v roku 1929 došiel jeden známy americký sociálny antropológ k tomuto záveru: "Mimomanželské vzťahy nie sú popretím manželstva, ale väčšinou len jeho normálnym doplnením." A o nejaký čas neskôr napísal takmer veštecké S.K. Neumann vo svojich Dejinách ženy: "Manželstvo sa stáva v našej spoločnosti väzením, ktorého okná sú zamrežované a závory zastrčené, z ktorého však ľudia všeobecne utekajú za tichého súhlasu aj tých, ktorí pohoršene krútia očami. Práve dnes, keď milostná potreba ľudí je tak zložitá a ich erotická povaha náramne citlivá, musí konvenčné manželstvo pravidelne, nech skôr či neskôr, viesť k obojstrannej nevere."

O nevere sa dočítame už v Starom zákone. Napríklad v Prvej knihe Mojžišovej je uvádzaný príbeh ženy Támar, ktorá zviedla v prestrojení svojho svokra, porodila dvojčatá, a tým sa dostala do rodokmeňa Ježišovho. Za hrdinu cudzích spální boli veľmi často považovaní veľkí umelci, napr. spisovatelia Maupassant či Flaubert, gitarista Hendrix, herci Omar Sharif, Marilyn Monroe, prezident Kennedy a ďalšie.

Nevěra je odpouštěna, monogamie zapomínána

Doslova sexuálnym strojom bol - aj podľa vlastného životopisu - štyrikrát ženatý otec ôsmich detí Chaplin. Jeden z najväčších hollywoodskych hercov Anthony Quinn v rozhovoroch s novinármi vždy zdôrazňoval absolútnu nutnosť manželskej nevernosti. Keď ho však nechala jeho manželka pre istotu sledovať, detektívi zistili, že mal ešte skoro v 80 rokoch pomer s dvoma 28 ročnými sekretárkami z filmového štúdia.

Konštruktívna nevera

Nevera tu bola vždy. Ale väčšinou bývala spoločensky odsúdená. Dnes ju prijímame s oveľa väčším pochopením. Odborníci na partnerské vzťahy hovoria, že sa pohybujú v reálnom živote a nemôžu povedať, že nevera je v 100% niečo odporného a nemožného. Niektoré typy nevier sú vo svojom dôsledku aj konštruktívne. Nikto nie je imúnny voči tomu sa zamilovať inde a citiť túžbu. Hocikedy sa to ale stáva v manželstvách, ktoré prechádzajú dlhodobou krízou. Odhalená nevera môže byť v niektorých prípadoch veľmi užitočná v tom, že si obaja partneri - po prvom šoku a zvládnutí bolesti, pocitov zrady, poníženie - oznámia o sebe veľa vecí, ktoré nechali plynúť akoby bez povšimnutia.

Bilancujú to, čo im chýbalo, prečo k tomu došlo. Ale keď sa táto bilancia pozitívne zúročí, môže to byť pre nich dvoch v budúcnosti veľmi užitočné. Otvorí sa priestor pre to, aby sa fundamentálne manželský vzťah na nejakú dobu zastavil a aby spolu ľudia začali hovoriť o živote a o svojich potrebách. Niektorý vzťah to zničí, ale paradoxne niektorý naopak posilní - čiže je to vo svojom dôsledku veľmi užitočné. Ktokoľvek sa môže voči tomu veľmi vymedzovať. Nie je možné paušálne odsúdiť neveru vždy...

Nevera je dnes často len akýmsi prelomom, po ktorom si mnohí muži (ale aj ženy) uvedomia, že všade dobre, ale doma najlepšie. K takmer bežným situáciám napríklad patrí, že muž je neverný, dokonca k svojej milenke odíde, ba čo viac, má s ňou napríklad aj dieťa. Napriek tomu sa po čase vracia k svojej manželke. Uvedomí si, kde je jeho pravé miesto.

Máte více sexuálních partnerů nebo jste věrní?

Z istého pohľadu nevera konečne získala svoj spoločenský post. Nielen, že ju dokážeme prijímať s oveľa väčšou zmierlivosťou, ale zachádzame ešte ďalej. V Nemecku dnes napríklad čulo prosperuje spoločnosť "Perfect Alibi", na ktorú nedajú dopustiť neverníci z celej krajiny. Mesačne poskytne alibi stovkám ľudí. Väčšinou ide o falošné pozvánky na služobné cesty, semináre, kongresy, úradné listy opatrené všetkými náležitosťami. Po celom svete sa darí zoznamkám pre "zadaných", rovnako ako súkromným detektívom, pochodujúcim v stopách zahýbajúcich partnerov. Na nevere sa dajú zarobiť milióny.

Spoločnosť si dobre začína uvedomovať, že monogamia je nereálna. Ešte v 50. rokoch sme za prehrešok proti monogamii považovali masturbáciu. O niečo neskôr už len masturbáciu, pri ktorej muž myslel na inú ženu. Neverou býval bozk. Dnes bez problémov tolerujeme, keď sa zajdedje oveľa ďalej. Doba, kedy budeme bežne mávať viac sexuálnych partnerov, je veľmi blízko.

Čísla, čísla, čísla...

Výrobca kondómov Durex uskutočnil medzinárodný výskum toho, ako veľmi sú ľudia v jednotlivých krajinách neverní. Následne potom zostavil rebríček.

10. miesto - Fínsko 36%

Jeden z piatich mužov mal v manželstve pomer najmenej s 10 ďalšími ženami.

9. miesto - Veľká Británia 36%

Angličania nie sú práve povestní svojou ohnivosťou, ale zhruba 1 milión Britov je podľa štatistiky neverných.

8. miesto - Španielsko 39%

Vášňou a temperamentom preslávené Španielsko by si možno podľa očakávania mnohých zaslúžilo "lepšie" umiestnenie. Avšak neoddiskutovateľnú vášeň tu predsa len trošku krotí katolícka cirkev.

7. miesto - Belgicko 40%

Podvádzanie v Belgicku už nie je tabu a ľudia si striktne nepotrpoa na monogamiu.

6. miesto - Nórsko 41%

V zimných mesiacoch bývajú Nóri vernejší. Slnko a teplo v nich prebúdza promiskuitu.

5. miesto - Francúzsko 43%

Väčšina ľudí verí, že nevera je morálne prijateľná, a len 28% neverníkov uviedlo, že svojho činu ľutovali.

4. miesto - Nemecko 45%

Francúzsko má veľmi hravých susedov, ktorí sa hrajú radi predovšetkým mimo domova.

3. miesto - Taliansko 45%

Nevera tu kvitne, ale manželstvo nepoškodzuje. Je tu jedna z najnižších rozvodovosti sveta.

2. miesto - Dánsko 46%

Najviac neverníkov vraj žije v Kodani, tí údajne dramaticky zvyšujú celoslovenský priemer zahýbania.

1. miesto - Thajsko 56%

Viac ako polovica populácie Thajska je poznamenaná neverou. Čiastočne ide o tradície vrátane tzv. mia Noi, teda "menšie manželky", čiastočná neviazanosť najmä súčasnej mladej generácie.

Svoju spriaznenú dušu môžete nájsť aj na zoznamke, kde sa nachádza veľa osamelých ľudí. Vezmite svoj osud do vlastných rúk a zaregistrujte sa!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: