Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je homeopatia alternatívna medicína alebo placebo?

12.február 2023
Je homeopatia alternatívna medicína alebo placebo?

Homeopatia je spôsob liečenia na základe podobnosti, inými slovami uzdravovanie symptómov pomocou výrazne riedených látok vzbudzujúcich rovnaké alebo veľmi podobné príznaky ochorenia. Ako to už u alternatívnej medicíny býva má mnoho zarytých priaznivcov aj rovnako tvrdohlavých odporcov, ktorí tvrdia, že funguje len na princípe placeba.

Nič sa nemá preháňať a v medicíne konvenčnej i alternativnej toto platí dvojnásobne. Veľkým prínosom homeopatie je, že pristupuje k liečeniu pacienta celkovo. Všetko sleduje v súvislostiach so všetkým ostatným, zameriava sa na uzdravenie organizmu ako celku, ktorý je výsledkom mnohých častí. Naproti tomu konvenčná medicína rieši jednotlivé problémy oddelene, ak teda niekoho trápia napríklad žalúdočné vredy, zájde si ku gastroenterológovi. Hoci problém mohol vyvolať stres, tento špecialista nebude riešiť príčinu choroby, ale následky. Vo svojom odbore môže byť úplná špička, ak pacient sám neodhalí prvotné spúštadlo ťažkostí, môžu sa mu žalúdočné vredy objaviť znova.

Korene homeopatie

Homeopatika_bylinky

S týmto spôsobom liečby prišiel nemecký lekár Samuel Hahnemann. Skombinoval znalosti antickej medicíny, stredovekej alchýmie a herbalistiky. Základom jeho prístupu je liečenie podobného podobným, čo je aj voľný preklad slova homeopatia. Na tomto princípe zhruba o dve desaťročia neskôr postavil Louis Pasteur svoje očkovanie.

Samuel Hahnemann tvrdil, že choroby nie sú spôsobené vonkajšími vplyvmi, ale sú dôsledkom narušenia životnej sily (čiže ducha). V dnešnej terminológii by sme mohli povedať, že z jeho uhla pohľadu majú všetky choroby psychosomatický základ.

Skúsenosti s homeopatiou

Výhodou homeopatie je, že ju možno kombinovať s prostriedkami konvenčnej medicíny. Tento prístup vyžaduje skúseného homeopata, ktorý dávky určí tak, aby sa účinky nerušili liekmi. Nutné je, aby ani jeden z lekárov nebol vo svojej pozícii ortodoxný a spojili svoje sily k uzdraveniu pacienta a nehľadeli na seba skrz prsty.

„Môj syn trpel neustálym zápalom stredného ucha. Takmer každý mesiac alebo dva sme jazdili na pichanie uší. Hrozne trpel, až mi nakoniec sám lekár odporučil svoju známu homeopatku, "rozpráva Marta. Intervaly medzi návštevami ORL sa predlžovali, až sa jej syn nakoniec po roku a pol úplne uzdravil a dnes už nepotrebuje ani homeopatiká.

Mnohí ľudia užívajú homeopatiu na liečbu akné, niektorí psychiatri homeopatiu využívajú k liečbe duševných chorôb alebo aspoň ako podporný prostriedok. Tehotné ženy sa uchyľujú k homeopatii v prípade ochorenia, či už bežnej chrípky alebo gynekologických a urologických ťažkostí, pretože homeopatiká naproti bežným medikamentom sú veľmi šetrné k organizmu ešte nenarodeného dieťaťa.

tabletky

Skeptici sú všade

Svet homeopatie má svojich odporcov, ktorí sa zaryto držia svojho názoru a budú stále dookola opakovať, že ide len o placebo. Pravdou je, že liečivé účinky homeopatie sú klinicky preukázané a o jej priaznivom vplyve na organizmus sa vedú neustále špekulácie. Svoje tvrdenia o placebo efekte dokazujú rôznymi happeningmi, kedy napríklad verejne veľká skupina odporcov sa naraz "predávkuje" homeopatikami a nič sa im samozrejme nestane.

Svetová zdravotnická organizácia vydala v roku 2009 vyhlásenie varujúce pred šírením homeopatie v rozvojových krajinách. Upozornila na nebezpečenstvo liečby homeopatikami u chorôb ako TBC, AIDS, malária, vírusu ebola a dalších.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: