Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Jarná rovnodennosť - najmagickejšia deň v roku

20.marec 2015
Jarná rovnodennosť - najmagickejšia deň v roku

Jedným z dvoch dní, kedy je deň rovnako dlhý ako noc je rovnodennosť. Všeobecne sa má za to, že jar začína 21. marca. Tento deň sa však mení v závislosti na mnohých faktoroch, astronómovia predpokladajú, že najbližších tridsať rokov prvý jarný deň pripadne na 20. marca a od roku 2047 rovnodennosť nastane dokonca o deň skôr.

Jarná rovnodennosť je spojená s mnohými rituálmi, hoci nadobúdame pocit, že trvá celých 24 hodín, ide o veľmi krátky okamih, kedy sa stred Slnka nachádza presne nad rovníkom a potom vstúpi do znamenia barana. V tomto storočí sa jarná rovnodennosť 21. marca naposledy odohrala v roku 2011 a v rovnaký dátum znova nastane až v roku 2102. Aj hodina jarnej rovnodennosti sa mení, každý rok sa posúva o 6 hodín dopredu a v priestupnom roku sa vracia späť o 18 hodín .

Tento rok magickú silu rovnodennosti ešte umocňuje čiastočné zatmenie Slnka okolo desiatej ráno. Tento rok sa jarná rovnodennosť odohrá presne 20. marca vo 23:44:53.

prichod_jari

Zvyky a rituály jarnej rovnodennosti

Známym ľudovým zvykom priamo súvisiacim s príchodom jari je vynášanie Moreny. Slamená panna (čarodejnica), navlečená do starých handier, je najprv zapálená a potom ju sprievod hodí do vody. Oheň, ničiaci živel, ktorý zároveň dodáva novú silu, spáli všetko zlé smrť, hlad, choroby a všetky strasti spojené s neprívetivým zimným obdobím. Zapálená symbolická postava je hodená do prúdiaceho vodného toku, najlepšie do tečúceho prúdu, potoka či rieky, aby odniesol staré chmáry.

Prostredie sa očistí a je pripravené pre novú pozitívnu energiu. Za Morenou ďalšia časť sprievodu prináša mladú zelenú vetvičku ako symbol novej sily, radosti a všetkého dobrého.

Spojte príchod jari s očistou tela

Pre umocnenie okamihu, kedy Slnko vstúpi do jarnej rovnodennosti, môžete začať deň jogínskym pozdravom slnka a odľahčiť jedálniček počas tohto dňa i po celý víkend. Pridajte trochu pohybu na čerstvom vzduchu, popíjajte bylinkové čaje, relaxujte, doprajte si masáž, ktorá prospieva nielen telu, ale aj psychike.

Oslavte v sobotu príchod jari

jarna_rovnodennost

[paf]

Zdieľajte tento článok na: