Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čiastočné zatmenie Slnka

19.marec 2015
Čiastočné zatmenie Slnka

V piatok dopoludnia 20. marca bude možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka. Na nebi navyše vraj nebude ani mráčik, takže ho bude možné pozorovať z celého územia Slovenska. Ako si ho bezpečne užiť?

Po niekoľkých rokoch môžeme opäť pozorovať čiastočné zatmenie Slnka.

Dôjde k nemu 20. marca v 9:37 (Bratislava), a svoju maximálnu fázu má dosiahnuť v 10:46. Pri tomto zatmení Mesiac zakryje asi 73 percent Slnka. Zatmenie potom skončí o 11:58. A v prípade, že bude jasno, bude pozorovateľné v celom jeho priebehu.

Úplné zatmenie si užijú hlavne obyvatelia Faerských ostrovov (Dánsko). Tam Slnko úplne zmizne v 9:41, a to na celé 2 minúty a 15 sekúnd. V okolí potemnelého Slnka budú takmer v rovine s horizontom planéty Venuša, Mars a Merkúr.
Podľa astronómov pôjde o najväčšie zatmenie Slnka medzi rokmi 2011 až 2026. Ďalšie čiastočné zatmenie bude možné pozorovať až v roku 2021, úplné až 2135.

zatmění slunce


Ľudia, ktorí budú sledovať čiastočné zatmenie Slnka, si musia podľa lekárov starostlivo chrániť zrak. Ak nebudú mať vhodné ochranné prostriedky, tak by si radšej mali tento jav nechať ujsť. Mohlo by sa tiež stať, že by to bolo to posledné, čo by v živote poriadne videli. Podľa lekárov môže dopad slnečného lúča na sietnicu oka natrvalo poškodiť zrak.
Na pozorovanie zatmenia Slnka je teda nutné mať špeciálnu výbavu na ochranu zraku, obyčajné slnečné okuliare nestačia.
Najlepšou ochranou sú okuliare na pozorovanie, zakúpené špeciálne vo hvezdárni alebo zváračská maska s dostatočne veľkým ochranným faktorom. Ako vhodné môže poslúžiť aj špeciálna fólia vyrobená účelovo pre potreby pozorovateľov Slnka. Predáva sa vo formáte A4 v obchodoch, ktoré sa špecializujú na ďalekohľady.

Priebeh zatmenia vo vybraných mestách

Bratislava  9:37:41
Košice 9:44:02
Poprad 9:42:57
Zvolen 9:40:54
Trnava 9:38:30
Žilina 9:40:58

[kač]

Zdieľajte tento článok na: