Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Január, mesiac rozchodov

4.január 2024
Január, mesiac rozchodov

Je možné, aby jeden mesiac bol, čo sa týka rozchodov a rozvodov, ten najnebezpečnejší? Vraj je to január. Prečo tomu ale tak je?

Najviac podaných žiadostí a najviac rozchodov sa vraj údajne deje v januári. Zapátrajte v pamäti a skúste sa zamyslieť nad tým, aké boli vaše rozchodové mesiace. Nebol to náhodou tiež január? Prečo tomu tak je, že najviac párov sa rozchádza a najviac manželstiev rozpadá práve v tento mesiac? Veď je predsa po Vianociach, po rodinnej pohode a času návštev kamarátov i príbuzných.

December ako predzvesť

Čas, ktorý má byť naplnený vianočným zhonom, ale zároveň aj tou rodinnú pohodou. Je to ale tiež doba, kedy sa obaja partneri zdržujú spolu doma dlhší čas. Musia riešiť najrôznejšie konflikty a rozhodnutia. Možno preto sa aj údajne v decembri pary častejšie hádajú. Ľudia sú vyčerpaní, majú zlú náladu zo všetkých tých úloh a zariaďovania a vianočné stres striedajú finančné problémy.

Čo za tieto vzťahové hádky môže?

Určite ten dlhší čas strávený spolu. Snaha oboch, aby Vianoce boli dokonalé. V konfliktoch môže hrať úlohu aj finančná situácia celej rodiny alebo zlé a nedoriešené príbuzenské vzťahy a väzby. Obaja partneri sú vo veľkom strese, aj keď sa je ľahšie tváriť inak. Veľkou záťažou pre každého je totiž neustále prechádzania na najrôznejšie návštevy. Ďalej tiež pečenie koláčikov, zháňanie toho najkrajšieho stromčeka, zháňanie tých najkrajších darčekov, ale aj upratovanie a nákupy potravín v preplnených supermarketoch. A ak má jeden z partnerov už pred Vianocami nejaké pochybnosti o vzťahu, môžu sa tieto nezrovnalosti prejaviť oveľa významnejšie, než v inom mesiaci.

Doba po Vianociach je kritická

V januári začína potom väčšinou problém. Nikomu sa, najskôr zo slušnosti, nechce kaziť tú pravú vianočnú pohodu a preto si tie razantnejšie rozhodnutia necháva až po Vianociach. Najčastejšie je to predovšetkým u párov, ktoré majú deti. Preto veľmi mnoho párov drží svoje problémy v mesiaci december pod hladinou a nechávajú ich vyplávať na povrch až po Novom roku, v januári. Všetky problémy sa totiž nahromadia a komunikácia a vzťah sa u oboch partnerov stane časovanou bombou. Niekomu pomôže návrat do práce, niekomu vzťahová poradňa a iní to musí riešiť razantne, a to rozchodom alebo rozvodom.

Môžu za koniec vzťahu predsavzatie?

Aj to je možné. Tí čo si dávajú novoročné predsavzatia, majú rozdielne sny a ciele, ktoré si chcú splniť. A tiež môžu mať potrebu začať Nový rok lepšie, vo všetkom od znova a s čistým štítom. Pre mnohých to môže byť podnet k veľkému štartu v ich osobnom živote. A ako mnoho vzťahov v januári končí na Silvestra, aj dosť nových vzťahov vzniká. Ako veľmi sú ale založené na pevných základoch, to si musí zistiť každý sám. Aké boli vaše predsavzatia? Schudnem, nebudem fajčiť, začnem šetriť alebo azda tiež: "nájdem si nový vzťah" či "doriešime tie vzťahy minulé"?

Je rozchod či rozvod naozaj vždy potrebný a jedinou možnosťou?

Má zmysel sa unáhliť a hneď váš vzťah razantne ukončovať? Ak sú vaše problémy dlhodobé a neprekonateľné, tak budete pravdepodobne tvrdiť, že áno. Lenže čo je naozaj ten neprekonateľný problém? A nie je to len nejaké to malé percento, ktoré sa vám na vašom partnerovi nepáči a aj napriek tomu vám je oporou, kamarátom a dobrým rodičom pre vaše deti? Nebol by ten ďalší partner treba ešte horší? Je totiž celkom možné, že by ste našli to zvyšné, čo váš partner nemá a čo mu k dokonalosti chýba, ale zase by ste mohli začať postrádať tú väčšinu, ktorú mal ten partner pôvodne a tak stále dokola, až by ste jedného dňa mohli začať ľutovať, ale ono by bolo vlastne už moc neskoro. Vždy, keď sa rozhodnete k rozchodu alebo rozvodu, mali by ste mať na mysli, že svojím rozhodnutím ovplyvníte nielen seba, ale aj deti, rodinu a celé široké okolie. Požiadať o rozvod je ľahké, ale následky môžu byť katastrofálne. Väčšinou to najhoršie znášajú práve tí vaši najbližší a najcennejší, vaše deti. Nehrňte sa teda do všetkého po hlave, ale s rozvahou. Nový rok nemusí vždy znamenať hneď nového partnera.

Január, mesiac rozchodov

Rozchod alebo rozvod

Obe dve nepríjemné skutočnosti môžu spôsobiť závažné psychické problémy. Niektorí sa so stratou milovanej osoby vyrovnávajú len veľmi ťažko a veľmi dlho. Títo ľudia majú následne problém, aby fungovali vo svojej práci tak, ako doteraz, iní sa môžu začať správať agresívne a u ďalších sa môžu dokonca objaviť aj vydieračské a samovražedné sklony. Tie najhoršie komplikácie s vyrovnaním sa rozchodu alebo rozvodu sa vyskytujú dokonca vraj až u desiatich až dvadsiatich percent osôb. Najhorší pocit väčšinou býva, keď v sebe začnú hľadať toho vinníka, ktorý zapríčinil rozpad ich vzťahu alebo manželstva. Výnimkou nie sú ani pocity ako napríklad výčitky, že si neboli schopní svojho partnera udržať a vôbec nerozumie tomu, prečo vlastne odišiel. Ak potrebujete odbornú pomoc, nehanbite sa ju vyhľadať, nebudete rozhodne jediní, kto bude túto pomocnú ruku v mesiaci januári potrebovať. Január je obdobím zmien a tie nie sú pre vzťah nič bezpečného. Vzťahový stereotyp a stres v tom rozhodne napomáha. Ak sa objaví teda nejaké problémy, môže sa jeden z partnerov rozhodnúť pre tzv. únikovú reakciu. Ak patríte, ale medzi tie šťastné, ktorých vzťah má základ pevný ako skala, potom sa nemáte čoho báť.

Ako sa o svoj vzťah starať, aby ho január nerozdelil?

Dajte pozor na komunikáciu

Nielen verbálna komunikácia je dôležitá a pri rozhovore vnímaná, veľmi záleží aj na tej neverbálnej. Dajte si pozor na svoje gestá, posunkami a úškľabkami.

Pridávajte dotyk

Dotýkajte sa. Nebojte sa občas toho druhého pohladiť alebo sa ho nejako nenápadne počas vašej diskusie letmo dotknúť.

Občas mlčte

Áno, aj to je vo vzťahu veľmi dôležité. Naučte sa mlčať, nekomentovať a zanechať si určitý odstup.

Nezosmiešňujte

Niečo sa vášmu partnerovi nepodarilo? Odpusťte si tú svoju vtipnú poznámku o jeho nešikovnosti, ktorá ho rozhodne naštve.

Nevypočúvajte

Nebuďte ako stíhačky, nepýtajte sa neustále na to, kam ide, prečo tam ide a ani ako a s kým tam ide. Ak chcete používať slovíčko "ako", skúste to inak a opýtajte sa napríklad "Ako by som ti mohol pomôcť?".

O svoj vzťah musíte sa starať, či už je na samotnom začiatku alebo máte za sebou už niekoľko spoločných rokov. Nenechajte január, aby vás rozdelil ani tento rok, ani ten ďalší. Pokiaľ je ale vaša vzťahová situácia už naozaj neúnosná a vaše rozhodnutie definitívne, skúste si nájsť partnera, ktorý bude spĺňať všetky vaše predstavy - v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej BystriciTrenčíne alebo napríklad Žiline.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: