Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ideme do Marakeša

8.september 2020
Ideme do Marakeša

Básnici porovnávajú marocký Marakeš s bubnom, ktorý dokáže vtĺcť identitu celého afrického kontinentu do zložitej marockej duše. Pre generáciu západoeurópskych beatnikov a prvých hippies symbolizovala od začiatku šesťdesiatych rokov volanie divočiny a povinnú zastávku na úteku pred civilizáciou.

Na sklonku šesťdesiatych rokov tu zdržiavali Rolling Stones. Paul McCartney venoval najslávnejšiemu miestnemu hotela Mamounia pesničku na albume On the Run. A folkrockové trio Crosby, Still & Nash naspieval hit o slávnom Marakešskom exprese spájajúcim mesto s pobrežím Atlantického oceánu. Metropola s tisícročnou históriou bola od pradávna križovatkou a spojnicou medzi Stredomorím, Blízkym východom a západnou Afrikou, od ktorej delí Maroko pohorie Atlas. Jeho vrcholky, šplhajúce do výšky 3000 metrov, tvorí nezabudnuteľnú dominantu na južnom obzore.

V minulosti súperil Marakeš o postavenie hlavného marockého mesta s Fezem, vzdialeným 250 kilometrov na sever. Primát nakoniec prevzal Rabat. Ale Marakeš zostal bránou k Atlasu na ich a k Sahare na západ.

Ťava pri diaľnici

Po štvorhodinovom lete, krátkom odbavení a výmene peňazí na modernom letisku Merana len šesť kilometrov juhozápadne od centra mesta na vás dýchne africký vzduch, v ktorom sa mieša piesočnatá vôňa Sahary a arabská exotika. Slnečné lúče tú dopadajú ostrejšie, vo farbách prevláda okr a červeň a diaľničné nápisy aj značky sú v arabčine. Diaľnica z letiska má však rovnaké štyri pruhy asfaltu ako v Európe, a dokonca aj jednoposchodové domčeky, ktoré ju lemujú, pripomínajú tak trochu juh Európy.

Avšak len do tej chvíle, kedy sa na prvej križovatke objavia ťavy. Spoločne s majiteľom, ktorý sa skrýva pod slnečníkom, vyhliadajú prvých zákazníkov k prechádzke. Teraz už nás čaká len exotika.

Hor sa do Mediny

Rovnako ako v iných arabských mestách je v Marakeši centrom všetkého diania Medina, stará arabská štvrť v centre mesta. Vydáte sa k nej po bulvári Mohameda V., marockého sultána a neskoršieho kráľa, ktorému sa v roku 1957 podarilo vyjednať so Španielmi a Francúzmi nezávislosť. Vedie okolo jednej z najskvostnejších pamiatok v celom arabskom svete. Mešita Kutubíja bola postavená v 12. storočí a jej sedemdesiatsedem metrov vysoká veža je viditeľná aj ako predloha minaretom v španielskej Seville a v marockom Rabate.

Stavbu pôvodne zdobila omietka z fialovej sadry, pri rekonštrukcii v deväťdesiatych rokoch ju však nechali architekti obnaženú v pôvodnom pieskovcovom prevedení. Mimochodom jej pôdorys bol kedysi navrhnutý tak, aby z minaretu nebolo za žiadnych okolností vidieť do neďalekého kráľovského háremu.

Afrika ako na dlani

Na centrálnom námestí Jemaa el-Fnaa máte africký kontinent ako na dlani. V ospalom a teplom popoludní tú rozbíjajú svoj stan krotitelia hadov. Na rozložených rohožiach polihujú cvičené kobry a pytón.

Už jste navštívili Maroko?

Ak náhodou trpíte ofidiofóbiou, je lepšie sa miestu oblúkom vyhnúť alebo nesiahať po fotoaparáte. Aj náznak očného kontaktu alebo objektív tú berú ako jasný signál, že sa chcete s ich miláčikmi - za patričný poplatok - bližšie zoznámiť. Svetobežníci popisujú incidenty, kedy sa cvičitelia hadov nenápadne otočia k návštevníkom námestia, položia im hlavu hada na jedno rameno a chvost na druhej a z objatia vás vyslobodia, až keď zaplatíte aspoň symbolické výkupné. Opodiaľ sa krčia v tieni na reťazi uviazanie makaky čakajúce na svoju foto príležitosť.

Na inom mieste uvidíte stánok zubára sediaceho na stoličke a na stolíku pred sebou má rozložené zubné protézy všetkých druhov a veľkostí, a dokonca aj farieb. So súmrakom sa námestie, ktoré v arabčine znamená miesto mŕtvych - odkaz na to, že v stredoveku slúžilo k popravám, premení v pestrofarebné javisko. Odkiaľ si pritiahnu hudobníci, mágovia a hltači ohňa a stánkari s exotickým jedlom. Varí sa tu na ohni pred vašimi očami, chutne a bezpečne. Sprievodcovia však odporúčajú používať namiesto nedbalo opláchnutých príborov k naberaniu jedla vlastnoručne prinesený chlieb a sústa zapíjať vodou z fľaše.

Stratení v labyrinte uličiek

Z centrálneho námestia sa rozbieha smerom na sever sieť uličiek, ktoré sa počas dňa premenia v živé trhovisko s výrobkami arabských remeselníkov od papúč, turistických suvenírov cez lampy, koberce, hudobné nástroje po výrobky kovotepcov a stolárov, ktorí predvádzajú svoj um priamo na ulici. Obchoduje sa tu ale aj mäsom, zeleninou a omamnými druhmi korenia. Pôvodná Medina vznikla v Marakeši v 12. storočí a jej pôdorys, stavby a ani uličky sa príliš nezmenili. Dýcha z nich atmosféra stredoveku, sú uzunké, tmavé a krivolaké.

A bez názvov či s názvami výhradne v arabčine, a tak je ľahké sa v tej spleti stratiť. Skrývajú však súčasne dvorce so záhradami premenenými na kaviarne a bistrá. Reštaurované kamenné domčeky slúžia ako hotelíky. Ak zablúdite, miestny sa vám ochotne ponúknu ako sprievodcovia. Musíte však počítať s tým, že na konci cesty vám vystavia účet na 100 dirhamov. Pomyselným centrom Mediny je jedna z najvýznamnejších marockých islamských škôl madrasy Bena Youssefa postavená v prvej polovici dvanásteho storočia a pomenovaná podľa sultána, ktorý sa v rovnakej dobe zaslúžil o rast vivu a slávy Marakešu.

Marrákeš je zajímavé město, zkuste ho

Pôvodne školila budúcich islamských duchovných v koráne, ale aj v literatúre, práve a umení. Dnes je historickou architektonickou pamiatkou. Mestské múzeum naproti neoplýva príliš mnohých exponátov, návštevníkom však dá dobrú predstavu o umu miestnych architektov a staviteľov minulých storočí. Marakešské paláce sa neobišli bez priestranného, ​​ornamentmi zdobeného nádvoria, a rozsiahlymi kúpeľmi s dochovanou studenou, teplou a horúcou vodou. V tesnom susedstve múzea stojí za návštevu obchod s orientálnym korením, raj pre milovníkov exotických chutí a vôní.

Do miestností v troch podlažiach sú snáď všetky druhy korenia a liečivých bylín, čo pozná Blízky východ. Obchodníci k nim ponúkajú slušnou angličtinou podrobný výklad. A aj keď si nič zrovna nekúpite, pridajú k pozdravu na rozlúčku úsmev.

Cesta do staroveku

Módny tovar z marockých garbiarní je vyhľadávaným artiklom v európskych značkových obchodoch. Okolnosti, za ktorých sa koža z tiav, dobytka a ďalších párnokopytníkov spracováva, však budí údiv a súcit. Už biblie zmieňuje, že obchodníkom bolo v starovekých sídlach vyhradené miesto za mestom, a ešte k tomu na záveternej strane. Remeslo bolo medzi obyvateľmi starovekého východu považované za nečisté. V Marakeši patrí obchodníkom východná časť Mediny, odkiaľ majú ľahký prístup k vode, okolo východných hradieb preteká riečka Oued Issil.

Na rozdiel od biblie sú tu považovaní za atrakciu, ktorá láka turistov. Dvory, na ktorých spracovávajú koži, oddeľujú od okolia vysoké múry a pevné vráta. Ani jedno pochopiteľne nezabráni zápachu. Medzi bazénmi s kalnou vodou pobehujú robotníci, namáčajú a žmýkajú čerstvo stiahnutú zvieraciu kožu. Vyťahujú ich na skalnatú dlažbu, vypínajú, nechávajú sušiť a vŕšia postupne na hromadu. Z výkladu sa dozviete, že zvieratá a ich koža zvážajú do Marakešu Berberi z Atlasu. Pre mnohých je to hlavný zdroj obživy.

Keď zásielku spracujú, vracajú sa zase späť do hôr. Od čias biblie sa na prácu a povesti garbiara zrejme príliš nezmenilo. Profesia zostáva na spodných priečkach rebríčka. Personál spozornie aj pri kradmom pohybe objektívu u aparátu a rýchlo odvracia tvár.

Najdete zde hrobky i harémy

Židia, hrobky a háremy

Námestie klampiarov je v päť podvečer plné zhonu. Obchodníci s umeleckými a remeselnými výrobkami vyvolávajú na okoloidúcich ceny. Z okolitých obchodíkov a kaviarní vybieha personál s vedrami a plechovými umývadlami s vodou. Blíži sa čas moslimskej modlitby. Veriaci smie vziať korán do ruky či sa ho len dotknúť s umytými rukami a po dôkladnej očiste. Precízna osobná hygiena je tu súčasťou bežného každodenného života. Štvrť Mellah v južnej časti Mediny bývala centrom početnej židovskej komunity, ktorá v Marakeši kedysi žila.

V čase, keď židovské geta v Španielsku a ďalších krajinách Európy stíhali v stredoveku pohromy, prichádzali sem Židia za biznisom, ako finančníci, zlatníci a klenotníci, obchodníci a krajčíri a ešte po druhej svetovej vojne žilo v Marakeši 50 tisíc Židov. Námestie je východiskovým bodom k prehliadke hneď troch význačných historických pamiatok. Palác El Badi sultána Ahmeda el Mansoura z pätnásteho storočia mal prívlastok "neporovnateľný". Dnes znej ostali predovšetkým masívne obvodové múry farby okru.

Päť minút pešo západným smerom je ďalšia atrakcia tejto časti mesta, hrobky dynastie Saadianov. Zachovali sa v takmer neporušenom stave pravdepodobne preto, že nasledujúci vládcovia z dynastie Alaouitov sa desili kliatby, ak ich znesvätia.

Čaj o piatej v hoteli Mamounia

Ďalšia stavba, ktorú by ste nemali minúť, je päťhviezdičkový hotel Mamounia postavený v štýle art deco. Hostil najslávnejších návštevníkov mesta, svetových štátnikov aj celebrity. Exotický interiér aj exteriér poskytol kulisy dvoma hollywoodskými filmami. Točil sa tu Hitchcockov muž, ktorý toho vedel príliš veľa a Alexander Veľký Olivera Stonea. Nocľah v základnom apartmáne príde v prepočte na 577 EUR za noc, a tak sa tu možno uspokojíte iba s čajom o piatej, pri ktorom možno obdivovať symetrickosť hotelových záhrad a modernosť prostredia, v ktorom hostia cirkulujú medzi popoludňajšími koktailmi na terase, súkromnou lekciou na tenisovom kurte a osviežením v hotelovom bazéne.

Odborníci zaradili Mamounia medzi "sedem historicky najvýznamnejších hotelov", a tak trochu prekvapí správa, že bude čoskoro na predaj. Vysvetlenie je ľahké. Marocká vláda, ktorej patrí, sa snaží vyrovnať schodok štátneho rozpočtu a hľadá dodatočné zdroje príjmu, kde sa dá.

Nevyrazíte do Marakešu s vašou drahou polovičkou na zaujímavú dovolenku?

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: