Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Hygge alebo ako byť šťastný

16.február 2017
Hygge alebo ako byť šťastný

Možno vôbec nepoznáte slovo v nadpise a netušíte teda, čo očakávať. Poviem vám ale jedno. Ak si prajete byť šťastnejší, pokračujte ďalej v čítaní...

Veľa ľudí si želá, aby prežili šťastný život, ale zároveň majú nekonečné množstvo výhovoriek, prečo sa tak nedeje. Skúste raz niečo inak, inšpirujte sa u Dánov - jedným z najšťastnejších národov na svete.

Čo to znamená a ako to čítať?

Hygge sa vyslovuje asi ako "hüke". Ako už bolo povedané, jedná sa o dánske slovo, ktoré sa dá do slovenčiny preložiť ako útulnosť, ale jeho zmysel je oveľa širší. Dáni tým označujú pocit alebo náladu, ktorá prináša skutočné potešenie z robenia obyčajných alebo i nevšedných vecí. Alebo tiež myslenia a bytia, umenie si urobiť život príjemným a mať sa pekne. Dáni používajú toto slovo ako podstatné meno, prídavné meno aj ako sloveso, čo značí, že je naozaj veľmi obľúbené a rozšírené. Slovenčina nemá jedno slovo pre to, aby označila, čo hygge znamená, ale keby sme použili viac slov, boli by to asi tieto: útulnosť, kúzlo, šťastie, spokojnosť, bezpečie, dôvernosť, pohodlie, pokoj, spriaznenosť a jednoduchosť. Mimochodom, opakom slova hygge je uhyggelig, čo neznamená neútulný, ako by sa mohlo zdať, ale desivý. Takže v podstate ak nežijete hygge život, je váš život (podľa Dánov) desivý.

Ako hygge vyzerá v praxi?

Hygge si môžete urobiť úplne zo všetkého, aj keď sú to tie najbežnejšie situácie, ktoré denne robíte. Napríklad príprava kávy môže byť hygge. Následné sedenie s hrnčekom kávy pri okne a sledovanie prírody alebo to, že si urobíte večer teplé jedlo a zapálite si k tomu sviečku. Sviečky sú u Dánov asi najpodstatnejšie, používajú ich vždy a všade. Doma, na verejných miestach, aj v práci. Navodzujú tú správnu "mierumilovnú" hygge atmosféru. Bude vás napríklad štvať to, že musíte upratať. Namiesto toho, aby ste boli naštvaní, že to musíte urobiť, tak si to spríjemnite. Pustite si obľúbenú hudbu, pri utieraní prachu si zatancujte, na umývanie riadu si zaobstarajte umývací prostriedok s vašou obľúbenou vôňou - nezabudnite na sviečky. Uvidíte, že sa vám bude upratovať oveľa lepšie. Môžete aj pozvať kamaráta/kamarátku na pohárik, príjemné rozprávanie a medzitým ešte dorobíte zvyšok upratovania alebo priateľa/priateľku, deti, aby vám pomohli, mali ste to rýchlejšie hotové a voľný čas využili nejakým pekným spôsobom spolu. Ale nejde naozaj len o upratovanie, ale o akúkoľvek činnosť v priebehu dňa. Aj práca sa dá spríjemniť, už len krajším pracovným prostredím...

Hygge

Ako hygge vzniklo?

Je celkom logické, prečo a kde hygge vzniklo. Dánska zima sa drží dlho, je mrazivá a temná. Predtým sa Dáni snažili nejako uniknúť nude, chladu, temnote a jednotvárnosti. Hygge bolo pre nich vyslobodením a spôsobom, ako deň "osláviť", urobiť ho iným, než ten predchádzajúci a nemať zlú náladu v priebehu týchto dní a mesiacov. S tmou pomohli sviečky, ktoré okrem svetlá poskytujú aj nevšednú atmosféru (pre Dánov asi už všednú) a istú intimitu. K nim ráno pridali šálku kávy alebo čaju, posedenie s priateľmi pri domácom jedle a nové "svetlejšie" dni boli na svete. Komu by sa nepáčilo žiť šťastne - takže sa pochopiteľne hygge uchytilo aj cez zvyšok roka.

Nemusíte Dánom závidieť

Človek by si povedal, že to tým Dánom závidí, ako vedú skvelý život. Vy ale nemusíte byť Dán ani žiť v Dánsku na to, aby ste si svoje hygge urobili sami. Dosť pravdepodobne sa síce nestretnete s pochopením okolia (Slováci sú v tomto ohľade dosť konzervatívny a každý, kto nejako vybočuje, je pre nich divný), ale koho by to zaujímalo, keď vy sami budete šťastní, v pohode a hygge? Dáni svoj život berú ako umenie, teda sa podľa toho správajú. Zoberte si príklad. Nepřežívejte, ale žite. Aj keď idete strhaná z práce s plnými taškami nákupu, skúste si aspoň pustiť obľúbenú hudbu do slúchadiel alebo sa po ceste tešiť z detí hrajúcich sa v parku. Je veľa možností. Dáni sa nikam neponáhľajú a ako hlavný dopravný prostriedok používajú bicykel, ktoré by sa dalo nazvať veľkou súčasťou ich hygge. A majú pravdu, človek sa nadýcha čerstvého vzduchu, urobí niečo pre svoje zdravie a nemusí sa stresovať v dopravných zápchach. Na nepriazeň počasia sa stačí len vhodne obliecť. A keď vás zastihne letný dáždik? Tak si ho jednoducho užite.

Dáni sa tiež snažia vyhýbať stresovým situáciám a konfliktom s ďalšími ľuďmi. Ako som už spomenula, nikam sa neponáhľajú a na všetko si urobia dostatok času. Dalo by sa tiež povedať, že hygge vás núti spomaliť v dnešnom uponáhľanom, chaotickom svete. Nie je to ale len o tom snažiť sa byť v prítomnosti, ale halvně si tú prítomnosť aj užívať. Pretože ak hygge necítite, pravdepodobne tu ani žiadne nie je. Nemusí sa vám to podariť hneď zo dňa na deň, budete sa sami objavovať, prichádzať na to, čo práve vám to skutočné hygge prinesie. Hygge nepríde samo od seba, človek sa musí snažiť pre to niečo urobiť, nie byť pasívny.

Spoločne alebo sami?

Hoci vám možno môže prísť, že hygge je záležitosť len jedného človeka, tak vo väčšine prípadov to tak nie je. Dáni sú veľmi súdružní, a preto pre nich hygge znamená aj spoločnosť ľudí, ktorých majú radi. Či už sa jedná o partnera, deti, rodičov, kamarátov alebo kohokoľvek iného. Všetky vyššie vypísané činnosti (káva, večera, ...) najradšej trávia s týmito ľuďmi, zaujímavou konverzáciou, dobrým jedlom a pitím. Samozrejme občas si ale tiež musíme urobiť čas sami na seba a ten tiež môže byť hygge, záleží len na nás, ako si tieto chvíle budeme užívať. Za chvíľu nám zima končí, a tak sa budeme môcť ísť sami alebo s kamarátmi prejsť do jarnej prírody, v ktorej sa všetko prebúdza a teší sa zo slnečného svitu. A my sa budeme tešiť a mať radosť, že toho môžeme byť súčasťou. Alebo by ste to chceli inak?

Urobte si každý deň výnimočným a prežívajte svoje hygge v každodenných situáciách. Vyhnite sa zhonu a stresu. Aj vo veľkých mestách, ako je Bratislava, to ide...

[Lil]

Zdroj:

http://hyggehouse.com/hygge

https://stastnyblog.cz/2011/02/04/hygge-je-dansky-zpusob-jak-byt-stastnejsi/

Zdieľajte tento článok na: