Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Gua sha: východoázijska technika tradičnej medicíny

15.január 2018
Gua sha: východoázijska technika tradičnej medicíny

Gua sha je technika používaná v tradičnom východoázijskom lekárstve. Často sa používa na liečbu svalovej bolesti a napätí. Zatiaľ však existuje iba obmedzený výskum toho, ako dobre funguje. V dnešnom článku sa dozviete viac o tom, či je gua sha efektívna a či má nejaké vedľajšie účinky.

Gua sha sa zameriava na pohyb energie telom, známu ako qi alebo chi. Môže pomôcť rozložiť zjazvené a spojivové tkanivo, čo zlepšuje pohyb v kĺboch. Liečba nemá žiadne závažné nežiaduce účinky, nie je však vhodná pre osoby, ktoré trpia určitými ochoreniami. Aké sú tieto ochorenia? A ako sa gua sha využíva?

Čo je gua sha?

Ide o alternatívnu liečbu, pri ktorej sa používajú špeciálne nástroje aplikujúci tlak a škrabú pokožku na zmiernenie bolesti a napätia. Po tomto akte zastávajú na pokožke slabé modriny čiže fialové či červené škvrny, ktorým sa hovorí petechiae alebo sha. Názov gua sha (gvaša) pochádza z čínštiny a v preklade znamená škrabanie.

Qi alebo chi je podľa tradičnej čínskej medicíny energia, ktorá prúdi telom. Mnoho ľudí sa domnievajú, že qi človeka musí byť vyvážená a voľne prúdiaca telom, aby bolo zaistené zdravie a blahobyt. Ľudia tiež veria, že qi môže byť zablokovaná, čo spôsobuje bolesť alebo napätie vo svaloch a kĺboch. Gua sha má za cieľ presunúť túto blokovanú energiu, aby zmiernila bolesti alebo stuhnutosť.

Tradičná východoázijska medicína tiež berie hromadenie krvi či stagnáciu ako príčinu bolesti a choroby. Ďalším cieľom gua sha je teda posunutie zhromaždenej alebo stagnujúcej krvi, aby došlo k úľave od príznakov.

Ako sa využíva gua sha?

Gua sha sa najčastejšie používa na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov. Ochorenie svalov a kostí sú známe ako muskuloskeletálne poruchy. Niektoré príklady zahŕňajú bolesť chrbta, natiahnuté šľachy a syndróm karpálneho tunela. Praktici tvrdia, že gua sha môže tiež prospievať imunitnému systému a znížiť zápal. Niekedy sa gua sha používa na liečbu prechladnutia, horúčky alebo pri problémoch s pľúcami.

Modrinám, ku ktorým dochádza pri liečebnej technike gua sha, sa tiež hovorí mikrotraumy. To v tele vytvára reakciu, ktorá môže pomôcť rozložiť zjazvené tkanivo. Mikrotraumy tiež môžu pomôcť s fibrózou, čo je nahromadenie spojivového tkaniva pri liečení tela.

Fyzioterapeuti môžu používať nástroje na spojivové tkanivo, ktoré nepohybujú kĺby tak, ako by mali. Tento problém môže byť spôsobený aj opakovaným zranením alebo iným zdravotným problémom. Gua sha sa používa spoločne s inými ošetreniami ako sú naťahovacie a posilňovacie cvičenia.

Aké výhody poskytuje gua sha?

Výskumníci vykonali drobné štúdie zahŕňajúce nasledujúce skupiny ľudí, aby zistili, či gua sha funguje:

  • ženy tesne pred menopauzou
  • ľudia trpiaci bolesťou ramien a šije zapríčinené prácou na počítači
  • mužskí vzpierači, aby sa mohli po tréningu zotaviť
  • staršie osoby trpiace bolesťami chrbta

U žien tesne pred menopazou sa príznaky menopauzy (potenie, nespavosť a bolesti hlavy) znížili po využití gua sha.

Nástroje pre praktikovanie techniky gua sha

Štúdia z roku 2014 ukázala, že v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá nepodstúpila žiadnu liečbu, gua sha zlepšuje rozsah pohybu a znižuje bolesť u ľudí, ktorí často používajú počítače.

Vzpierači zo štúdie z roku 2017, ktorí podstúpili liečbu gua sha, mali po liečbe pocit, že zdvíhanie závažia je oveľa jednoduchšie a vyžaduje menej úsilia. To by mohlo naznačovať, že liečba urýchľuje regeneráciu svalov.

U starších osôb s bolesťami chrbta liečba fungovala veľmi dobre a jej účinky nejakú dobu vydržali.

Tí, ktorí podstúpili liečbu gua sha, zaznamenali po týždni väčšiu flexibilitu a menej bolesti chrbta ako druhá skupina.

Vedľajšie účinky a riziká

Gua sha môže spôsobiť prasknutie drobných krvných ciev blízko povrchu kože, ktoré sa nazývajú kapiláry. To vytvára výrazné červené alebo fialové modriny (sha). Modriny zvyčajne zmiznú po pár dňoch alebo týždňoch a môžu byť citlivé, zatiaľ čo sa liečia. Ľudia môžu užívať lieky proti bolesti (napríklad ibuprofen), ktoré pomáhajú s bolesťou a znižujú opuchy. Človek by mal chrániť pomliaždenú oblasť a dbať na to, aby ju nenarušil. Ľadové obklady môžu pomôcť znížiť zápal a zmierniť bolesti.

Gua sha praktici by nemali počas liečby narušiť pokožku, ale existuje riziko, že by sa to mohlo stať. Narušenie pokožky zvyšuje možnosť infekcie, takže gua sha praktík by mal vždy sterilizovať svoje nástroje medzi jednotlivými liečbami.

Gua sha nie je vhodná pre všetkých. Liečbu by nemali podstupovať ľudia, ktorí:

  • majú zdravotné problémy postihujúce kožu alebo žily
  • ľahko krvácajú
  • berú lieky na zriedenie krvi
  • majú hlbokú žilovú trombózu
  • majú infekciu, nádor alebo zranenia, ktoré sa úplne nezahojili
  • majú implantát ako napríklad kardiostimulátor alebo internní defibrilátor

Nástroje a technika gua sha

Tradične bola použitá lyžica alebo minca na vykonanie liečby, ale v modernej praxi terapeuti používajú malý ručný nástroj so zaoblenými hranami. Nástroje gua sha sú často zaťažené, aby pomohli praktikov aplikovať tlak.

Praktici z tradičnej východoázijskej medicíny považujú niektoré materiály za energiu, ktorá podporí uzdravenie - tieto materiály zahŕňajú jadeit a ružový kremeň. Zdravotnícka nerezová oceľ sa často používa, keď sa gua sha vykonáva na klinike.

Terapeut pri liečbe aplikuje olej na oblasť tela, ktorá bude ošetrovaná, čo mu umožňuje hladko presúvať nástroj cez kožu. Praktik gua sha zatlačí nástroj do tela hladkými, pevnými ťahmi v jednom smere. Ak je gua sha vykonávaná na chrbte alebo zadnej strane nôh, je potrebné, aby človek ležal na masážnom stole na bruchu, tvárou dolu.

Ak vás táto technika, pochádzajúca z čínskej medicíny zaujala, môžete ju na vlastnej koži vyskúšať u skúsených praktikov v Bratislave, ale aj v Trenčíne.

[rox]

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com

Zdieľajte tento článok na: