Goji [godži] alebo tiež Kustovnica čínska, pod latinským názvom lycium finese, je najvýživnějším plodom na našej planéte. Je označovaná ako čínske tajomstvo dlhovekosti a jedná sa o ovocné plody, ktoré sa dajú konzumovať samotné alebo aj pridaním do rôznych pokrmov. Kustovnicu môžete zakúpiť v obchode už usušenú alebo si ju môžete sami vypestovať. Neveríte?
Plody Goji/Kustovnice čínskej majú veľmi liečivé účinky na organizmus mladého aj starého človeka. Pre svoje blahodárne a špeciálne účinky je tento plod považovaný za nenahraditeľný doplnok stravy v tradičnej čínskej medicíne. Jedná sa o veľmi silný antioxidant, ktorý predchádza predčasnému starnutiu, podporuje vitalitu a pôsobí ako afrodiziakum. Vedecké štúdie potvrdili, že kustovnica čínska pôsobí významne na váš organizmus v mnohých sférach.
Bobuľky Kustovnice obsahujú z nutričného hľadiska 18 druhov aminokyselín, 21 stopových prvkov, sú najbohatším zdrojom karotenoidov zo všetkých známych rastlín na zemi, obsahujú vitamíny C, B1, B2, B6 a E.
Kustovnica čínska je pomerne urastený, opadavý, tŕnistý ker, ktorý dorastá 1-2,5 m. Tvoria ho dlhé previsnuté konáre a zaberá aj dosť miesta do šírky. Pri pestovaní sa kvôli plodom odporúča ker rezať tak, aby vytvoril akoby vyholený kmeň a korunu. Kustovnica pochádza pôvodom z Ázie a v našich podmienkach je plne mrazuvzdorná. Patrí medzi ľuľkovité rastliny, kvety sú obojpohlavné. Kustovnica je na pestovanie nenáročná, napriek tomu jej vyhovuje teplejšia, slnečná poloha a kvalitná, humózna pôda s dostatkom vlahy. Ker kvitne od júna do októbra malými, drobnými fialovými kvietkami, plody sú 1-2 cm dlhé. Sú to jasne oranžovo-červené bobule na dlhých stopkách a objavujú sa 2.-3. rokom po výsadbe.
Vyzerajú ako hrozienka, ktoré majú v usušenom stave červenú farbu, chutia skôr ako niečo medzi brusnicou, šípkou, čerešňou alebo spomínané hrozienka. Je o niečo sladšia ako šípky a bez kyslého dozvuku. V tradičnej čínskej medicíne aj medzi obyčajnými Číňanmi je považovaný za absolútne nevyhnutný potravinový doplnok. Dajú sa jesť surové, sušené, vo smoothie alebo sa môžu ľubovoľne pridať do pokrmov sladkých či slaných. Liečivé nie sú však iba plody, ale celá rastlina a to vrátane listov, kôry a koreňov. Ďalším spôsobom konzumácie je čaj, ktorý vytvoríte tým, že plody zalejeme horúcou vodou a necháme 20 minút lúhovať, potom zlejte. Vylúhované plody sú veľmi chutné a možno ich konzumovať aj potom. Môžete ju pridať do polievkových vývarov, do ryže, na šaláty, ale aj do koláčov, zákuskov, záleží len a len na vašej fantázii.
Kustovnicu je možné zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, kde vám ju predajca odváži toľko, koľko potrebujete. Dá sa tiež kúpiť v originálnom balení. Existuje aj bylinný sirup Goji alebo 100% Bio šťava z Kustovnice čínskej.
Pre kustovnicu nie je určená žiadna maximálna dávka. Doposiaľ neboli objavené žiadne negatívne účinky. Aj napriek tomu sa ale odporúča neprekračovať dávku 100 g sušenej kustovnice za deň. Ideálna a zdraviu prospešná denná konzumácia kustovnice čínskej je 10 až 20g. Je to však len všeobecné odporúčanie. Pri stanovení dennej dávky je potrebné vziať do úvahy, či sa jedná o ženu, muža či dokonca dieťa a či nie je táto osoba náchylnejšia na nejaké potravinové alergény. Deti nad 10 rokov by rozhodne mali konzumovať maximálne polovičnú dávku určenú pre dospelú osobu.
Čerstvú aj sušenú kustovnicu je možné jesť aj samotnú, rovnako ako v kombinácii s orechmi a iným sušeným ovocím. Sušenie môže byť prirodzene vzduchom alebo mechanickou dehydratáciou. U sušení vzduchom sa odporúča rozmiestniť plody vo vrstve 2 cm a plody počas sušenia neotáčať kým nie sú suché. Ak sa plody zbierajú po daždi, tak ich môžete premiešať drevenou tyčkou pre lepšie usušenie. Pri mechanickej dehydratácii použite prúd horúceho vzduchu. Môžete využiť sušiareň a potom sa len plody vezmú, odstránia sa stonky a plody sa zabalia.
Kustovnica sa pridáva tiež do čajov. Plody sa nechajú vylúhovať cca 15 - 20 minút. A ako už bolo napísané, aj takto použité plody možno následne konzumovať.
Uvarte asi jednu lyžicu kustovnice tj. cca 9-10 g vo 1/4 litra vody po dobu 5-10 minút.
Odvážených 80 g plodov vložíte do 1 litra 40% liehu a necháte cca 2 mesiace vylúhovať. Po tejto dobe je možné pridať trochu medu a užívať 3 lyžice aj s plodmi 2 x denne nalačno.
Nakúpte 100 g rybacích medailónkov, 10 g kustovnice, 1 lyžica čínskeho vína, 1 lyžička anjelikového prášku, 4 ks huby shitake a pripravte si 600 ml kuracieho vývaru. Všetky prísady okrem rybacích medailónkov budete variť približne 5 minút. Rozohrejete parák a nalejete do neho horúci vývar so všetkými prísadami. Akonáhle začne vývar vrieť, pridáte rybacie medailónky.
Najlepšie sa vám bude tento recept pripravovať v panvici wok. Budete potrebovať: 200 g Judášovho ucha, 20 g kustovnice, 1 lyžičku nasekaného zázvoru, 1 lyžičku medu, 1 lyžičku čínskeho vína, 2 lyžice hustého mäsového vývaru a 1 lyžicu oleja. Judášovo ucho budete blanžírovať domäkka v horúcej vode. Ďalej rozpálime vo woku olej a všetky zložky za stáleho miešania rýchlo osmažíme.
Pre tento pokrm si pripravíte 100 g kustovnice, 500 g chudého bravčového mäsa, 100 g bambusových výhonkov, 30 g masti, soľ a čínske víno na varenie, sezamový olej, škrob a sójovú omáčku. Umyté a odblanené bravčové mäso nakrájate na tenké prúžky, približne 3 cm dlhé. Do rovnakej dĺžky ako mäso nakrájate aj bambusové výhonky. Na panvici rozohrejete masť a vložíte do neho mäso s bambusovými výhonkami. Všetko za stáleho miešania rýchlo osmažíte. Zalejete vínom, pridáte sójovú omáčku, soľ a opäť miešate. Potom vsypete vopred premytú kustovnicu a opäť niekoľkokrát premiešate. Skôr ako odstránite panvicu z ohňa, pridáte ešte niekoľko kvapiek sezamového oleja.
Odvážte si 300 g obilnej kaše, pridajte 4 lyžice kustovnice, 2 lyžice hrozienok, 6 vlašských orechov. Hrozienka sparíme vriacou vodou a prepláchnete aj kustovnicu. Obielené vlašské orechy nasekáte na drobné kúsky, všetko dáte do misky a prisypeme obilnú kašu. Zalejete takým množstvom vriacej vody, aby boli všetky súčasti pod vodou a dôkladne premiešate, aby sa všetky zložky dostatočne navlhčili. Priklopíte a necháte odstáť 5 minút. Môžeme prisladiť medom, trstinovou melasou, prípadne obohatiť ďalším sušeným či kompótovým ovocím.
Vezmete jedno malé kurča, 4 lyžice kustovnice, soľ a vodu. Kurča umyjete a klasicky vložíte do pekáča. Posolíte a posypete kustovnicou, podlejeme horúcou vodou. Pečiete do zlatista, pričom ku koncu pečenia môžeme podlievať a polievať kurča vývarom.
Kustovnica je vďaka svojim blahodárnym účinkom a zvláštnej chuti častou súčasťou kulinárskych receptov čínskej kuchyne, pridáva sa tiež do zeleninových vývarov a polievok.
Počas varenia by plody nemali prísť do kontaktu s kovom, a preto je potrebné variť ich v sklenených, keramických či porcelánových nádobách. Rovnako je potrebné používať všetky miešadlá, sitká a ďalšie kuchynské náčinie z dreva, skla či plastu.
V oblasti pestovania máte dve možnosti, buď vlastnou výsadbou alebo kúpiť už vypestované sadenice.
Pôda by mala byť piesočnato-ílovitá a mať okolo 8pH. Odporúča sa vysádzať v marci až apríli, na vzdialenosť 2 - 2,5 m. V riadkoch môže byť na 1 - 1,5 m. Do jamy sa odporúča pridať buď vyzretý hnoj alebo kompost. Pôdu okolo rastliny udržujte nakyprenú, bez burín alebo ju zamulčujte kúrou. Od konca mája až po celé obdobie kvitnutia plodov každých 15 - 20 dní dôkladný výživový postrek na list, listovým hnojivom. Pevný hnoj sa dáva podľa možností na jeseň. Koncom apríla 500-600 kg/ha močoviny, v máji až júni 500-600 kg/ha fosforečnanu amónneho.
Zalievajte každých 25 dní od konca apríla až do polovice júna podľa možností. Raz až dvakrát v septembri a októbri. Prvé a posledné zálievanie by malo byť výdatné až 60mm
Ak chcete zabezpečiť skorú násadu plodov, tak je potrebné prvý rok vypestovať hlavný kmeň do výšky 50-60 cm. Okolo hlavného kmeňa si vyberte 3-5 postranných vetví rovnomerne rozmiestnených, ktoré budú slúžiť ako základ koruny a tie zrežte na 10-20 cm, aby sa podporilo druhotné vetvenie. Medzitým nechajte 3-4 vetvy z hlavného kmeňa bez zaštepovania, tie budú slúžiť ako dočasná plocha pre rannú násadu plodov. Novo narastené vyššie položené vetvy sa skracujú, aby sa posilnili nižšie položené výhony. Vďaka správnemu postupu, ktorý je možné dohľadať na internete sa rastlina po piatich rokoch pestovania vyrastie na priemerný strom výšky 1,6 m šírka koruny 1,5m. Kmeň má priemer asi 6 cm.
Aby ste omladili konáre a získali pravidelne plodiacu rastlinu, je potreba vykonávať prerezávanie a odstraňovať prekrížené konáre, zahusťujúce vetvy, prestarnuté vetvy a koreňové výmladky. Jarné prerezávanie sa vykonáva od polovice do konca apríla. Robí sa preto, aby ste odstránili suché konáre zo zimy. Letným prerezávaním je možné odstrániť výhonky z hlavného kmeňa a hlavných vetiev, ktoré uberajú stromu silu. Zimné prerezávanie sa vykonáva tesne po zbere alebo potom až vo februári a marci budúceho roka. Odstraňujú sa staré, slabé, vzpriamené, prekrížené, choré alebo tŕnisté vetvy vnútri koruny.
Optimálna úroda je, keď je ovocie zrelé z 80 - 90%. Vyvarujte sa zberu po daždi. Bobule potrebujú šetrnú starostlivosť, aby nedošlo k stlačeniu a poškodeniu.
V prípade napadnutia spáľte všetky napadnuté konáre a listy aj iné zvyšky z poľa a odstráňte všetku okolitú burinu. Posilnite závlahu a hnojenie k docieleniu silného stromu. Možno samozrejme použiť aj chemickú ochranu, ktorá je vhodná v boji proti chorobám, napadnutiu hmyzom. V každom záhradníctve vám poradia s výberom tej pravej a vhodnej.
Zdroj: http://www.kustovnice-cinska-goji.cz/
http://www.kustovnice.com/
http://www.kustovnice.cz/
[kač]