Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Fóbia: čoho všetkého sa bojíme

24.marec 2021
Fóbia: čoho všetkého sa bojíme

Každý sa niečoho bojí. Je to normálne. Teda do určitej miery. Ak obyčajný strach prekročí isté hranice, stáva sa úzkosťou. Hovorí sa jej fóbia. Vzhľadom na to, že ich poznáme vyše päťsto, možno nejakú máte a ani o tom neviete.

Najčastejšou fóbiou vôbec je aviafóbia čiže strach z lietania. Zoznam fóbií stále narastá. Nedávno vedci upozornili na nebezpečenstvo Facebooku. Ľudia s väčším množstvom priateľov sa začínajú báť, že s nimi nestihnú byť v kontakte. Že by facebookfóbia?

Aichmofóbia

Strach z ostrých predmetov (nožníc, ihiel, drôtov, hrotu pera, dáždnika). Niekto asi videl rozprávku o Šípkovej Ruženke! A takých je veľa, takže patrí k najrozšírenejším fóbiám vôbec. Niekedy desí už len ukazujúci prst.

Basifóbia

Strach z chôdze. Alebo že by to bola len lenivosť? Znie to trochu ako vtip, ale nie je, niektorí postihnutí nedokážu ani stáť. Občas ich možno vídame pred barom. Hoci to asi nebudú basifóbici.

Coulrofóbia

Strach z klaunov. Väčšinou ním trpia starší či dospelí. Majú buď osobnú skúsenosť, alebo za to môže televízia. Coulrofobik je aj herec Johnny Depp. Chápem, klaun z hororu It ma tiež nadlho vydesil!

Dysmorfofóbia

Človek vidí svoje telo deformované. Pre pomoc si chodí k dermatológom, plastickým chirurgom, stomatológom. Vyhýba sa ľuďom, zakrýva sa, líči. Muskulárny dysmorfik vidí ochabnuté svalstvo. Takže to sú tí chudáci v posilňovni!

Emetofóbia

Strach zo zvracania. Tak ten máme po prehýrenej noci asi všetci. A najviac noční taxikári. Emetofóbie má ale ešte jeden význam - strach z nedostatočnej pozornosti. Je to dokonca piata najčastejšia fóbia na svete. Môže za to rodičovská výchova.

Fotofóbia

Strach zo svetla, svetloplachosť. To by v súčastnosti nemusel byť až taký problém - upíri sú v móde. Inak je to ťažká porucha a nielen psychická, objavuje sa aj ako príznak niektorých chorôb, napríklad meningitídy.

Gymnofóbia

Strach z nahoty, vlastnej aj cudzej. Pramení väčšinou zo všeobecnej úzkosti spojenej so sexualitou či z fyzickej menejcennosti. S nahotou druhých sa to v niektorých prípadoch dá celkom pochopiť. Nuda pláž je zlý sen!

Hexafóbia

Strach z čísla šesť. V školách bujnie skôr strach z pätiek. Hexafobik je ale zvláštny. Šestky sa bojí ako čert kríža, ale zároveň ju vyhľadáva. Je ňou dočista posadnutý. Všetko, čo nesúvisí so šestkou, je nuda, všetkého, čo je s ňou spojené, sa desí.

Chrematofóbia

Strach z peňazí. No povedzme, že táto choroba je u nás v súčasnosti trochu vzácna. A niektorým ľuďom by takýto občasný malinký záchvat chrematofóbie nezaškodil, čo poviete?

Ideofóbia

Strach z myšlienky. Ďalšia pomerne rozšírená porucha. Rovnako ako fronemofóbia, čo je strach z premýšľania. S ideofobiou bojuje pomerne veľké množstvo ľudí - a celkom úspešne. Myšlienka nikde žiadna.

Nemáte tiež strach z čísla 6?

Judeofóbia

Strach zo Židov a židovstvo. Ako nebezpečná môže taká fóbie niekedy byť, pocítil počas druhej svetovej vojny celý svet. Aj keď v prípade Hitlera nebola táto fóbia zďaleka jedinou posadnutosťou.

Koumpounofóbia

Strach z gombíkov. Riešenie je naporúdzi. Cvočky, suché zipsy, šnúrky. Nevstupovať do galantérie! Pobyt medzi ľuďmi je ale vskutku zaťažkávacou skúškou. Človek si to neuvedomuje, ale gombíky sú všade.

Logizomechanofóbia

Alebo kyberfóbia - strach z počítačov alebo z práce na počítačoch. Túto fóbiu odborníci predpovedali už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia ako šok z budúcnosti. Občas ňou trpíme tak nejako všetci.

Mageirocofóbia

Strach z varenia. Ak nepodozrievate toho svojho (či tú svoju) z neschopnosti či lenivosti neprávom? Odpor k sporáku môže byť neprekonateľný! Možno máte doma mageirocofobika.

Nomofóbia

Strach zo straty mobilného telefónu či signálu, z nedostupnosti, teda zo straty kontaktu s ostatnými ľuďmi. Stačí chvíľu pozorovať ľudí okolo - každý druhý, zdá sa, touto fóbiou aspoň občas trpí.

Optofóbia

Strach otvoriť oči. To vám možno hovorili priatelia, kedy ste zaslepení láskou nevideli pravú tvár svojej vyvolenej druhej polovičky. "Otvor oči!" Myslené obrazne. Mať zrak v poriadku a báť sa ho použiť? Nielen slepci asi nechápavo krútia hlavou.

Paruréza

Alebo syndróm hanblivého mechúra. Ísť si uľaviť na verejné záchody? Ani náhodou! Je ťažké, alebo dokonca nemožné vymočiť sa inde ako doma. Druh sociálnej fóbie, ktorá postihuje až 7% populácie.

Rabdofóbia

Strach z trstenice alebo z kúzelnej paličky. Momentálne najskôr vedľajší efekt sugestívnej ságy o Harry Potterovi. Kde inde by tieto dve propriety mohli byť dnes ku uzretí?

Syngenezofóbia

Strach z príbuzenstva. Pomerne pochopiteľná záležitosť. Každý určite máme medzi príbuznými nejakú tú nepríjemnú osobu, ktorej prítomnosť v nás vyvoláva nevysvetliteľný stav úzkosti. Niekedy možno aj vysvetliteľný.

Triskaidekafóbia

Strach z čísla 13. V niektorých hoteloch ani nemajú izbu s týmto číslom, inde chýba 13. poschodie buď na číselníku vo výťahu, alebo je neobytné. Podobne tetrafóbia je chorobný strach zo štvorky, častý vo Východnej Ázii.

Fóbia z čísla trinásť je celkom častý jav

Uranofóbia

Strach z neba. Fakt je, že poslednou dobou padá z oblohy všeličo. Kúsky družíc, meteority, klasické krúpy. Ak by sa však mal človek báť, že spadne rovno celé nebo, potom je strach vychádzať von pochopiteľný.

Venustrafóbia

Strach z krásnych žien. Keď si odmyslíme make-upy, pušapky a sťahovacie nohavičky, zase taký problém to nebude. Odporúča sa vychádzať v skorých ranných hodinách. Jazda MHD v tú dobu nepredstavuje žiadne výrazné nebezpečenstvo.

Wikifóbia

Strach z Wikipédie. Čo na to povedať? Za žiadnu cenu nenavštevovať webové stránky www.wikipedia.com. Prípadne pre istotu ani internet ako taký.

Xerofóbia

Strach zo sucha a suchých predmetov. Naložiť sa do vane? Prípadne do bazéna? Istým riešením, a nie nepríjemným, môže byť bývanie niekde pri mori, tam je všetko stále aspoň trochu vlhké.

Zombiefóbia

Strach zo zombie. Bezpochyby má čo do činenia so stúpajúcou vlnou filmov o upíroch a iných nemŕtvych. Tam sa to zombíkmi len tak hemží. Vďaka filmovej technike je hranica fikcie a reality pre mnohých evidentne hmlistá.

Strach, ktorý ochromuje

Fóbia znamená strach. Už len pomyslenie na to, čo vás desí, ochromuje. Ten strach je tak veľký, že aj keď chápete jeho nezmyselnosť, neviete ho potlačiť. Kým bežný strach má konkrétnu príčinu, toto je iné - úzkosť, ktorej dôvod nemožno definovať. Ten, kto trpí ťažkou fóbiou, sa pri záchvate paniky bojí o život. Snažia sa preto za každú cenu vyhýbať situáciám, ktoré ju vyvolávajú. Čo zakaždým dosť dobre nejde. Báť sa sám seba (autofóbia), jedla (sitofóbia) alebo napríklad spánku (hypnofóbia) môže človeku dosť skomplikovať bytie.

Iné fóbie znejú skôr ako šikovná výhovorka. Trebárs taký neprekonateľný odpor k práci (ergofóbia) alebo na rozhodovanie (decidofóbia), prípadne k vysloveniu určitého slová (onomatofóbia). Takých onomatofóbikov možno poznáte. Iné fóbie vyzerajú ako vtip. Trebárs strach zo zubných špáradiel (dentoskalpofóbia). Alebo z piva či vína. To musí byť utrpenie. Ale taká panofóbia (strach zo všetkého), to je teda niečo!

Nebojte sa, aj s fóbiou sa dá pracovať

Ako sa spozná?

Typické búšenie srdca, ťažké dýchanie, pocit na odpadnutie, bolesť na hrudníku, sucho v ústach, triaška, návaly tepla a zimy. Človek cíti ohrozenie, obavu zo straty sebakontroly, točí sa mu hlava.

Ako bojovať so stresom, ktorý vyvoláva

Psychický stres prispieva k zvyšovaniu voľných kyslíkových radikálov v organizme. Tie postupne vedia rozvinúť celý rad ochorení. Všetkým ochoreniam predchádza chronický zápal spôsobený oxidatívnym stresom, ktorý nenápadne vzniká pôsobením voľných kyslíkových radikálov. Oxidatívny stres začne v organizme prevládať, keď v ňom nie je k dispozícii dostatok antioxidantov, potrebných na odstránenie prebytočných reaktívnych zlúčenín kyslíka. Tie v organizme narušujú bunkovú membránu a ďalšie molekuly (cukry, tuky-cholesterol, bielkoviny a bunkovú DNA).

Antioxidanty chránia bunky pred oxidačným stresom

Na rozdiel od akútneho zápalu, ktorý predstavuje fyziologickú obrannú reakciu organizmu a končí v optimálnom prípade zahojením, je chronický zápal vyslovene škodlivým procesom. Môže viesť až k závažným ochoreniam s fatálnymi následkami. Pri nedostatku antioxidantov je postihnutý hlavne imunitný a nervový systém. Veľmi častý je výskyt nedostatku vitamínu C. Doplnenie tohto vitamínu má preto veľký význam pre udržanie fyziologických funkcií v organizme počas ochorení ale aj v prevencii.

Účinnosť vitamínu C závisí na jeho hladine v krvi

Vitamín C je rozpustný vo vode a po jeho užití prestupuje do krvi pomocou tzv. sodíkových prenášačov. Tých je však v čreve obmedzené množstvo, čo má za následok, že vitamín C sa môže absorbovať do krvi len v limitovanom množstve. Pri jednorazovej dávke vitamínu C sa vstrebe do krvi z čreva maximálne 200 mg a zvyšok vitamínu C sa z tela vylúči. Ale jeho nadbytočné nevstrebané množstvo môže podráždiť sliznicu čreva a spôsobiť aj hnačku.

Zahoďte strachy, pozrite sa na fotozoznamku, vyberte si niekoho napríklad z Bratislavy a pozvite dotknutého na rande, nebudete ľutovať.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: