Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Je cestovanie koníček alebo životný štýl

20.jún 2018
Je cestovanie koníček alebo životný štýl

Čím viac budete cestovať, tým viac si budete uvedomovať, že váš domov je oveľa viac než len mesto, štát alebo krajina, v ktorých ste vyrástli. Uvedomíte si, ako málo ste o ňom vlastne vedeli. Skúste teda vyraziť a zažiť niečo nové. Pripravili sme pre vás pár rád.

Cestovanie je v mnohých ohľadoch skvelé. Zanecháva vo vás túžbu po objavovaní ďalších miest, ktoré treba navštíviť, akú kultúru zase zažiť, jesť jedlo a stretnúť sa novými ľuďmi. Mnoho ľudí si bohužiaľ myslí, že musí na niečo neustále čakať - na peniaze, na čas, na to, až deti vyrastú. Lenže čas na to, aby ste poznali tiež niečo nové, beží. Mali by ste sa inšpirovať, aby ste cestovali viac a užili si tých skvelých výhod, ktoré cestovanie a objavovanie niečoho nového ponúka.

Budete si viac ceniť vášho domova

Cestovanie má svoje výhody. Ak navštívite iné krajiny, môžete sa naučiť ako vylepšiť váš súčasný domov. Môžete získať veľa inšpirácií i nových vízií, aby ste sa doma cítili ešte lepšie.

Najlepšie tipy na to, ako cestovať

Spomaľte

Nedávajte si za cieľ šesť krajín za šesť dní. Nechajte si na cestovanie dosť času, aby ste všetko stihli a nemali ste zo svojho časového plánu akýkoľvek stres. Keď budete mať dostatok času, dozviete sa o činnostiach, ktoré nie sú vo vašom sprievodcovi, a stretnete sa aj s ľuďmi, ktorí vám môžu ukázať aj niečo navyše. Koľko dní by ste mali stráviť v určitej krajine alebo meste? To vám nikdy nikto nepovie, pretože len vy sami budete vedieť, ako sa vám tam zapáči. Môžete si myslieť, že vám bude týždeň stačiť, ale môže sa vám tam zapáčiť tak, že aj mesiac bude nakoniec málo.

Uchovajte si spomienky

S pomocou cestovateľského denníka alebo fotiek a koláží s poznámkami, kde všade ste boli, si budete môcť vaše spomienky z ciest kedykoľvek oživiť. Píšte si, kde ste boli, koho ste stretli, ako ste sa cítili. Podrobnosti sú užitočné.

Sledujte tamojší denný život

Ak naozaj chcete získať pocit z miesta, kde práve ste, sadnite si na pár minút do parku alebo naopak do rušnej ulice, aby ste mohli sledovať každodenný život, ktorý sa odohráva pred vami.

Nebojte sa

Svet nie je tak nebezpečný, akým ho robia médiá. Dávajte pozor na skryté situácie, ale nedovoľte, aby to malo nejakú obrovskú váhu pri plánovaní celého vášho výletu. Použite zdravý rozum a všetko bude v poriadku. Väčšina ľudí je priateľská, dôveryhodná, veľkorysá a ochotná vám pomôcť.

Vystúpte zo svojej komfortnej zóny

Vyskúšajte veci, ktoré nie sú úplne obvyklé a ktoré by pre vás mohli byť ťažké. Nie ste veľký turista? Choďte na výlety. Obujte kecky a vyrazte. Máte problémy hovoriť s cudzími ľuďmi? Nebojte sa a hovorte s každým. Nikdy by ste do úst nevzali chobotnicu alebo chrobáka? Skúste to, takého zážitku nebudete nikdy ľutovať. Možno sa vám to už nikdy nepodarí a vy nebudete mať tú možnosť znova ochutnať niečo výnimočné. Bohužiaľ väčšina ľudí, ktorí čakali na cestu po svete, to nikdy neurobia. Vyskúšajte zaujímavé a neobvyklé miesta. Mnoho pamätihodných zážitkov z cestovania sa vám stane v oblastiach, ktoré nie je ľahké navštíviť. Cestujte na populárne miesta, ale nezatracujte aj ďalšie miesta len preto, že nie sú na turistickom chodníku.

Baľte menej vecí

Potrebujete vždy len polku všetkého toho, čo si myslíte, či už cestujete kamkoľvek. Skvelé je, keď si všetky veci pripravíte, potom si ich ešte raz preberiete a roztriedite, čo je naozaj nutné a čo vôbec. Ak si nie ste istí, či niečo naozaj zabaliť, nepotrebujete to. V prípade, že zistíte, že je to naozaj nevyhnutné a vy to nemáte, je tiež možné zakúpiť väčšinu vecí v cieľovej krajine. Ďalšou vychytávkou na balenie, je balenie do ruličiek. Tento jednoduchý trik funguje skvele a ušetrí vám veľa miesta.

Nepodceňujte svoju fyzičku

Cestovanie môže fyzicky poškodiť vaše telo. Keď sa pohybujete z miesta na miesto, je ťažké udržiavať si pravidelnosť tréningov. Väčšinou máte iný jedálniček a inú náplň vašich dní. Môžete trpieť aj nedostatkom spánku. Nezabudnite sa o svoje telo a svoju pohodu starať. Doprajte si dostatok spánku, veľa pite, zdravo sa stravujte, používajte opaľovací krém a cvičte často.

Je cestovanie koníček?

Zostaňte v kontakte

Nezabudnite čas od času zavolať svoju rodinu a priateľov. Možno ich prekvapí a tiež poteší, ak im pošlete občas nejakú MMS alebo pohľadnicu. Cestovanie vás nemusí vždy úplne odrezať od vášho bežného života, vašich kamarátov a rodiny. Po ceste sa budete neustále stretávať s inými ľuďmi, ale mnohé z týchto vzťahov sú pominuteľné. Udržiavanie pevného a funkčného vzťahu s ľuďmi, ktorí vás najlepšie poznajú, je dôležité.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Nikto väčšinou nikdy nepremýšľa, že sa pri cestách zraní alebo bude okradnutý. Ale môže sa to stať. S cestovným poistením sa nemusíte starať o obrovské nemocničné účty alebo ukradnuté veci, či už nakoniec nastane čokoľvek.

Peniaze vo vrecku

Peniaze sú potrebné na celom svete. Ak chcete mať istotu, majte vždy pri sebe nejakú hotovosť. Ukryte ju na niekoľkých rôznych miestach. Ak stratíte svoju peňaženku alebo vaša karta prestane fungovať, bankomaty nebudú mať peniaze, budete radi, že ste to nakoniec urobili. Medzi obľúbenú schovávačku patria napríklad ponožky, topánky, toaletné tašky, okolo rámu batohu a dokonca aj šité záplaty na taške.

Usmievajte sa a zdravte

Máte problémy s interakciou s miestnymi obyvateľmi? Ľudia sa zdajú byť nepriateľskí? Možno je to len vaša reč tela. Jedným z mojich najlepších tipov pre cestovateľov je očný kontakt a úsmev pri prechádzke. Ak sa usmejete a pozdravíte v tamojšom jazyku, bude to jednoduchý a rýchly spôsob, ako si vytvoriť nových priateľov. Obvykle stačí, aby ste začali kontakt a otvorili sa.

Urobte si rozpočet

Rozpočet na cesty vám umožňuje cestovať dlhšie a skutočne zažiť oveľa viac z fascinujúceho sveta, v ktorom žijete, skôr než plytvať ťažko zarobenými peniazmi na veci, ktoré nepotrebujete. V skutočnosti môžete precestovať veľa miest za menej peňazí, ak budete mať svoje výdavky pod kontrolou. Najviac sa vždy minú za dopravu, keď budete teda plánovať, myslite na to, ktoré miesta chcete navštíviť, aby ste nejazdili zbytočne z jednej strany na druhú a nemíňali tak zbytočne veľa peňazí.

Jedzte miestne jedlo

Myslíte si, že už viete, aké chute sú pre navštívenú krajinu typické? Keď cestujete, pokúste sa ochutnať všetko, najmä ak neviete, čo to je, a miestni ľudia to jedia. Spýtajte sa miestnych ľudí na odporúčanie. Jedzte pouličné jedlo od dodávateľov. Nebojte sa jedla.

Doba dovoleniek sa nezadržateľne blíži, a preto sa poobzerajte po tom, kam sa môžete vydať a čo môžete zažiť. Nemusíte hneď vyhadzovať státisíce, ale skvelú dovolenku môžete zažiť aj na Slovensku. Za návštevu rozhodne stojí Bratislava, Trnava, ŽilinaBanská Bystrica alebo napríklad Prešov.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: