Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Farby nám dokážu pomôcť

25.november 2019
Farby nám dokážu pomôcť

Premýšľate o farbách, ktoré sa nachádzajú vo vašom prostredí? Málokto toto robí a je to škoda, pretože všetci by sme sa mali zamyslieť, aké farby vládnu naším životom. Môžu na nás totiž mať oveľa väčší vplyv, než si pripúšťame. Poďme sa pozrieť, aké majú rôzne farby účinky, ktorým by sme sa mali vyhýbať a ktorými by sme nemali šetriť.

Ak bývate po práci alebo po iných povinnostiach často unavení, mali by ste sa skúsiť začať liečiť farbami. Tie dokážu mať totiž až zázračnú silu, dokonca na to existujú aj dôkazy, ktoré sú podložené vedcami.

Farby nás obklopujú všade. Niektoré nevnímame, iné v nás vyvolávajú najrôznejšie emócie - veselí, upokojenie, či len pocit hrejivej energie. Farby ale neovplyvňujú len psychiku, ale dokonca aj procesy organizmu. Dokážu zrýchliť tep, aktivovať činnosť vnútorných orgánov a podobne. Keď niekto vie využívať farby v liečbe, nazýva sa to colorterapia.

Farby by ste nemali podceňovať

Každá farba má určité vlastnosti a inak na nás pôsobí. Aj v tele vyvoláva iné reakcie. Ich pozitívne účinky môžete využiť už tým, aké farby oblečenia si vyberáte, takže je to úplne jednoduché a môže si to vyskúšať každý sám. Dôležité je, aby ste začali už od spodného prádla. Červená spodná bielizeň vo vás vzbudí energiu, akčnosť a zmyselnosť, rovnako ako červené šaty alebo u mužov aspoň kravata. Pre dôležité a seriózne konanie je vhodnejšie zvoliť modrú farbu. Nezáleží ale len na tom, čo si oblečiete na seba, ale aj aké farby vás budú obklopovať. Tie k vám totiž vysielajú svoje tiché signály a vy ich vnímate, len si to pravdepodobne neuvedomujete.

Pozeráte sa cez ružové okuliare?

A to stále nie je všetko, nájdu sa aj ďalšie situácie, pri ktorých na nás farby pôsobia. Tak napríklad keď jete ovocie určitej farby alebo pijete jeho šťavu. Tiež sa výrazne zmení váš stav, keď si nasadíte okuliare s farebnými sklami. Ono nie nadarmo sa hovorí, že sa pozeráte na svet ružovými okuliarmi. Dokonca aj stačí, keď sa pozeráte na farebné papiere veľkosti A4. Keď je vám zle, môže vám svet pripadať taký šedivý, pretože farby prestanete plne vnímať. Ale akonáhle sa vám urobí lepšie, začnete farby naozaj cítiť a pozitívne vnímať, prežívate potom takú osobnú colorterapiu.

Jaký vliv mají na váš život barvy?

Ako na nás pôsobia jednotlivé farby?

Červená

Je farbou energie, životnej sily, zmyselnosti, vášni a sexu. Pomáha prekonávať ťažkosti, podporuje tvorivé schopnosti a sebavedomie, čo môže mať v prehnanej miere za následok sebectva a egocentrizmus. Ľudia v červenom sa stávajú spoločenskejšími a aktívnejšími. Deti, ktorým robia problémy učenia, by mali písať domáce úlohy pri svetle s červeným nádychom. Červená zaháňa slabosť a nechutenstvo. To znamená, že ak sa snažíte zhodiť nejaké to kilo, tak si určite do kuchyne nedávajte červenú (trochu nevadí, ale červená linka alebo červené steny, to už je moc).

Táto farba tiež zrýchľuje dych, zvyšuje krvný tlak, hojí čerstvé rany a rôzne kožné defekty, ktorých príčinou je nedostatočné prekrvenie. Zmierňuje tiež nevoľnosť a zápchu, tlmí chronický kašeľ. Má hrejivé účinky, je preto dobrá na natiahnuté svaly. Dávajte ale dobrý pozor, pretože keď sa červená nanáša priamo na kožu a v tele je zápal, mohol by sa ešte viac rozšíriť.

Zelená

Zelená je krásna pozitívna farba, ktorá predstavuje nové začiatky, rozvoj a hojnosť. V ľuďoch vyvoláva pevnú vôľu, pružné myslenie, ale aj kritickosť voči ostatným. Je odrazom túžby po stabilite, a to nielen v práci, ale aj v súkromí. Niekedy ale až príliš vzbudzuje túžbu presadiť sa a ovládať. Na druhej strane ale tiež upokojuje, zmierňuje stres a mali by ju vyhľadávať ľudia nervózny a cholerickí. Podporuje ostrý zrak aj sluch. U detí veľmi rozvíja tvorivosť, takže v detskej izbe by určite nemala chýbať.

V blízkosti počítačov pôsobí ako upokojujúci prvok. Pomáha prekonávať žiarlivosť, zlosť a závisť. Zmierňuje bolesť tela aj ducha a dokáže navodiť pokojný spánok. Keď vás teda bude druhý deň čakať neľahká úloha, obklopte sa večer zelenou. Je tiež výborná pri liečbe dýchacích ťažkostí (napríklad astmatických), viróz, chronických zápalov a reumatizmu.

Žltá

Je farbou múdrosti, inteligencie, kreativity a tiež slobodomyseľnosti. Predstavuje obrovskú túžbu po nových poznatkoch, zážitkoch a dobrodružstvo. Môže ale aj podnecovať k preceňovaniu vlastných síl a síl iných, čo môže následne viesť ku sklamaniu. Smútok vyvoláva len výnimočne a len chvíľkovo. Podporuje spriadanie snových plánov a objavov, nádejí a ideálov.

Jakou barvou si vymalujete zdi u vás doma?

Keď si napríklad pracovňu vymaľujete žlto, bude vám to lepšie myslieť a hneď tak nezaspíte. Samotná práca vás bude viac baviť a bude vám pripadať menej otravná. Zo zdravotného hľadiska podporuje činnosť pečene, žalúdka, pankreasu, aktivuje metabolizmus a všeobecne celý organizmus harmonizuje. Tým zmierňuje alergie a kožné problémy vrátane celulitídy, čo ženy veľmi ocenia. Pôsobí priamo na nervovú sústavu. V terapii sa používa na porovnanie psychiky, ďalej vylepšuje pamäť a koncentráciu. Skvelá je pre ľudí so syndrómom vyhorenia, pre vyčerpaných študentov a pre tých, ktorí neustále niečo nestíhajú. Zjednodušene by sa dalo povedať, že je skrátka v dnešnej dobe vhodná pre všetkých...

Modrá

Modrá má jednu veľmi peknú vlastnosť, a to takú, že všetko zjemňuje. Podporuje vnímanie a intuitívne myslenie. Upokojuje, pomáha vyrovnávať a upokojovať myseľ, zbavuje človeka úzkosti, strachu a obáv. Ľudia ju často používajú v spálňach a je to dobrý ťah, pretože navodzuje pocit voľnosti, slobody, navyše podporuje dôveru a spolupatričnosť. Ak ste príliš submisívny, mali by ste ju kombinovať so žltou alebo červenou alebo aspoň používať jej sýtejšie tóny.

Pôsobí elegantne a vznešene, pričom tieto vlastnosti prenáša aj na ľudí, ktorí ju nosia. Modrú by si mali obliekať roztržití jedinci, ktorí sú podráždení z veľkého množstva povinností. Má ochladzujúci efekt, takže ak vás trápi horúčka (chrípka, angína, bolesti uší alebo rôzne zápaly), táto farba pre vás bude žiaduca. Nielen na horúčky, ale úspešne zaberá aj na popáleniny, opuchy, bodnutie hmyzom a veľmi dobre reguluje činnosť štítnej žľazy.

Fialová

Niekedy môžete počuť, že fialová je farbou bláznov, ale my vám to vyvrátime, nie je to vôbec založené na pravde. Vo farebnom spektre sa nachádza medzi červenou a modrou, v našom "farebnom" preklade medzi aktivitou a pokojom, to znamená, že symbolizuje zmeny, prekračovanie hraníc, konvencií. Je považovaná za farbu mystickú, magickú, farbu meditácie a duchovného rozjímania, navodzuje myšlienky o zmysle života. Inšpiruje umelca, módnych návrhárov, milujú ju deti a všeobecne romantici.

Vďaka fialovej sa dokážete povznášať nad materiálnu stránku života, zbaví vás sebectva. Keď jej ale vo svojom živote budete mať príliš, môžete sa cítiť smutní, budete si odriekať niektoré veci a budete túžiť po samote. V primeranej miere ale podporuje záujem o vlastný vzhľad, inšpiruje ku skúšaniu nových a nevšedných vecí. Ak máte za sebou operáciu alebo ak ste v rekonvalescencii, môže vás posilniť. Tiež vie vyrovnávať hladinu hormónov, podporuje činnosť sleziny a utišuje bolesti hlavy, dokonca dokáže zahnať aj migrénu, čo sa hodí nejednej žene. Tiež vám pomôže proti nadmernému vypadávaniu vlasov alebo tvorbe lupín.

Každá barva na nás působí jinak

Oranžová

Je symbolom mladosti, veselej nálady aj myšlienok o budúcnosti, radosti, srdečnosti a priateľstva. Pomáha nadväzovať spoločenské kontakty a tiež vám pomôže poučiť sa z minulých chýb. Povzbudí vašu zvedavosť a túžbu po dobrodružstve, rovnako tak ctižiadosti. Všeobecne je považovaná za farbu mladistvosti. Trochu paradoxne pomáha upokojovať rozbúrené emócie a získať stratenú sebakontrolu. Podporuje odovzdanosť a ochotu pomáhať potrebným (budhistickí mnísi nosia tiež oranžovú, nie je to náhoda).

Podporuje dobré trávenie, zlepšuje chuť do jedla, používa sa v terapii pri liečbe mentálnej anorexie. Opäť tu platí, že ak sa snažíte schudnúť, s oranžovou to nepreháňajte a vyhnite sa jej nadbytku v kuchyni. Pomáha prekrveniu tkanív, zmierňuje kŕče, podporuje lymfatický systém. Veľmi dobre pomáha ľuďom s depresiami, psychózami či rôznymi traumami, pretože dodáva optimizmus. Omladzuje pokožku, a je preto skvelé nosiť oranžové oblečenie na spanie.

Hnedá

Hnedá je farbou zeme a jej pozemského pôvodu. Vyvoláva pocit útulnosti, bezpečného domova aj pohodlie. Nie je najvhodnejším podnetom k riešeniu závažných a zložitých situácií, uznáva totiž jednoduché a nenápadné pravidlá. Typické je aj zmierenie s osudom a odovzdanie sa vyššej autorite. Skôr sa teda hodí pre umravnenie horúcich hláv než pre hanblivé, plaché alebo ťažkopádnejšia osoby, ktorých robí ešte pasívnejšími. V krajných medziach pri jej nadbytku vedie táto farba k dôraznému a trvalému odriekaniu (čo vidíte napríklad pri mníšskom rúchu). Dokáže človeka vracať ku koreňom, to znamená k prírode a ďalej od pretechnizovaného sveta.

Pomáha zastavovať krvácanie, lepšie liečiť zlomeniny, zmierňuje bolesť spôsobenú rôznymi chorobami chrbtice, napomáha spevňovaniu nechtov aj zubov a podporuje peristaltiku čriev.

Farby nás sprevádza životom, či chceme alebo nie, a vy by ste z toho mali vyťažiť maximum. Vyhýbajte sa farbám, ktoré by vašej osobe mohli priťažiť a naopak vyhľadávajte farby, ktoré vám pomôžu. Pamätajte ale, že nič sa nesmie preháňať, a tak sa neupínajte iba na jednu farbu, pretože by to mohlo mať nešťastné následky. Až pôjdete nabudúce na rande, oblečte si také farby, ktoré sadnú vašej osobnosti a podporia tie správne vlastnosti. Budete mať hneď väčšiu šancu, že potenciálneho partnera zaujmete oveľa viac.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: