Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Farbičkou a ceruzkou proti stresu

7.marec 2017
Farbičkou a ceruzkou proti stresu

Každý z vás si určite vybaví, ako ste vídali už vaše babičky a dedkami s krížovkami a ceruzkou v ruke. Je potrebné si nájsť niečo, čo vám rozjasní deň, pri čom naberiete stratenú energiu a čo vám pomôže odbúrať váš stres. Počuli ste už okrem krížoviek, sudoku, osemsmeroviek, tiež o antistresových omaľovánkach?

Väčšina z vás má každý deň najrôznejšie situácie, ktoré vyvolávajú stres. Každý má niekedy ten pocit, že je preťažený a unavený. A ako sa teda stresu efektívne a kreatívne zbavovať, ako sa vlastne stres dokáže podpísať na vašom zdraví a ako sa prejavuje?

Ako sa stres prejavuje?

  • váš krvný tlak stúpa
  • imunita sa oslabuje
  • nemôžete spať
  • tepová frekvencia sa zvyšuje
  • tráviaci systém sa spomaľuje

Ako sa svojho stresu zbaviť ľahko a rýchlo

Vedľa najnovšieho hitu, omaľovánok pre dospelých, existujú aj iné staršie a osvedčené metódy, ako napríklad krížovky, osemsmerovky, sudoku alebo aj puzzle.

Maľovanky pre dospelých

Poslednou dobou veľmi obľúbená relaxačná činnosť. Na trhu aj na internete je veľa najrôznejších obrázkov a obrazcov, ktoré je možné vymaľovávať. Ešte ste to neskúsili? O veľa ste prišli, nielen deti si môžu vymaľovávať. Maľovanky pre dospelých môžu vymaľovávať všetci, táto forma relaxácie nie je obmedzená vekom. Náklady sú tiež prijateľné, stačí len pastelky a obrázky. Tým, že budete maľovať, si oddýchnete, vypnete aspoň na chvíľu každodenný stres, prídete na iné myšlienky a oddýchnete si. Nehľadiac na to, že keď sa vám obrázok podarí podľa vašich predstáv, zdvihnete si tým aj svoje sebavedomie.

História maľovaniek

Objavili sa v Spojených štátoch už v roku 1880. U dospelých získali popularitu už v roku 1960, kedy slúžili viacmenej k terapiám. Prvýkrát sa dostali do tlače pre širokú verejnosť v roku 2012 a najväčší rozmach nastal tri roky potom. Najväčším predajcom v tej dobe bol medzinárodný reťazec Amazon. Neskôr sa začali maľovanky objavovať aj na internete voľne k stiahnutiu či za poplatok a ľudia po nich začali postupne šalieť a úplne im prepadli. Maľovanky sú hojne využívané predovšetkým u malých a menších detí. V škole sa vďaka nim školáci začínajú vzdelávať a zoznamovať s úlohami. Vyfarbovanie zvyšuje kreativitu a vzdeláva. Vyfarbovať sa môžu motívi kvetov, zvierat, postáv atď., Ale môžu byť aj abstraktné alebo v podobe mandál.

Vyfarbujte

Krížovky

Krížovky sú najstaršou zábavou a sú veľmi obľúbené aj v dnešnej dobe. V každých novinách môžete aspoň jednu nájsť. Má veľmi pozitívne účinky na vašu pamäť a bystrí váš rozum. Najobľúbenejšie sú tzv. krížovky švédske. Výsledkom sú najrôznejšie citáty, vtipy ale aj príslovie.

Viete, kedy krížovky vznikli?

Teórie o tom kedy vznikli, sú vraj rôzne. Najpravdepodobnejšia teória je, že vznikli v roku 1913 a vytvoril ich Victor Orville, ktorý bol Angličanom a žil v Oxforde. Údajne vytvoril krížovky vo väzbe, kde si odpykával trest. A pretože sa tam nudil, tak po prečítaní všetkých dostupných knižiek začal zapisovať slová a tak nejako mala vzniknúť krížovka. Prvenstvo v objavení a vymyslení krížoviek sa pripisuje aj Američanom, respektíve Arthurovi Wynne, ktorý mal "krížovku" uverejniť ako hádanku. Následne ju mal prevziať a vziať za svoje už spomínaný Victor Orville. Krížovkami sa bavili aj ľudia v Čechách a pôvodcom tejto zábavy mala byť učiteľka, nejaká Antošová Mlada.

Rekordy v krížovkách

Najväčšiu a najťažšiu krížovku sa údajne nepodarilo dodnes vylúštiť, mala mať viac ako 1250 slov dohromady, ako zvislo, tak vodorovne. V Guinessovej knihe rekordov je zapísaná ako najväčšia krížovka, ktorú trvalo dať dokopy 8 rokov.

Osemsmerovky

Osemsmerovky vznikli až nejaký čas po křížovkách. Tým, kto ju vymyslel je údajne Pedro Ocon de Oro, ktorý pochádza zo Španielska. Jedná sa o zhluk písmeniek v jednom obrazci, kde sa vyhľadávajú slová podľa obrázkov alebo podľa vopred predpísaných slov. Po vyškrtaní všetkých symbolov a spojení vám zostanú písmenká, ktoré keď nájdete a spojíte dokopy, vám dajú nejaký význam. Môže to byť heslo ale aj kratšie porekadlo či príslovie, rovnako ako u krížoviek.

Sudoku

Táto zábavná hra vznikla vo Švajčiarsku. Všetci si väčšinou myslia, že krajinou pôvodu je Japonsko, ale sudoku mal údajne vymyslieť Leonardo Euler, ktorý bol matematikom a žil v Petrohrade. Avšak podľa iných dôkazov a podkladov mohol pointu celého sudoku ukradnúť z čínskej hry. Názov sudoku pochádza z japonského jazyka a znamená "čísla v políčku". V roku 2005 sa začalo šíriť sudoku neskutočnou rýchlosťou po celom svete. Táto sa hrá tak, že máte jeden veľký štvorec, ktorý obsahuje deväť menších štvorcov. Do každého štvorca je potreba pomocou príslušnej logiky zapísať čísla od jednej do deviatich. V každom štvorčeku, každom stĺpčeku a zároveň aj riadku, sa musí každé číslo opakovať iba raz.

Puzzle

Ďalšia skvelá hra určená k vašej relaxácii. Prvé informácie o nej sú už z dávnej Číny. Prvé puzzle, ktoré vzniklo, bolo vyrobené z mapy, ktorá bola nalepená na drevo a následne rozrezaná. Postupne sa tento princíp zdokonaľoval, a to, ktoré poznáme dnes, bolo vytvorené zhruba v druhej polovici devätnásteho storočia. A neskôr na začiatku dvadsiateho storočia sa uviedla jeho výroba do tovární a jeho cena sa tým preto znížila a stalo sa teda dostupnejšie pre širokú verejnosť. Najväčšie puzzle bolo dané dohromady v roku 2008, v septembri. Skladalo ho okolo pätnásť tisíc ľudí milovníkov puzzle. Malo veľkosť skoro 600 metrov štvorcových a skoro milión a stotisíc puzzle dielikov. V tejto aktivite sa organizuje veľa súťaží po celom svete, rovnako ako v krížovkách, osemsmerovkách a sudoku.

Vo vašom živote je potrebné sa naučiť tiež relaxovať, niekto sa dobíja športom, iný varením alebo rybárčením a niekomu pomáha relaxovať doma v teple domova. Preto sú ideálne aktivity typu maľovanky, krížovky, osemsmerovky, sudoku alebo puzzle. Pri dobrom čaji, káve alebo poháriku vína si môže nádherne spríjemniť svoj voľný čas, zrelaxovať sa a zároveň sa niečo dozvedieť alebo niečo vytvoriť. Je to len a len na vás, čo zvolíte. Či už ste z Prešova, Trenčína alebo akéhokoľvek iného mesta, budete potrebovať len prostriedky s minimálnymi nákladmi. A kto vie, koho vďaka svojej novej záľube stretnete alebo kto ďalší je vo vašom okolí fanúšikom týchto skvelých relaxačných domácich aktivít, s kým si budete môcť o svojom novom koníčku porozprávať.

Tak sa pustite do obchodu a nakupujte, v Bratislave budú mať obrí výber.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: