Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Čo robiť, keď jeden z partnerov je neverný?

21.september 2017
Čo robiť, keď jeden z partnerov je neverný?

Nevera vo vzťahu je jeden z častých problémom. Viete, ako by ste sa mali zachovať, keď prídete nato, že máte doma záletníka alebo ste ním samy? Prečítajte si pár tipov v dnešnom článku.

Každý pár, ktorý bojuje s neverou, má niekoľko možností, ako sa s tým vyrovnať. Zistenie, že váš partner vám bol neverný, je strašidelné a mätúce. Snažíte sa nájsť vysvetlenie, prečo sa váš partner rozhodol pre takúto zradu. Premýšľate, či je niečo s vami zle. Alebo možno je niečo v neporiadku s vaším partnerom. Alebo chyba je vo vás oboch. A lebo je niečo zlého na osobe, s ktorou vám bol váš partner neverný.

Myšlienky sa vám neustále honia hlavou, rovnako je to aj s vašimi emóciami, ako sa znovu a znovu snažíte pochopiť to, čo sa stalo, a zároveň sa snažíte vymyslieť, čo bude ďalej, keď bola vaša dôvera porušená.

Prečo nevera vedie u niektorých párov k rozvodu či rozchodu a u niektorých nie, je nevyhnutnou otázkou, na ktorú by ste potrebovali poznať odpoveď, keď sa stretávate s neverou vo vlastnom vzťahu. Pre niektoré páry nevera znamená, že je ich vzťah u konca. Niektorý predstierajú, že sa nič nestalo. Iný sa naopak z traumatu nevery vynoria silnejší a šťastnejší než kedykoľvek predtým.

Aký je rozdiel medzi týmito troma typmi párov?

Existujú 3 rôzne dôvody, prečo sa páry rozvádzajú alebo rozchádzajú, ako náhle pravda vyjde na povrch.

  • Jeden z partnerov sa rozhodol, že sa chce rozviesť/rozísť, ešte skôr, ako nevera vyšla najavo.
  • Partner, ktorý bol podvedený sa nedokáže preniesť cez svoj hnev a partnerovu zradu.
  • Partneri sú si tak veľmi vzdialený, že im to je jedno a nepokúsia sa o nápravu a opätovné budovanie ich vzťahu.

Páry ktoré sa rozhodnú predstierať, že sa nič nestalo, nechávajú svoj vzťah taký, aký je, pretože veria, že alternatívy sú omnoho menej žiaduce. Tieto páry majú manželstvo alebo životný štýl, s ktorým sa dá lepšie zvládnuť než s rozvodom alebo potrebnou snahou k obnoveniu ich vzťahu.

Posledný typ párov, ktorý sa rozhodne investovať do obnovenia svojho vzťahu, sú rozhodujúcou skupinou párov. Každý z partnerov musí rozhodnúť o záchrane vzťahu a očakávať, že sa budú obaja podieľať na tom, aby sa ich rozhodnutie stalo realitou. Toto očakávanie je kľúčové.

To znamená, že každý z partnerov je ochotný prevziať zodpovednosť za svoju účasť na tom, ako sa dostali do bodu, kedy sa jeden z nich stal záletníkom, a na tom, jak sa cez túto skutočnosť prenesú a pohnú sa do predu, aby svoj vzťah obnovili.

Existuje niekoľko krokov, ako môžete odpustiť neveru. Pokiaľ chcete svojmu vzťahu dať ďalšiu šancu a obnoviť ho, riaďte sa nasledujúcimi krokmi.

Okamžite ukončite aféru

Ukončenie aféry je kritická pre obidvoch partnerov, pretože odstraňuje zbytočné rozptýlenie. S odstránením rozptýlenia je oveľa jednoduchšie zamerať sa na to, aby sa vzťah medzi vami zlepšil.

Prijmite fakt, že na chvíľu budú vaše emócie ako na hojdačke

Odhalenie aféry je veľmi šokujúce a traumatické pre oboch partnerov. Podvedený partner sa bude musieť s takou zradou zvládnuť, zatiaľ čo neverný partner sa bude vyrovnávať s výčitkami a vinou, že spôsobil svojmu partnerovy takú bolesť. Akceptujte, že na chvíľu to s vašimi reakciami a emóciami bude ako na hojdačke. Doprajte si nejaký čas na ukľudnenie a urovnanie myšlienok, než rejdete k ďalšiemu kroku.

Hovorte otvorene o nevere

Tieto rozhovory sú o prečistení vzduchu od všetkého napätia medzi vami a tiež o priznaní, aby nedošlo k žiadnym ďalším nečakaným prekvapeniam, ktoré by sa mohli objaviť neskôr. Koli vaším emóciám je úplne normálne, že sa rozhovory budú niekoľko krát opakovať, pretože sa ten z vás, ktorý bol podvedený, pokúsi pochopiť a vyrovnať sa s tým, čo počul.

Vaše emoce budou jako na houpačce. Budete zranění, naštvaní a smutní, nevěrníci naopak provinilí

Vyjadrite svoje výčitky a súcit, pokiaľ ste záletníkom vy

Jediný spôsob, ako sa môže váš partner začať zotavovať, aby sa mohol podieľať na obnove vášho vzťahu, je, keď budete schopný porozumieť bolesti, ktorú ste svojmu partnerovi spôsobili, a vyjadriť ľútosť nad rozhodnutím, ktoré ste v tejto chvíli urobili.

Prepracujte sa k odpusteniu alebo prijatiu tejto skutočnosti, pokiaľ ste boli podvedený

Medzi odpustením alebo prijatím a prehliadaním činu alebo zabúdaním existuje veľký rozdiel. Odpusťte a prijmite to, čo sa stalo, aby vás neustále neprenasledovali obavy. Spomeňte si ale na to, čo sa stalo, až sa budete venovať záchrane svojho vzťahu, aby ste zabránili tomu, aby sa to opakovalo.

Skúste spolu tráviť viac času

Váš vzťah zúfalo potrebuje pozornosť. Váš partner je na tom rovnako. Dohodnite sa na tom, že začnete tráviť viac času spoločne a zamerajte sa len na vás dvoch miesto detí, práce, televízie alebo mobilné telefóny. Účelom nie je, aby ste spolu neustále riešili neveru, ale aby ste si vzájomne užili čas strávený spolu a spoločnosť toho druhého.

Uistite sa, že chcete byť v tomto vzťahu

Kvôli chaosu, ktorý spôsobila vo vašom vzťahu nevera, je dôležité, aby každý z vás urobil všetko pre to, aby ste sa navzájom uistili, že sa stále milujete a chcete spolu zostať. Pokiaľ máte potrebu požiadať o uistenie, je to úplne v poriadku, ale uistite sa, že to urobíte bez obvinenia.

Hovorte si od teraz úplne všetko

Snažte sa od teraz byť úplne úprimný a čestný a to bez výnimiek!

Vyhľadajte pomoc odbornú pomoc

Zotavenie z nevery je celkom obtiažný proces. Budete mať oveľa väčšiu šancu na úspech, pokiaľ vyhľadáte pomoc od skúseného profesionála. Porozumie tomu, prečo nevera vedie k rozvodu/rozchodu pre niektorých a nie pre ostatných, je dôležitou súčasťou rozhodnutia, ako sa zvládnuť s neverou vo svojom vlastnom vzťahu.

Pokiaľ to zistíte, môže vám to pomôcť zmierniť niektoré traumata. A to bez ohľadu na to, ako sa vy a váš partner rozhodnete vysporiadat s chaotickými dôsledkami neveru. Keď budete vedieť, aká motivácia sa skrýva za každou z troch možných ciest dopredu, pomôže vám to vybrať tú, ktorá vám bude pripadať ako najlepšia pre vás.

Budete chcieť využiť profesionálne poradenstvo, môžete ho vyhľadať v celej Slovenskej republike.

[rox]

Zdieľajte tento článok na: