Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Chcete začať s meditáciou? Skúste to s mobilnou aplikáciou

1.október 2020
Chcete začať s meditáciou? Skúste to s mobilnou aplikáciou

V dnešnej dobe nie je vôbec od veci sa na chvíľku zastaviť a nechať myseľ odpočívať. Problém ale je, že to väčšina ľudí nedokáže. V škole sa to totiž neučia, a ak človeku život nepripraví nejakú ranu v podobe syndrómu vyhorenia alebo únavového syndrómu, asi sa k tomu sám nikdy nedostane.

Na psychický odpočinok by sa mal klásť oveľa väčší dôraz. Každý vie, že by si raz za čas mal odpočinúť fyzicky. Sú to chvíle, kedy nič nerobíte, rozvalíte sa pri televízii a sledujete drámy v televízii. To ale vôbec neposkytne odpočinok vašej psychike, pretože neustále premýšľate. Váš mozog tak ide nonstop, niekedy dokonca aj cez noc, kedy zo stresu nemôžete zaspať a následne sa vám zdajú hrozné sny plné vecí, ktoré vás stresujú, máte z nich strach a tak ďalej, určite to sami poznáte - práca, problémy v rodine, vo vzťahu, deti, myslieť na to, čo všetko je potrebné zariadiť, zaplatiť, kúpiť... Teraz v dobe koronavírusu sa navyše na nás zo všetkých strán valia len čísla o nakazených a počet zomrelých. Nie, toto nám naozaj nepomáha, aby sme sa cítili lepšie a dopriali odpočinok našej už tak zahltenej mysle.

Myšlienky sa môžete naučiť "zastaviť", rovnako tak upokojiť seba, svoju psychiku. Ideálny prostriedok predstavuje meditácia. Ale najprv si potrebujete uvedomiť, že je to naozaj nevyhnutné (čo je). Ak to budete skúšať len tak z nudy alebo aby ste to len raz skúsili, nebudete to robiť správne a bude sa to celé míňať účinkom. Nepotrebujete na to nič, len seba, kľudné miesto a 5-10 minút času denne. Ak vám príde, že ani týchto pár minutiek počas dňa nikdy nenájdete, bude stačiť 5 minút pred spaním.

Ako sa naučiť meditovať?

Existuje veľa kníh o meditácii. Dnešná doba ale knihám bohužiaľ zrovna nepraje, obzvlášť tým klasickým. Ak ich máte radi, určite ich odporúčame, pretože je v nich väčšinou veľmi podrobne napísané všetko okolo meditácie, vrátane všetkých účinkov na naše celé telo. Ale budeme brať do úvahy, že patríte do modernej generácie ľudí, ktorí všetko riešia cez mobil alebo online. Články na internete sú tiež veľmi užitočné, nezmestí sa však do nich toľko informácií ako do kníh, a tak môžu byť nedostačujúce. Videá na YouTube dokážu už pomôcť o niečo viac, obzvlášť ak už máte o meditácii nejaké povedomie a poznáte základy. Upokojujúci hlas vás môže navádzať priebehom celej meditácie.

Každému vyhovuje meditovat jiným způsobem

Najpraktickejším nástrojom pre moderného človeka ale bude aplikácia v mobilnom telefóne. Dnes už sa aplikácia objaví takmer na všetko, a tak nie je asi žiadnym prekvapením, že ich niekoľko (na výber je pomerne veľké množstvo) vzniklo aj pre meditáciu a upokojovanie psychiky a celého tela. Niektoré z nich nájdete v slovenčine, väčšina ale v angličtine, tak si aspoň precvičíte pred meditáciou aj cudzí jazyk. Nevýhodou, rovnako ako u iných bežných aplikácií je to, že si ich buď musíte zaplatiť, alebo sa budete musieť popasovať s reklamami, ktoré vyskakujú takmer po každom kliknutí. Ak sa chcete úplne uvoľniť, je vyskakovanie reklám naozaj nepríjemné a stresujúce. Preto odporúčame aplikáciu vyskúšať, a ak vám bude vyhovovať, zakúpte si plné členstvo bez reklám. Aj keď normálne reklamy pretrpíte, v tomto prípade, keď sa snažíte maximálne odpútať od všetkých stresujúcich vecí, vám to môže narušovať prežitok.

Predstavíme vám niekoľko aplikácií, ktoré vám pomôžu nielen naučiť sa správne meditovať, ale napríklad aj ako sa upokojiť, relaxovať alebo spať.

Mobilné aplikácie pre upokojenie mysle

Headspace: Meditation & Sleep

Zadarmo na 30 dní, ďalej 13 dolárov/ mesiac alebo 95 dolárov/rok, dostupné na Obchod Play a iTunes

Táto prístupná aplikácia, ktorú založil a nahovoril vyškolený budhistický mních s príjemným anglickým prízvukom, ponúka stovky vedených meditačných stôp, ktoré vám povedia presne, čo máte robiť - napr. "Cítite, ako sa vaše telo uvoľňuje, váha vašich paží a nôh klesá...", nebudete si tak musieť vystačiť s úplným tichom a počúvaním svojho dychu.

Jednoduché rozhranie aplikácie, ktoré obsahuje animácie, vám umožní prežívať meditáciu ľahko: K dispozícii sú tri 10-dňové meditačné balíky, ktoré užívateľom pomôžu naučiť sa základy počas 3, 5 alebo 10-minútovej meditácie a mnoho ďalších balíčkov 10 alebo 30 vopred zaznamenaných meditáciou na konkrétne témy, ako je zvládanie úzkosti, produktivity alebo všímavého stravovania, z ktorých väčšina trvá 10 až 15 minút. K dispozícii sú aj jednotlivé časti pre rôzne situácie, ako je napríklad zaspávanie, prechádzka mestom alebo upratovanie, tiež minútové mini časti pre rôzne stavy mysle, ako je panikarení alebo zmätkovanie, meditačné sedenie pre deti a animované videá, ktoré vám pomôžu vyriešiť problém, pokiaľ vám celá meditácia nepomohla.

Základ tejto aplikácie je myšlienka osvojenia nového správania pomocou rutiny, čo je najlepší spôsob, ako sa k niečomu donútiť a nezabudnúť na to. Aplikácia ponúka každodenné pripomenutie v čase, ktorú si môžete sami vybrať podľa toho, čo vám bude najviac vyhovovať.

Vyberte si mobilní aplikaci, která vám s praktikováním meditace pomůže

MyLife Meditation by Stop. Breathe. think

Zadarmo na 30 dní, ďalej 9,90 dolárov/mesiac alebo 58,99 dolárov/rok, dostupné na Obchod Play a iTunes

Táto aplikácia má zaujímavú úvodnú funkciu - požiada vás, aby ste sa ešte pred jej používaním zhlboka nadýchli. Potom si môžete užívať pekný obraz údolia a hôr odrážajúcich sa v tečúcej vode, môžete si vybrať meditačné sedenie od 3 do 35 minút vedené mužom alebo ženou - podľa vašich preferencií - na témy, ako je sústredenie, stres a vnútorný pokoj a mier. K dispozícii sú aj detské sedenia a väčšinou tiché meditácie (pre prípad, že vás hlas sprievodcu počas meditácie vyrušuje), plus rozsiahla hudobná sekcia so zvukmi ako "nočné svetlo" a "padajúca voda", vďaka ktorým zabudnete, kde ste.

Najpôsobivejším prvkom je sortiment rozprávok na dobrú noc, ktoré zahŕňajú klasické detské knihy, úplne náhodných čítaní upokojujúcimi hlasmi a zvukových stôp maľby Boba Rossa. Treba podotknúť, že čítanie je dostupné v angličtine. Aj keď tieto zvukové zážitky nemusia nutne učiť všímavosti, bezpochyby vás upokoja a pomôžu vám zaspať.

Smiling Mind

Zadarmo, dostupné na Obchod Play a iTunes

Chcete vyskúšať nejakú aplikáciu, ktorá je od začiatku až do konca úplne zadarmo? Potom si stiahnite Smiling Mind. Nejedná sa úplne o meditačnú aplikáciu, ako sú tie predchádzajúce, táto je skôr zameraná na mindfulness čiže všímavosť. Ponúka štruktúrované tréningové programy všímavosti so zvukovými lekciami v rozmedzí zhruba 90 sekúnd až 20 minút a prevádzkuje ju nezisková organizácia v Austrálii.

Obsahuje mnoho programov určených pre deti všetkých vekových skupín, dospelí sa môžu vrhnúť na učebné osnovy všímavosti v 42 reláciách, ktoré sú kategorizované tematicky podľa modulov, ako sú dych, zvuky, chute a stres. Jednotlivé relácie sa líšia dĺžkou, ale zvyčajne netrvajú dlhšie ako 5 alebo 10 minút. Sú anglicky a všetky majú austrálsky prízvuk.

Nechte vše zmizet a udělejte si chvilku jen sami pro sebe díky meditaci

Keď budete mať málo času, môžete skúsiť krátke relácie (1-3 minúty), ako je "skúmanie myšlienok" alebo "vnútorné počasie". Ponúka sa aj program 12 relácií na dochádzanie, ktorý vám pomôže v precvičovaní všímavosti v hromadnej doprave alebo v kolóne. Riadiaci panel v aplikácii vám pomôže sledovať zlepšenie vašej nálady - tú musíte pred každou reláciou zaznamenať. Skvelou funkciou je samotná obrazovka meditácie, ktorá je vybavená pulzujúcim tlačidlom pre prehrávanie, ktoré vizuálne podnecuje nádych a výdych a má relaxačný efekt.

Insight Timer

Zadarmo, dostupné na Obchod Play a iTunes, aplikácia ponúka češtinu

Už názov aplikácie napovie, na čo táto aplikácia slúži - je to predovšetkým naozaj veľmi jednoduchý časovač. Využijú ho ľudia, ktorí nemajú radi hovorené vedené meditácie, ale radšej si meditujú sami v pokoji. Keď človek ale medituje týmto štýlom, nemá prehľad, koľko času už uplynulo a pokiaľ má len 10 alebo 15 minút času, môže sa cítiť v strese, aby to nepretiahol, čo rozhodne nie je žiaduce. Vďaka tejto aplikácii bude meditácia ukončená príjemným zvukovým signálom, prípadne môžete nastaviť aj intervalové upozornenia. Nie je to ale samozrejme všetko, čo ponúka, pretože stále viac ľudí dáva prednosť riadeným meditáciám. Tých tu v knižnici nájdete viac ako 11 tisíc, rôznych dĺžok a od viac ako 2000 učiteľov (sprievodcov). Ak si budete chcieť vybrať, stačí si ich zoradiť napríklad podľa dĺžky alebo iných populárnych parametrov.

Okrem bezplatných stopiek časovača a meditácie môžete zaplatiť 4,99 dolárov za 10 minútové kurzy na témy podobné Ted-talku, ako sú "The Art of Timefulness: Transform The Way You Manage Time (Umenie včasnosti: Transformujte spôsob, akým riadite čas)" a " Overcome Obsessive Thinking (Prekonajte obsedantné myšlienky)". Získať môžete aj užitočné informácie od ostatných užívateľov aplikácie, pretože aplikácia obsahuje aj akúsi sociálnu sieť. Táto unikátna sieť zahŕňa mapu, ktorá vám ukáže, odkiaľ sú ostatní užívatelia, informačný kanál v reálnom čase, ktorý zdieľa, ktorí používatelia počúvajú a aké konkrétne relácie, a systém spätnej väzby, ktorý povzbudzuje meditujúcich k zanechávaniu komentárov a až piatich hviezdičiek - perfektné, ak ste vyberaví a radi to dávate najavo.

Ak skôr fandíte češtine, môžu vás okrem Insight Timer zaujať aj ďalšie meditačné aplikácie s českou lokalizáciou: Balance - relaxácia, meditácia, jóga; Meditačná hudba - relax, jóga; Medativo: Meditačný časovač; MINDTRIX meditácie; Prana Breath: Upokoj sa & Medituj; Hudba pre meditáciu, pre stres a úzkosť a mnoho ďalších, ktoré nájdete na Obchod Play alebo na iTunes.

Hodiť sa do pokoja sa oplatí. Všetko nám zrazu pripadá rozžiarenejšie a máme v hlave oveľa jasnejšie. S takou mysľou sa potom lepšie hľadá aj partner. Skúste sa preto zaregistrovať na online zoznamke alebo si stiahnite našu aplikáciu a nájdite si svoju polovičku vďaka šikovnému telefónu.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: