Celulitídu, ľudovo pomarančovú kožu, lekári začínajú považovať za civilizačnú chorobu. Hoci nemusí byť považovaná za príčinu zdravotných problémov, môžu s ňou súvisieť niektoré poruchy imunitného systému a nedostatočná krvná výmena v končatinách. Problém pôsobí predovšetkým ženám trpiacim nadváhou, ale stále častejšie sa s ňou stretávajú športovkyne a aj muži.
Celulitída, odborným názvom lipohypertrofia, znamená progresívne degeneratívne zmeny podkožného väziva. Tie sa navonok prejavujú nevzhľadnou pomarančovou kožou, ktorá zďaleka netrápí iba plnoštíhle ženy po menopauze, ale vyrovnať sa s ňou musia aj štíhle až chudé športujúce dievčatá.
Príčiny pomarančovej pokožky sú veľmi komplikované, veľký podiel na nej nesie zvýšená hladina hormónu estrogenu. Riziko vzniku celulitídy výrazne zvyšuje hormonálna antikoncepcia, pretože sťažuje vstrebávanie vitamínu E, ktorý podporuje krvný obeh a vitamínu B6 vyvolávajúceho odvodňovanie organizmu (močenie). Dochádza teda ku spomaleniu látkovej výmeny a zadržiavaniu podkožných tukov a mazív, čo sa u žien prejavuje nevzhľadnou pokožkou v oblastiach, kde sa usadzuje tuk. Muži celulitídou väčšinou netrpia, pretože nemajú tenkú kožu ako ženy a naviac v prípade hrúbky a usadenia mazív sa im koža odlišne rozpína. Napriek tomu tento civilizačný fenomén sa začal prejavovať aj u mužského pohlavia.
Ťažko povedať, či sa dá celulitíde vyhnúť alebo nie. Svoj podiel na jej vzniku nesie aj genetická výbava, avšak pri správnych krokoch môžeme spúšťajúce príčiny pomarančovej kože oddialiť. Alfou a omegou ako u všetkých civilizačných problémoch je zdravý životný štýl, teda vyváženosť pohybových aktivít k neustálemu sedeniu alebo státiu v práci, ďalej by sme sa mali vyvarovať konzumácii toxínov. Ak fajčíte, zahoďte krabičku a nechajte toho, ak sa chcete sama sebe v plavkách páčiť. I nadmerná konzumácia alkoholu môže skončit nepekným povrchom pokožky. Alkohol zamestnáva pečeň a zdržuje organizmus od látkovej výmeny v podkožnom mazive. V tele sa musí najprv odbúrať alkohol, aby sa mohlo sústrediť na ostatné procesy.
Základom je hormonálna rovnováha, zmeny ako puberta, gravidita a menopauza majú svoj nemalý podiel na vzniku celulitídy. Ak sa rozhodnete k nim pridať hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálne podporné medikamenty pre lepšie zvládnutie menopauzy, neporovnateľne tým zvyšujete riziko vzniku alebo zhoršenie celulitídy. Odporúčanie je jednoduché, nechajte telo v rovnováhe, nech sa o vás postará samo. Ak vás partner miluje, nebude trvať na tom, aby ste svoje telo nepatrične zaťažovala škodlivými látkami, a spoločne nájdete iné druhy antikoncepcie.
Celulitída sa utvára dlhú dobu, zbaviť sa jej nie je ľahké a v pokročilom štádiu to je už nemožné. Ak trpia celulitídou ženy vo vašom rode, s najväčšou pravdepodobnosťou sa jej nevyhnete. Je nutné sledovať prvé známky celulitídy, kedy ešte nie je viditeľná na prvý pohľad, ale pri bližšom skúmaní sa ukáže. Stačí, keď pokožku stlačíte a vykuknú na vás jamky. V pokročilom štádiu, už je celulitída viditeľná bez stlačenia v akejkoľvek polohe.
Pomôcť možu lymfodrenáže a lymfatické masáže, veľmi úspešnou je v boji s celulitídou kavitácia. Ide o ultrazvukovú liposukciu, ktorá rozbíja tukové bunky. Všetky vymenované zákroky sú neinvazívne a bezbolestné. Po niekoľkých opakovaniach sú viditeľné prvé známky zlepšenia.
Výrobcovia kozmetiky ťažia z nešťastia žien, ktoré neváhajú investovať tisíce do krémov, gélov a peelingových prípravkov vo viere, že sa zbavia nežiadúceho vzhľadu. Ako mnohí lekári upozorňujú, ide len o reklamu, celulitída vzniká vnútri a nemožno ju mazaním krému vyhladiť. Ak sa vám zdá, že sa stav pokožky zlepšuje, je to dané pravidelnou masážou kritických oblastí a väčším prekrvením rizikových partií. Teoreticky by stačil najobyčajnejší olejíček, keby ste vedeli, ako ho správne vmasírovať, urýchlili by ste látkovú výmenu.
[paf]