Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Bráni vám hanblivosť pri zoznamovaní?

15.jún 2017
Bráni vám hanblivosť pri zoznamovaní?

Zoznamovanie môže byť ťažké, obzvlášť keď sa vám do cesty pripletie hanblivosť a vy sa potom necítite vo vlastnej koži pri oslovovaní svojho náprotivku. Dnes vám poradíme, ako docieliť, aby si vás váš náprotivok všimol.

Keď ste hanbliví, je to ako keby ste boli uzavretí v sklenenej krabici. Vidíte a počujete ľudí okolo, ako sa bavia, ale niekedy jednoducho nedokážete otvoriť ústa a povedať niečo nahlas. Pri skupinových konverzáciách, na párty alebo iných udalostiach sa z vás skôr stáva pozorovateľ, ktorý len ticho sedí a pozoruje, do debaty sa aktívne nezapája. Človek v takýchto situáciách má pocit, akoby mu niečo bránilo v hovorení. Budete sa asi čudovať, ale o tom to celé je - o situáciách.

Hanblivosť je situačná

Väčšina ľudí si myslí, že hanblivosť patrí medzi rysy našej osobnosti. Určite vás niekedy niekto označil ako hanblivého človeka, pritom ste sami vedeli, že to tak v skutočnosti vlastne nie je. Len ste nevedeli alebo nedokázali niečo povedať v ten moment. Napriek tomu vás to mohlo z nejakého dôvodu zneistiť. Trebárs mali pravdu? Existuje pár dôvodov, prečo ste v niektorých situáciách vlastne hanblivý a inokedy ste úplne v pohode. Len sa nad tým skúste zamyslieť. Ste neustále hanblivý? Dokonca aj medzi vašimi najbližšími priateľmi? Ste rovnako hanblivý, keď sa bavíte s niekým príťažlivým ako k niekomu, kto je vám ľahostajný? Cítite sa rovnako nervózne, keď hovoríte s jednou osobou i so skupinou ľudí? Odpoveď znie nie, nikdy to nie je rovnaké.

Hanblivosť je teda naozaj len situačná. Ide o reakciu voči vášmu okoliu, ktorá sa líši v závislosti od situácie a zapojených osobách. Záleží teda kde a s kým ste. S blízkymi priateľmi alebo rodinou môžete byť uvoľnenejší a niekedy ani nezmlknete, zatiaľ čo na párty, kde skoro nikoho nepoznáte, sa nemusíte odvážiť dať s niekým do reči. Nezáleží ani tak na tom, či ste extroverti alebo introverti, stať sa to môže každému. Aj keď extroverti si v takýchto situáciách asi trochu lepšie poradia, než introverti.

Prečo ste ale niekedy hanbliví?

  • Môže k tomu dôjsť, ak potrebujete od toho druhého prijatie alebo súhlas, podobne ako pri pohovore.
  • Ďalším dôvodom k ostychu môže byť v závislosti na tom, aké máte o niekom mienky v porovnaní so sebou. Ak toho druhého oceňujete veľa (možno preto, že je veľmi príťažlivý/á) alebo naopak sami seba práve veľmi neoceňujete (nízke sebavedomie), potom sa pravdepodobne stanete plachí, tíchí a budete si pripadať trápne. Tento dôvod predstavuje určite pri zoznamovaní veľký problém. Nenechajte sa tým odradiť, lebo ten druhý nie je nedokonalý, aj keď vám tak pripadá. Skúste zároveň zapracovať trochu na svojom sebavedomí.
  • Posledným dôvodom je vaša vlastná nespokojnosť so sebou, ktorá vedie k neistotám. Ak nie ste spokojní so svojím vzhľadom, osobnosťou alebo životným štýlom a hanbíte sa za to, budete sa vyhýbať pozornosti, pretože nechcete, aby si ostatní všimli tej veci, za ktorú sa hanbíte.

Hanblivosť a zoznamovanie

Randenie a samotné zoznamovanie sa môže zdať nemožné, ak sa hanbíte pred vaším náprotivkom. Ako môžete dosiahnuť to, aby si vás všimol?

Buďte sebavedomí

Môže to znieť rozporne, vy si ale musíte veriť a byť si istí, že dostanete to, čo v živote potrebujete. Pomáha vám to ctiť svoje hranice a nastaviť pevné zásady toho, čo budete a nebudete svojmu náprotivku tolerovať. Sebavedomie býva na zozname požadovaných vlastností u mužov i žien a v rozvíjajúcom vzťahu hrá veľkú úlohu. Nikoho nebude baviť, ak sa budete neustále zhadzovať a nebudete si veriť.

Majte koketný, optimistický postoj

Prirodzene sme priťahovaní k niekomu, s kým sa budeme cítiť dobre. Ak budete rýpať a neustále si na niečo sťažovať, váš náprotivok si začne predstavovať váš vzťah presne takto a skôr ho to odradí. Ak budete mať pozitívny pohľad na život, už to na váš náprotivok bude pôsobiť trochu inak. Mať pozitívny postoj je teda veľmi dôležité.

Nebojte sa tiež flirtovať. Aj keď na to nie ste zvyknutí a môže to pôsobiť zo začiatku trochu neohrabane, rozhodne sa toho nebojte a skúste to. Pri najhoršom sa tomu môžete zasmiať, ale aj to vám pomôže pri prelomení ľadov a nadviazanie vzťahu.

Hanblivý muž

Buďte hrdí na svoju ženskosť/mužnosť

Sme opäť u sebavedomia a neistôt. Trochu na sebe a svojich nedostatkoch zapracujte. Ak je to možné, zmeňte niektoré vaše nedostatky, ale hlavne sa naučte sami seba milovať. Nikto nie je dokonalý, ani váš náprotivok nie, tak si s tým nelámte hlavu, ale naopak na seba buďte hrdí. Váš náprotivok vás bude milovať aj so všetkými nedostatkami.

Zdieľajte vaše záujmy s hrdosťou

Záujmy a koníčky, ktorými sa radi zaoberáte vo svojom voľnom čase, sú zaujímavým a rozsiahlym podnetom ku konverzácii. Nech už sa jedná o čokoľvek, podeľte sa o to so svojim náprotivkom. Ak sa stane, že sa náhodou nad svojou obľúbenou činnosťou rozvášnite, nemajte obavy. Berte to ako znamenie, že ste sa svojej nesmelosti zbavili. Nezabudnite sa však počas konverzácie opýtať na záujmy a koníčky toho druhého, aby ste naopak nepôsobili egocentricky.

Hlavne buďte sami sebou

Zo všetkých ostatných spôsobov dosiahnutia toho, aby si vás váš náprotivok všimol, je rozhodujúce byť sám sebou. Nič iné nebude fungovať, ak sa nebudete cítiť dobre vo svojej vlastnej koži. Všetky spôsoby uvedené vyššie sú skôr takým vodítkom, ktoré vám pomôžu na svoj náprotivok lepšie zapôsobiť. Ale predovšetkým musíte byť naozaj sami sebou.

Ak nebudete sami sebou, váš náprotivok to okamžite prekukne. Váš náprotivok chce spoznať vaše pravé ja, vrátane vašich záujmov a manierov, nie nejakú dokonalú predstavu vašej osobnosti. Ak sa radi smejete, podeľte sa o svoj humor. V prípade, že ste dobrodružné povahy, zdieľajte niektoré aktivity, ktorých ste sa zúčastnili alebo máte radi. Ak sú trochu divokejšie, podeľte sa o to tiež!

Hanblivosť nie je dôvod na samotu. Ako sami vidíte, existujú spôsoby, ako dosiahnuť to, aby si vás náprotivok všimol. Verte si, prípadne zvážte možnosť úpravy svojho vzhľadu a sledujte, čo sa stane.

Ak ste stále sami a netrúfate si niekoho osloviť v bežnom živote, skúste našu online zoznamku. Zoznamovanie na internete býva totiž spravidla oveľa jednoduchšie.

[Rox]

Zdroj: http://shynesssocialanxiety.com/why-am-i-shy/ 

http://www.yourtango.com/experts/monique-boyd/10-ways-shy-girl-get-noticed 

Zdieľajte tento článok na: