Deň matiek nám klope na dvere. Tento rok ho oslávime v nedeľu 14.5. Máte už pre mamičku darček? Ak nie, môžete sa nechať inšpirovať dnešným článkom.
Materstvo je pripomínané v rôznych krajinách po celom svete. Deň matiek sa však v jednotlivých štátoch oslavuje v odlišnom dni. Viac ako šesťdesiat krajín, vrátane Slovenskej republiky, oslavuje Deň matiek v rovnaký deň, ako Spojené štáty, teda druhú nedeľu v máji. Tento rok tento deň pripadá na nedeľu 14. mája. V Spojenom kráľovstve a Írsku sa oslavuje štvrtú nedeľu v pôstnom období. V týchto krajinách má Sviatok matiek skôr význam katolícky. V bývalých krajinách Sovietskeho zväzu sa oslavuje 8. marca, zatiaľ čo v arabských krajinách sa matky ctia na jarnú rovnodennosť, teda 21. marca.
Byť matkou vôbec nie je jednoduché. Veľakrát je to náročnejšie, než akákoľvek práca, prináša však radosť a rôzne spomienky. Nie vždy sa však matkám dostane vďaky a oceneniu. Máme tu však deň, ktorý patrí matkám. Deň kedy sme mali svoje mamičke vyjadriť, ako veľmi ju máme radi, a že si ju vážime. Či už slovami alebo darom.
Nezabúdajme tiež na babičky, opatrovateľky alebo osobu vám blízku, ktorú považujete ako vzor, vzhliadate k nej, máte radi a rešpektujete.
Oslavovanie materstva je historickou tradíciou už od počiatku rokov. Mnoho starodávnych kultúr vzdávala poctu matkám ako bohyniam, vrátane starých Grékov, ktorí oslavovali Héru, matku všetkých bohov. Starodávni Rimania uctievali bohyňu Cybele jarnými slávnosťami a keltskí pohania označili príchod jari s oslavou plodnosti.
Počas 17. storočia sa na britských ostrovoch zahájila náboženská oslava materstva, ktorá sa konala štvrtú nedeľu v pôstnom období a hoci v 19. storočí upadla popularita tohto sviatku, oslavuje sa dodnes. Vtedy v 17. storočí predstavoval sviatok zjednotenia matiek so svojimi deťmi, ktoré ich rodiny museli posielať pracovať ako služobníctvo. Vo sviatok matiek mali tieto deti dovolené sa vrátiť domov a navštíviť tak svojich rodičov.
Oficiálne Deň matiek vznikol v Amerike v roku 1914. Roky oň usilovala Anna Maria Jarvis, aby uctila svoju matku, ktorá bola tiež aktivistkou a zomrela roku 1905. Vďaka Anne Jarvis bol skoro desať rokov po smrti jej matky vyhlásený Deň matiek ako štátny sviatok. Anna Jarvis bola zároveň proti komercializácii tohto sviatku. Chcela aby to bol sviatok sentimentu, nie zisku, v tomto už však veľmi úspešná nebola, pretože viac-menej v súčasnosti tento sviatok komerčným je.
Stále ešte neviete, ako mamičke tento rok vyjadriť vašu vďaku a lásku? Je veľa spôsobov, ako to urobiť. Máme pre vás pár nápadov, ako môžete mamičku prekvapiť a urobiť jej radosť.
Určite každý pozná príslovie "Láska prechádza cez žalúdok". Siahnite trochu hlbšie do vrecka, rezervujte si stôl a vyrazte s mamičkou na dobrú večeru. Ak sa vám nechce utrácať, môžete ju pozvať aj k sebe domov a sami niečo uvariť. Rozmaznávajte mamičku viacerími chodmi, alebo aspon pripravte hlavný chod a dezert. Určite bude mať radosť.
Kvety sú veľmi jednoduché gesto, ktorým môžete vyjadriť, čo pre vás mamička znamená. Veľmi populárnou kvetinou pre Deň matiek je karafiát. Ružové karafiáty symbolizujú vďačnosť a lásku, zatiaľ čo červené predstavujú obdiv. Biele klinčeky sú tradičnými kvetmi v prípade, že matka zomrela. Zároveň sú tiež symbolom sviatku matiek. V prípade, že má mamička rada napríklad ruže alebo ľalie, nemusíte nutne kupovať karafiáty. Kúpte jej jej obľúbený kvet a zároveň s ním môžete vašu mamku obdariť aj s jej obľúbenou čokoládou alebo bonboniérou.
Ak máte chuť niekam na chvíľu vypadnúť, vezmite mamičku do kina. Vopred si pokojne vyberte film a zarezervujte vstupenky na stránkach kina vo svojom okolí, aby ste sa vyhli radom na pokladni. Ak sa vám nechce medzi ľudí, pokojne zostaňte doma, pripravte si nejaké občerstvenie a vyberte si napríklad komédiu alebo na čokoľvek budete mať v tú chvíľu náladu.
Väčšina žien miluje nakupovanie a ak je vaša mamička jednou z nich, vezmite ju do obchodného domu vo vašom okolí. Ak chcete, nechajte ju nech si vyberie niečo pekné a nové sama, a zaplaťte za ňu. Samozrejme ak vás nákupy nebavia, môžete sa posadiť a dať si niekde kávu. V niektorých obchodných domoch bývajú aj kina alebo iné možnosti zábavy, ktoré môžete využiť, ak nákupy nie sú práve vašim obľúbeným koníčkom. Alebo svoju mamičku obdarujte poukážkou do kníhkupectva, drogérie alebo obchodu s oblečením.
Ak vlastníte chatu alebo chalupu niekde na kraji lesa, máte v podstate postarané. Doprajete sebe aj mamičke potrebný odpočinok a zážitok z vychádzky do prírody. Možností kam vyraziť je však veľa. Pozrite sa na internet, často môžete nájsť výhodné ponuky na víkendové pobyty a rôzne poznávacie zájazdy. Takýto výlet pravdepodobne už nestihnete presne na Deň matiek, ale môžete ho naplánovať na inokedy a mamičke zatiaľ venovať poukážku.
Nebola vaša mamička dlhšiu dobu u kaderníka? Potrebuje relax? Zožeňte jej poukážku ku kaderníkovi, na masáž alebo dokonca modelovanie nechtov. Alebo si rezervujte pobyt v kúpeľoch a nechajte seba aj mamičku hýčkať rôznymi procedúrami. Obaja tento zážitok určite oceníte.
Odajkživa platí, že najlepšie darčeky bývajú vlastnoručě vyrobené. Spomeňte si na svoje detstvo, kedy mamičke vykúzlil na tvári úsmev obrázok, ktorý ste jej venovali. Alebo hlúpa básnička, ktorú ste zložili a ani nedávala zmysel, ale mamička si ju rovnako zamilovala, pretože bola prejavom vašej lásky k nej. Skúste sa trochu zamyslieť alebo sa nechajte inšpirovať nápadmi na internete a ak ste trochu zruční, skúste niečo vyrobiť, namaľovať alebo napísať. Fanatazii sa medze nekladú.
Urobte radosť aj partnerovi. Nechajte sa inšpirovať týmito nápadmi a urobte si napríklad romantický výlet do Trenčína.
Zdroj: http://www.holidays.net/mother/didyouknow.htm, http://www.holidays.net/mother/story.htm
[Rox]