Veľa ľudí si to neuvedomuje, aromaterapia je súčasťou našich životov. Stačí, že v kuchyni varíme zeleninovú polievku a už máme aromaterapiu v praxi. O tom, ako nám škodí bežne používaná kozmetika a ako nám môžu pomôcť správne používané éterické oleje ste už iste počuli, ale opakovanie matka múdrosti.
Slovo chémia je trochu skreslené, pretože chémia je všetko, dokonca aj príroda nie je nič iné ako chémia. A čo je prírodná alternatíva? V prírode takmer neexistuje nič také, čo by sme mohli použiť bez úpravy okrem vody a možno nejaké nakrájané uhorky ako pleťové masky. V podstate všetko, čo používame je chémia, napríklad kuchynská soľ je NaCl, čo je tvrdá chémia a aj napriek tomu bez nej nedokážeme žiť. Levanduľa sa skladá z 200 chemických zložiek a keď by sme vypili pol litra éterického levanduľového oleja, tak nás to zabije.
Preto by sme si mali uvedomiť, že rozdeľovanie na prírodné a chemické, ako je to dnes denne vykonávané, vôbec nie je v poriadku. Skôr by sme mali hľadieť na prírodný pôvod než na systetický, umelo vytvorený. Najdôležitejšie je, aby to boli látky, ktoré prospievajú človeku, ktoré vychádzajú z jeho podstaty. Človek je vlastne dobre fungujúce biochemické laboratórium. Môžeme to porovnať k čomukoľvek v ľudskej činnosti. Keď budeme mať fabriku a tej budeme dodávať nekvalitné suroviny, tak bude zle fungovať, výsledok nebude dobrý, a to isté platí aj u človeka.
Záleží na tom, ako sa udržiava vo vnútri aj vonku. V podstate podľa odhadov je 95% toho, čo nazývame kozmetikou v princípe antikozmetikou, pretože to poškodzuje fyziologické funkcie pokožky. Čo sa týka stravy, dnes nám potravinársky priemysel ponúka rôznymi chemickými zložkami upravené jedlo, aby to vydržalo a aby to vyzeralo dobre čo najdlhšie, nehovoriac o genetickej modifikácii potravín. Tiež je potrebné hovoriť o ekológii. Učí nás, ako by sme mali likvidovať odpadky, ale mali by nás učiť, ako ich vôbec nevytvárať.
Ako sa vyhnúť syntetike, teda umelo vytvoreným esenciám? Napríklad aj pri varení používame siličnatné rastliny - zeler, petržlen. Ak je éterický olej ešte v rastline, nazývame ho silicou. Vo chvíli, keď ho získame, je to éterický olej. V tejto oblasti je veľké riziko, pretože mnoho výrobcov ponúka tzv. esencie. Ale esencie môžu byť aj syntetického pôvodu. V Nemecku u éterických olejov začali vyžadovať, aby výrobcovia využívali latinský názov rastliny, z ktorej pochádza a dôvod bol veľmi jednoduchý: Syntetický olej to nemôže mať uvedené, keď je vyrobený umelo a zo žiadnej rastliny nepochádza.
Keď totiž napíšeme, že je výrobok z Levandule angustifolia, pochádza z levandule úzkolistej. Okamžite ale vznikol ďalší problém - výrobcovia začali pančovanú syntetiku s rastlinou, takže už mohli uvádzať, že tam majú pôvod latinským názvom rastliny. Takže tu je znova potrebný zásah zákonodarcov, aby sa presne uvádzal pôvod.
Výrobcovia odoberajú certifikované oleje, ktorých pôvod si môžu overiť. Overujú si či počas zberu, skladovania a výroby nedošlo k denaturácii rastlín. Napríklad Ukrajina bola známa tým, že sa tam pestovala Levanduľa, čo je hybrid levandule. Mohli ste zájsť do firmy, ktorá ho spracovávala v obrovských množstvách, pestovali ho ako monokultúru a rástla im medzi tým burina. Lavandin zbierali kombajnom a v podstate to nebol čistý olej. Keď sa im stroj na spracovanie rastlín rozbil, než ho opravili, tak skladovali byliny 3 dni vo vedrách, kde sa všetko zažúrovalo.
Vo Francúzsku levanduľu zbierajú ručne, dávajú zozbierané rastliny na mriežky, aby sa nezaparili, okamžite je destilujú. Tak má vyzerať celý systém spracovania.
Je niekoľko technológií, najzaujímavejšia je parná destilácia. Levanduľa sa nazbiera, okamžite sa znesie k destilačnej kolóne, nesmie byť zaparená, tam sa preženie prehriatou parou v teplote okolo 140 stupňov a éterické oleje odchádzajú s parou do chladiča, kde sa vodná para kondenzuje, vytvorí sa tekutina s dvoma hladinami - voda je ťažšia než olej, takže ide dolu a éterický olej zostáva hore. Ten sa odčerpá a voda, ktorá zostane v spodnej časti, sa nazýva hydrolát a môže sa použiť ako vynikajúca kozmetická voda.
Každá rastlina má svoje špecifiká, ktoré je nutné pri jej spracovaní dodržať, aby sa neznehodnotila.
Lajka má ťažkú situáciu, určite sa neodporúča kupovať éterické oleje na trhoch a podobne, pretože keď zistíte, že olej má mizernú kvalitu a budete ho chcieť reklamovať, už tam predajcu nenájdete. Jedným z vodidiel, že nie je olej kvalitný môže byť to, že je extrémne lacný. To nemôže byť nič iné ako syntetika alebo denaturovaný nekvalitný éterický olej, ktorého sa výrobca potrebuje za každú cenu zbaviť, nie aby zarobil, ale aby minimalizoval straty. Môže sa ale stať, že podvodník nacení vysoko nekvalitné olej. Preto je dobré kupovať éterické oleje z overeného zdroja, ktorý garantuje kvalitu.
Je to zbytočná otázka, pretože čo robíte, keď jete cesnak, petržlen alebo cibuľu? Vlastne užívate éterické oleje. Z toho vyplýva, že je vhodné ich užívať, ale samozrejme v malom množstve. Bežne nezjete kilo cibule, skôr sa v jedle používa na dodanie chuti a rovnako je to aj s éterickými olejmi. Užívať by sa malo len také množstvo, aké by sme prijali v potravine. Pokiaľ máte kvalitný prírodný olej, nie je dôvod, prečo by ste ho nemali užívať. A keď nejaký výrobca na obale uvádza, že olej nie je vhodné užívať vnútorne, znamená to, že nejde o kvalitný olej.
V aromaterapii je asi stovka najpoužívanejších éterických olejov, ale treba myslieť na to, že každému vyhovuje niečo iné. Keď sme rozrušení a potrebujeme upokojiť, použijeme relatívne lacný levanduľový olej alebo extrémne drahý ružový olej. V účinkoch je minimálny rozdiel, môže to byť aj o cene. Ak je niekto rozrušený, je potrebné zistiť jeho aktuálny stav. Väčšinou u levanduľového oleja vieme, že je upokojujúci. Nikdy nikomu neverte. Pretože, tak dobre upokojuje, že zároveň znižuje krvný tlak a v človeku, ktorý trpí nízkym krvným tlakom to môže vyvolať agresiu.
Preto nie je možné dávať také všeobecné rady. Vždy je to úplne individuálne. To isté platí u rozmarínu, ktorý povzbudzuje. Keď máme normálny krvný tlak, tak nám ho rozmarín mierne zdvihne, čo nás povzbudí. Ale u človeka, ktorý má vysoký krvný tlak to nepomôže. Aromaterapia - to nie sú len voňavé vodičky, ako sa mnohí domnievajú.
Keď sa povie aromaterapia, všeobecne sa hovorí o liečení vôňami. Ale v skutočnosti je to prevencia a liečenie voňavými éterickými olejmi, ktoré sú vlastne zložitými látkami s rôznymi terapeutickými účinkami. Ak laika k niečomu privonia, posudzuje to podľa vône a nie chemického zloženia toho, k čomu privoňal. O citróna každý bežný človek povie, že je to kyslá osviežujúca vôňa. Má pravdu, ale toto tvrdenie nie je komplexné. Ak sa na zloženie citrónového éterického oleja pozrieme z chemického hľadiska, zistíme, že kyslú vôňu spôsobuje aldehyd, ktorý sa nazýva citral.
A aldehydy majú všeobecne upokojujúce účinky, takže v podstate nosom neodhalíte, že je to vynikajúci upokojujúci olej. Ak prídete domov uťahaní z práce, už nemáte na nič náladu, ale potrebujete ešte niečo urobiť, je skvelé vykúpať sa alebo osprchovať sa prípravkom s obsahom citrónového éterického oleja, ktorý vás krásne osvieži a keď si pôjdete ľahnúť, bez problémov zaspíte, ako keď si vezmete prášok na spanie. Aromaterapiu môžeme dnes chápať ako cestu späť k prírode, je tu potrebná aj určitá odbornosť, nielen laické vnímanie toho, čo nám tá vôňa napovie. Pri použití aromaterapie si to vždy dobre naštudujte, aby ste si neuškodili.
Ženám sa odporúča prejsť na to, čo je prirodzené. Ak sa chcete dobre starať o pokožku, musíte vychádzať z jej fyziológie. Nemôžete popierať jej prirodzené funkcie a narušovať ich. Vždy je potrebné si overiť všetky informácie, pretože mnohé veci sú dnes formulované tak, že vyložene mätú ľudí. Mnohé látky sú tiež vhodné individuálne a nemôžu fungovať u všetkých. Používajú sa preparáty, ktoré rešpektujú fyziologické funkcie pokožky. V mnohých prípadoch sa stáva, že na choroby, ktoré boli neliečiteľné, vo chvíli, keď nepoužijete žiadny liek, ale fyziologicky emulgovaný preparát, tak dáte zlú pokožku dohromady.
Pokiaľ chcete použiť éterický olej do kúpeľa, stačí ho nakvapkať do vane plnej horúcej vody? Nikdy to nesmiete takto urobiť, vždy do vody pridávame éterický olej s nejakým emulgátorom, teda látkou, ktorá umožní spojenie vody a tuku. Ideálne je napríklad mlieko, ktoré obsahuje lecitín a bielkoviny, ktoré sa naviažu na tuk. Teoreticky by sa dal použiť aj vaječný žĺtok, ktorý by sme vymiešali s olivovým olejom a do toho môžete pridať pár kvapiek éterického oleja. Žĺtok je jedna z najlepších vecí pre našu pokožku.
V domácnostiach sa bežne éterické oleje kvapkajú do aromalampy s malým množstvom vody, pod ktorou horí sviečka. Aby to malo potrebné účinky, je potreba používať aromalampu s väčším množstvom vody, aby sa rýchlo neodparovala a éterické oleje sa nepripaľovali.
S aromaterapiou si môžete tiež užiť skvelý relax a naladiť sa na rande. Ako vidíte, výhod existuje naozaj mnoho.
[ivi]