Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako váš psík vníma leto?!

19.august 2015
Ako váš psík vníma leto?!

V extrémnych teplotách by ste mali brať do úvahy zdravotné riziká vášho štvornohého miláčika. Môžete mu pomôcť, ak viete, čo mu hrozí a ako to prežíva. Pomôžte mu, aby sa cítil dobre a bol v bezpečí. Hoci sa vám to možno zdá nezmyselné, tak aj pes môže dostať úpal.

V letných dňoch existuje veľa príležitostí pre zábavu s vaším psom, či už sa jedná o kempovanie, pešiu turistiku či kúpanie. Musíte si byť vedomí určitých rizík, ktoré jeho aj vás čakajú. Je potrebné myslieť na už spomínaný úpal, spálenie labiek, dehydratáciu i sezónne alergie.

Popálené labky

Letné slniečko rozpaľuje asfalt na chodníku, vy sami by ste si topánky tiež len tak nevyzuli. Myslite teda na to, že teplota rozpáleného chodníku môže popáliť labky vášho miláčika. Najlepšie je chodiť na prechádzky ráno či v podvečer, keď už sú ulice chladnejšie a nie je také teplo. Skúste si siahnuť na chodník, aby ste sa presvedčili o jeho teplote. Ak je horúci pre vás, bude samozrejme horúci aj pre vášho psíka.

Dehydratácia

Vášmu miláčikovi je potrebné dopriať dostatok studenšej, čistej a hlavne čerstvej vody. Existujú aj spôsoby, ako zvýšiť vlhkosť jeho stravy. Uvarte kurací vývar s nízkym obsahom sodíka, alebo mu ponúknite jogurt. Kŕmte ho kvalitnou psou stravou, bez akýchkoľvek chemických a konzervačných látok.

Parazity

V lete sa objavuje veľa komárov, kliešťov, bĺchy, osy a všetka iná háveď. Niektoré parazity môžu zdravie vášho psíka ohroziť. Ak ho kŕmite kvalitnou stravou, tak mu posilňujete imunitný systém a odolnosť voči všetkým parazitom. U vášho zverolekára alebo v špecializovaných obchodoch zakúpite rôzne ochranné prostriedky. K dostaniu sú odpudzujúce šampóny, ochranné obojky a rôzne výrobky na ošetrenie. Pravidelnou hygienou a úpravou srsti taktiež znížite riziko napadnutia parazitmi.

Úpal

Úpal môže mať pre vášho psíka fatálne následky. Obmedzením pohybu v hodinách, kedy má slniečko najvyššiu aktivitu zabránite jeho prehriatiu. Poskytnite mu možnosť sa namočiť alebo rovno vykúpať. Dajú sa zakúpiť aj chladiace podložky.

Cestovanie autom

Ak potrebujete cestovať aj s psíkom, robte pravidelné zastávky a udržujte pravidelný pitný režim. Mnoho psov zbytočne zomrie v rozpálených autách. Teplota vo vnútri vozidla rýchlo stúpa, nenechávajte ich tam teda samotných a minimálne aspoň s otvoreným okienkom. Keď ho tam potrebujete nechať len krátku chvíľu, zapnite mu klimatizáciu.

psik

Leptospiróza

Stojatá voda je najbežnejší zdroj baktérií zvaných leptospiróza. Táto nákaza sa šíri cez telesné tekutiny, ale môže sa preniesť aj nepriamym kontaktom s infikovaným zvieraťom. Príznaky sú horúčka, triaška, letargia, zvýšený príjem vody, nechutenstvo. Ak máte najmenšie podozrenie, navštívte vášho zverolekára, ten vám poradí a situáciu zhodnotí najlepšie.

Sezónne alergie

Aj psy sú alergickí. Môže to byť na jeden alebo aj viac alergénov. Medzi tieto alergény patria trávy a rôzne rastlinky. Prejavom alergie môže byť aj strata srsti.

Syndróm mŕtveho chvosta

Počuli ste niekedy o ňom? Keď váš psík naopak prechladne, dôjde približne za týždeň, niekedy aj za dlhšiu dobu, k tzv. umŕtveniu chvostíka. Zhruba 5 cm od koreňa sa chvost zalomí a potom môže úplne nevládne visieť. Pre psíka je to obzvlášť veľmi bolestivé.

Hotel pre psov

Hotely sú už v dnešnej dobe rozšírenou záležitosťou. Môžete svojho psíka ubytovať v luxuse, kde bude hýčkaný a urobia mu dokonca aj masáž v klimatizovanom prostredí. V týchto hoteloch nie sú žiadne koterce a ponúkajú tu individuálny prístup k vášmu psíkovi, aby nepociťoval odlúčenie.

Psie pláže

Priekopníkom v plážach pre psov je Taliansko. Buď sú to pláže, ktoré sú oficiálne vyhlásené ako psie alebo tie, ktoré si psíčkari jednoducho zabrali pre seba. Najväčšia a zároveň aj najkrajšia z oficiálnych psích pláží je pláž v Bibione v časti Lido dei Pini. Táto pláž je platená a má samozrejme aj svoj poriadok, ako sa tu správať a čo všetko je psíkom a ich majiteľom povolené. Ďalšia talianska pláž je v Lignano-Sabbiadoro a Porto Santa Margherita. Druhé spomínané letovisko je ostrov a jachtový prístav. Pláže pre vašich miláčikov nájdete vo všetkých väčších letoviskách v severnom a strednom Taliansku a to nielen pri pobreží Jadranu, ale tiež napríklad v Toskánsku či na pobreží Ligúrie. Aj v Chorvátsku sa už začínajú objavovať takto zamerané pláže. Najznámejší z nich je pri letovisku Umag. V jej okolí je niekoľko možností ubytovania v prázdninových komplexoch i apartmánoch. Psie pláže sa nachádzajú aj u Poreče a v letovisku Baška Voda nájdete prvú takúto pláž v oblasti Dalmácie.

[Kač]

Zdieľajte tento článok na: