Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako správne tráviť voľný čas, aj keď ste zadaní?

18.apríl 2018
Ako správne tráviť voľný čas, aj keď ste zadaní?

Naplánovať si spoločne s partnerom, čo budete robiť vo vašom voľnom čase, nie je niekedy vôbec hračka. Môžete si rozumieť akokoľvek dobre, ale žiadni dvaja ľudia nie sú úplne rovnakí. Každý má iné záujmy.

Koľko času by ste mali spolu tráviť spoločne ako pár?

Existuje vôbec nejaké množstvo času, ktoré môžete stráviť s osobou, s ktorou chodíte? Všetci poznáme tie páry, ktoré nájdu prvý vzťah a trávia spolu odvtedy dvadsať štyri hodín denne, ale na druhej strane vídame aj tie páry, ktoré spolu netrávia skoro žiadny z ich voľného času. Kým u niektorých to ide tak nejako automaticky, iní musia bojovať. Kde je ale tá pravá miera, koľko spolu tráviť času, aby ste nakoniec nezjistli, že vedľa seba len bývate? A myslíte si, že je dôležité, aby partneri nemali vôbec žiadny spoločný záujem?

Aké je zdravé množstvo času stráveného s niekým?

Ak je sto percent času príliš veľa a nula zase príliš málo, pokúsme sa spolu nájsť nejakú optimálnu hranicu. Dosiahnutie rovnováhy je často ťažšie, než si ľudia vôbec môžu myslieť. Všetci majú na začiatku tendenciu tráviť s novou, vzrušujúcou osobou v ich živote absolútne všetok čas. Vyhľadávajú príležitosti k tomu, aby spolu boli neustále a navštevovali kedykoľvek a kdekoľvek. Lenže určitý odstup je zdravý a tiež nutný na to, aby sme si vytvorili nejaký perspektívny vzťah a začali dávať dokopy dva životy spoločne. Čas na prácu a život prinášajú veľmi realistické mantinely na tú dobu, po ktorú sa môžu nové páry spoločne schádzať. Z neočakávaných pracovných povinností na víkend až po náhle požiadavky na služobné cesty môžu byť ich spoločné ciele a ambície narušené (a to napríklad len z jednej strany jedného partnera), problém potom môže byť, ak druhý partner očakáva úplne inú úroveň dostupnosti a frekvenciu návštev.

Ako to všetko skĺbiť?

Nové páry si tiež musí poradiť s časom, ktorý je zvyčajne venovaný priateľom a ich rodinám. Keď sú ľudia vo vzťahoch, mení sa ich časová flexibilita k už existujúcim vzťahom. Ženy, ktoré neustále predlžujú čas strávený so svojím novým a okúzľujúcim partnerom, rýchlejšie znižujú čas strávený u svojich najlepších priateľov. Nakoniec si buď priatelia sťažujú, že vás už skoro nevidia, alebo sa búri rodina, že na nich nemáte čas. Všetky tieto strany je teda vždy dobré nejakým spôsobom vybalansovať, pokiaľ je to aspoň trochu možné. A to sme ešte zabudli spomenúť aj nejaké vaše koníčky, ako trebárs lezenie po stenách, jóga alebo čokoľvek iné, čo je typické len pre jedného z páru.

Čas strávený osamote nie je premárnený

Čas strávený osamotene môže byť tiež dôležitý pre jednotlivcov, rovnako tak ako pre nový vzťah. Tento čas je rovnako dôležitý ako všetky ostatné potreby. Ľudia majú totiž potom čas na to, aby uvažovali o svojom novom vzťahu a o tom, kedy sa zaoberať činnosťami, ktoré majú oni sami radi. Medzi nároky na prácu, rodinu, priateľov a nový vzťah je rovnako dôležité zapojiť aj starostlivosť sám o seba.

Čo všetko by malo byť v rovnováhe?

Cieľom by malo byť nájdenie rovnováhy, v ktorej sú potom obaja členovia toho nového páru a vzťahu spokojní s časom, ktorý trávia spoločne, keď udržujú svoje vonkajšie priateľstvo a rodinné vzťahy, rovnako tak keď dosahujú pokrok pri plnení svojich profesijných cieľov a ešte dodávajú svojmu vzťahu príležitosť k rozkvetu. Musí to byť veľmi vyvážené. Ľahko sa to opisuje a hovorí o tom, ale ako si pomôcť a ako naozaj urobiť, aby všetko fungovalo tak, ako má?

Zistite si rozdiely

Zistite individuálne rozdiely. Ľudia potrebujú nájsť svoje individuálne časové možnosti. Pretože ako už bolo niekoľkokrát napísané, každý je iný a každý má svoje priority. Tí jednotlivci, ktorí sú orientovaní na úzkosť z rozchodov svojich vzťahov, túži so svojimi partnermi tráviť veľa času. Kým jednotlivci, ktorí sú vzťahom otvorení, často dávajú prednosť nezávislosti. Neočakávajte tiež, že váš partner zodpovedá všetkým vašim potrebám. Môžete si nastaviť kompromisy, ale nikdy nebude taký, ako ho presne chcete mať vy.

Zoznamte sa vo svojom voľnom čase

Komunikácia

Komunikujte so svojím novým partnerom. Najlepší spôsob, ako zistiť, či venujete dostatok času vášmu vzťahu, je požiadať ho o tiež spoluprácu a názor. Zistite, čo váš nový partner potrebuje, ako by si vzťah asi tak predstavoval a vytvorte obojstranne vyhovujúce tempo narastajúce vzájomnej závislosti, ktorá bude pre vás oboch dobre fungujú na to, aby sa váš vzťah rozvinul. Platia aj určité pravidlá, ktoré sa týkajú prvých schôdzok. Mali by ste dbať aj na pravidelnosť vašich esemesiek a telefonátov.

Dajte na radu priateľov

Počúvajte svojich priateľov a ich názory na váš vzťah. Oni majú najlepší nadhľad a názor na to, aby predpovedali váš úspech alebo neúspech vo vzťahu. Nájdite spôsob, ako zostať v spojení so svojimi priateľmi aj pri spustení vášho nového vzťahu. Začleňte svojho nového partnera do skupiny priateľov. Je to skvelý spôsob, ako udržať vzťah s vašimi priateľmi a súčasne dať vášmu vzťahu nový impulz a možnosti, v ktorých sa môžete rozvíjať a ztmeľovať.

Vytvorte si plán

Uložte si všetky dáta v kalendári. Keď si všetky povinnosti budete zapisovať do plánu, nájdete spôsoby, ako udržať váš vzťah neustále na prvom mieste a vašou top prioritou. Ponúknite svojim partnerom jasné informácie o vašich stretnutiach spojených so zvýšeným pracovným tlakom, ale nájdite si aj miesto na vášho partnera. Dajte mu najavo, že sa tešíte na zvláštnu večeru alebo víkendový pobyt, ktorý spolu strávite ako odmenu za vaše povinnosti.

Ber alebo daj

Rozpoznávejte, čo kto dáva a čo kto berie. Vzhľadom na to, že nový vzťah sa vyvíja míľovými krokmi k perspektívnemu vzťahu, je neustále potrebné kontrolovať prietok - koľko energie v danom okamihu môže každý člen dvojice dať tomuto vzťahu a či jeden nedáva viac než ten druhý a opačne. Vzťah sa u niektorých párov dá pochopiť aj ako vzťah životov jednotlivcov, kde je stále dôležitejšie chopiť sa šancí na to, aby obaja spolu aj bez trávili všetok svoj čas kvalitne a poskytli jeden druhému priestor, ktorý potrebujú, aby boli vo svojom vzťahu tými najlepšími partnermi.

Aj v tom najlepšom a perfektnom fungujúcom vzťahu dôjde čas od času k situácii, kedy je potrebné zamerať sa sám na seba a nebyť pre toho druhého tzv. stíhacím lietadlom. Spoločný čas je občas veľmi zložité vybalansovať, ale na druhú stranu, ak spolu chcete byť, nemal by to byť absolútne žiadny problém. A nabudúce, až budete chcieť svojho nového alebo starého partnera kárať za to, že zase nemá čas, zamyslite sa nad tým, kedy ste ho mali vy a prečo. Rozhodne by ste ani nemali zabúdať fakt, že ste sa rozhodli byť spolu úplne dobrovoľne, a to preto, aby ste spolu strávili celý život. Takže verte, že za pár rokov budete svojmu partnerovi vymýšľať záujmy úplne dobrovoľne, aby ste mali tiež nejaký ten čas na tie svoje a v neposlednom rade aj sami pre seba. A ak hľadáte niekoho, kto má rovnaké záujmy ako vy, môžete k tomu úplne ľahko a rýchlo využiť vedecký zoznamovací dotazník, ktorý vám nájde ten nejlpeší náprotivok a či sa vám naopak nechce skúšať nič vedeckého, vezmite to cez rýhlozoznamku.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: