Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako správne odmietnuť pracovnú ponuku

7.január 2022
Ako správne odmietnuť pracovnú ponuku

V určitom okamihu pri hľadaní zamestnania môžete byť postavení pred ťažké rozhodnutie odmietnuť pracovnú ponuku. Keď k tomu dôjde, je dobré vedieť, ako odmietnuť pracovnú ponuku, ale ponechať si dvere otvorené, aby ste sa vyhli páleniu mostov a dali si príležitosť tam v budúcnosti pracovať.

Väčšina náborových manažérov už počula slová „ďakujem, ale nie“. Pokorné a úctyhodné odmietnuté jednoducho spočíva v spôsobe, akým na to idete. Je dôležité, aby to bolo profesionálne, keď odmietate ponuku a zároveň dávate najavo, ako veľmi si vážite to, že vás si zavolali. Spoločnosti a kandidáti často investujú značné množstvo času do pohovorov. Ak ste si uvedomili, že táto pozícia nie je vhodná, je koniec koncov pre všetkých lepšie, keď o tom budú vedieť vopred.

Ako odmietnuť pracovný pomer

Necítite sa povinní poskytovať podrobnosti

Nie je nutné, aby vedúci náboru vedel každý malý detail, prečo musíte odmietnuť pracovnú ponuku. Udržujte správu stručnú a sladkú a zároveň zostaňte zdvorilí a dajte jasne najavo, že ich ponuku odmietate, pretože to je všetko, čo náborový manažér potrebuje vedieť. Pokiaľ požiadajú o ďalšie informácie, dajte im vedieť, prečo sa teraz nemôžete pripojiť k firme a čo hľadáte v budúcnosti. To môže dokonca fungovať vo váš bezprostredný prospech, ak máte záujem pracovať pre spoločnosť za iných okolností. Ak napríklad plat nezodpovedá vašim štandardom, upozorniť ich na to môže viesť k zvýšeniu platu pre vás.

Poďakujte im

Najlepší spôsob, ako byť zdvorilý, keď odmietnete pracovnú ponuku, je poďakovať všetkým, ktorí sa zúčastňujú procesu náboru. Ukazuje to rešpekt k spoločnosti a môže to byť aj vec, ktorá vás odlišuje od ostatných kandidátov. Pokiaľ chcete, aby si vás náborový manažér pamätal, najlepším spôsobom je vyjadriť vďačnosť za starostlivé zváženie vašej žiadosti a tiež uznať, že rešpektujete ich spoločnosť a prácu, ktorú robia.

Buďte pohotoví

Akonáhle obdržíte pracovnú ponuku a rozhodnete sa, že pre vás nie je vhodná, dajte vedieť náborovému manažérovi. Chcete sa uistiť, že ste spoločnosti dostatočne oznámili svoje odmietnutie, pretože jej to ukazuje, že jej čas považujete za cenný a chcete jej dať dostatok času, aby si našla niekoho iného. Čím dlhšie čakajú na odpoveď, tým horší dojem zanecháte. Ak chcete nechať vrátka otvorené, je najlepšie byť v odpovedi vždy pohotový.

Zostaňte v kontakte

Najlepší spôsob, ako zanechať dobrý dojem a zároveň dať náborovému manažérovi príležitosť zvážiť vás v spoločnosti v budúcnosti, je zabezpečiť, aby ste zostali v kontakte. Spojte sa s nimi na LinkedIn, komunikujte s prácou, ktorú spoločnosť robí a možno dokonca pošlite pár kontrolných emailov.

Bojíte sa prijímacích pohovorov?

To je obzvlášť užitočné, ak si predstavujete, že pracujete pre spoločnosť, ale nijako zvlášť na pozícii, ktorá vám bola ponúknutá. Dajte im vedieť, ako veľmi si spoločnosti vážite a dúfajte, že budete zvažovaní pre budúce pozície. Každý spôsob, ako môžete zostať relevní v ich mysliach (bez toho, aby ste to preháňali), je užitočné.

Buďte ohľaduplní

Pri odmietaní pracovnej ponuky je najlepšie, aby ste sa vo svojom emaily vždy držali profesionality. Pokiaľ vám bola ponúknutá iná pracovná príležitosť, ktorá je pre vás vhodnejšia, alebo ak je ponuka veľkorysejšia, je najlepšie ju nespomínať. Jednoducho dajte náborovému manažérovi vedieť, že rešpektujete jeho spoločnosť a všetku prácu, ktorú robí. Udržujte oznámenie jasné a presné, aby nespôsobilo žiadne zlé pocity alebo hrubé interakcie.

Buďte aj zdrojom

Ak si počas procesu poznávania spoločnosti a zapojenia do procesu pohovoru uvedomíte, že možno poznáte niekoho, kto by sa mohol skvele hodiť, nebojte sa odporučiť jeho meno spoločnosti. Osoba, o ktorej ste sa zmienili, aby sa mohla stať úžasným kandidátom a nakoniec by mohla byť prijatá, čo by vytvorilo dobrý vzťah medzi vami a spoločnosťou. Tiež, ak chcete byť stále zapojení do spoločnosti akýmkoľvek spôsobom, môžete im ponúknuť prácu na voľnej nohe alebo byť za príjmu, ak budú potrebovať pomoc.

Vzorový e-mail, ako pokorne odmietnuť ponuku

Vážený (meno náborového manažéra),

ďakujem mnohokrát za ponuku (názov pozície). Vážim si to, že ste si urobili čas, aby ste ma zvážili ako vhodného kandidáta a že ste mi odpovedali na mnoho mojich otázok o spoločnosti a ponúkanom mieste. Po starostlivom zvážení ľutujem, že musím Vašu ponuku odmietnuť. Aj keď ste boli veľmi povzbudivý pri načrtnutí budúcich možností postupu v rámci (názov spoločnosti), rozhodol som sa, že táto pozícia v tejto chvíli nezodpovedá mojim kariérnym cieľom.

Rád som Vás a zvyšok Vášho tímu spoznal. Počas pohovoru ste boli láskaví a milí.

(Uveďte, či chcete, aby na vás spoločnosť pamätala pre budúce príležitosti.)

Prajem vám veľa úspechov.

S pozdravom

(Vaše meno)

Spôsoby, ako sa orientovať v kancelárskej politike

Nikto sa nechce zaoberať kancelárskou politikou, napriek tomu je veľmi neoddeliteľnou a nepopierateľnou súčasťou firemného života. Všetky spoločnosti budú mať svoj spravodlivý podiel na politike. Nemôžete byť pštrosom a strkať hlavu do piesku a hovoriť, že to nechcete riešiť.

Pracovné miesto môžete odmietnuť

Pokiaľ chcete byť vo svojej kariére úspešní, budete sa musieť naučiť orientovať v kancelárskej politike. Základom je prestať si priať, aby to tak nebolo a začať sa učiť ako prosperovať v politickom prostredí vašej spoločnosti. Niekedy, keď je situácia príliš drsná, môže byť jediným riešením odchod - a to je v poriadku. Musí to ale vyvolať aspoň určité pochopenie a pochopenie vašich výziev, hodnôt a presvedčenia. Kancelárska politika vám nezanechá pachuť v ústach vždy, ale môže byť vysoko deštruktívna, pokiaľ sa ľudia starajú iba o osobné zisky.

Identifikujte influencerov

Každé oddelenie alebo skupina má formálnych i neformálnych influencerov. Niekedy najväčšími ovplyvňovateľmi v spoločnosti nie sú tí najvyšší. Snažte sa porozumieť tomu, kto je vypočutý, oceňovaný a rešpektovaný. Pozorujte a pochopte dynamiku medzi rôznymi ľuďmi. Všímajte si veci ako kto spolu obeduje a kto je pozývaný na dôležité jednania. Nemusíte si vyberať strany, ale je múdre rozumieť pravidlám a hráčom a ich stratégiám.

Pochopte, čo poháňa vašich kolegov

Politickí darebáci pracujú na agende. Táto agenda nemusí byť vždy v súlade so stratégiou a kultúrou spoločnosti. Poznať plány svojich spolupracovníkov je zásadné. Nemusíte súhlasiť. Len vám to umožňuje byť opatrným alebo využiť ich zámery. Keď poznáte agendu ľudí, je oveľa jednoduchšie orientovať sa v kancelárskej politike.

Hľadajte mentorov a sponzorov

Kombinácia vplyvov a vzťahov podporuje vynikajúcu kariérnu dráhu. Čím viac priaznivcov máte, ktorí veria vo vás a v to, čo sa snažíte dosiahnuť, tým ľahšie bude uspieť. Mať vplyvného sponzora, ktorý vám stráži chrbát, je skvelý spôsob, ako vybudovať sieť šampiónov. Seniori a mentori sú nápomocní pri dekódovaní politky a taktiež pri otváraní dverí príležitostiam pre vás.

Nebuďte ohovárači

Je veľmi lákavé a zábavné dobre si poklábosiť v odpočivárni, ale nerobte to. Nestojí to za to.

Nebuďte v práci za ohovárača

Buďte veľmi opatrní, keď sa oddávate kancelárskym klebetám. Nikdy neviete, kedy sa to môže obrátiť proti vám.

Spýtajte sa sami seba: Máte pocit, že patríte do vašej spoločnosti?

Je kultúra organizácie v rozpore s vašimi individuálnymi hodnotami? Ľudia sa často snažia prispôsobiť kultúre svojej spoločnosti tým, že sa snažia zapadnúť. Keď sa snažíte zapadnúť, namiesto toho, aby ste mali pocit, že niekam patríte, všetko je oveľa ťažšie. Kým sa to okolo vás bude diať, budete tým ovplyvnení. Je lepšie byť kompetentným a uvedomelým hráčom, než sa nechať vtiahnuť do hry bez akejkoľvek agentúry. Na orientáciu v kancelárskej politike nie je nutná manipulácia, ohováranie, podpichovanie a ďalšie stereotypné metódy. Orientácia v kancelárskej politike môže byť hladká, keď sa budete riadiť zlatým pravidlom vyjednávania a jednania s prístupom obojstranne vhodným pre všetkých.

Namiesto toho, aby ste sa snažili kohokoľvek poraziť, venujte tento čas a energiu premýšľaniu o tom, ako každý môže dostať to, čo chce.

Prílišná oddanosť nie je cnosť

Veľa ľudí trávi veľa hodín svojho života prácou, ktorú robia. Ich kariéra je významnou súčasťou toho, kým sú. Môžu sa dokonca identifikovať ako "workoholici". Väčšina ľudí neustále tvrdo pracuje. Toľko, že byť workoholikom sa stáva veľkou súčasťou ich identity a toho, kým sú. Môžete si myslieť, že to je to, čo firmy chcú. V skutočnosti to nie je pravda. Existuje dostatok výskumov, ktoré dokazujú, že na to, aby ste boli v práci vysoko produktívni, potrebujete aj krehkú rovnováhu s ostatnými oblasťami svojho života. Nie je udržateľné sústrediť sa iba na prácu. V určitom okamihu zhorknete a zrútite sa.

Ak ste verili, že prílišná oddanosť v práci je cnosť, ktorú radi nosíte ako odznak, zamyslite sa znova. Problém je v tom, že pokiaľ je vaša práca všetko na čom vám záleží, ste v nej možno veľmi silno emocionálne zaujatí. To vás môže častejšie zrážať, než zdvíhať.

Beriete spätnú väzbu a kritiku príliš vážne

Je fakt, že všetci robíme niektoré úlohy dobre a v iných sa musíme zlepšiť. Nikto nie je dokonalý. Pre ľudí, ktorí sú príliš oddaní, je ťažšie počuť vývojovú spätnú väzbu. Niekde je časť z nich presvedčená, že aby sa cítili hodní, musia do toho dať všetko. Ten obraz seba samých je takou spätnou väzbou rozbitý. Objektívne je spätná väzba vynikajúcou príležitosťou, ako zistiť, čoho musíte urobiť viac a čoho menej.

Ak sa chcete teda ľahšie zoznámiť, buďte sami sebou a nebojte sa za žiadnu cenu toho, že ste v čomkoľvek a akokoľvek odlišní. Svojho ideálneho partnera môžete stretnúť v Banskej Bystrici, Žiline, Prešove, Trnave, Nitre.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: