Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ako posilniť imunitu: podrobný návod - 2. diel

18.november 2020
Ako posilniť imunitu: podrobný návod - 2. diel

V tomto období by ste mali obzvlášť dbať na to, aby vaša imunita bola čo najsilnejšia. Ako to urobiť? Prinášame vám druhý diel plný návodov, ako imunitu posilniť, ale aj informácie, čím si imunitu sami ničíme.

minulom diele ste sa dozvedeli, že imunitu môžete posilniť pomocou ayurvédy, čínskej medicíny a domácim liečiteľstvom. Pokračovať s ďalšími užitočnými tipmi budeme v dnešnom článku. Tak nebudeme otáľať a rovno sa do toho pustíme!

Psychosomatika

Podstatou psychosomatickej starostlivosť je celostný pohľad na zdravie človeka. Psychosomatika sa zaoberá súvislosťami medzi stavmi tela (soma), duše (psyché) aj vplyvmi životného prostredia.

Starosti, s ktorými si naša hlava nevie rady, telo často rieši chorobou, teda somatizujeme. Cieľom liečby je nájsť zdroj ťažkostí a obnoviť rovnováhu. Nie je to vlastne žiadna novinka. Kedysi rodinní lekári ako psychosomatici de facto fungovali: poznali celú rodinu a všetky ich problémy aj niekoľko generácií späť. Dokázali tak odhadnúť, čo komu kedy hrozí a tiež ako a čím to liečiť.

Za čo môže stres

Za hlavného vinníka oslabenej imunity považujú celostní lekári predovšetkým stres - buď veľmi silný stresujúci zážitok alebo dlhodobé stresové ovzdušie. Prakticky všetci odborníci na celostnú medicínu prisudzujú mozgu - teda tomu, ako sa človek psychicky cíti a čo si myslí - riadiacu úlohu pri posilňovaní alebo oslabovaní imunity. Veľa samozrejme záleží na tom, z akého pochádzame prostredia, aké máme predvolené, geneticky dané možnosti adaptívneho správania v záťažových situáciách, akú máme mieru sociálnej podpory rodiny a okolia.

Všetko to dáva zmysel: či niekto žije v rodine, kde po sebe hádžu taniere, v práci je pod tlakom a kričí na neho šéf, veľmi ľahko sa jeho imunita oslabí. Súvislosť medzi stresom a poruchami imunity bola prvýkrát vedecky zdokumentovaná v roku 1991. Štúdia lekárov a psychológov ukázala, že ľudia, ktorí v psychologických testoch vykazovali vyššiu mieru stresu, boli náchylnejší na infekciu respiračnými vírusmi (nádcha, kašeľ, zápal pľúc, priedušiek,...). Táto štúdia bola opakovaná o sedem rokov neskôr. Ukázala, že chronický stres (trvalé konflikty s kolegami alebo členmi rodiny,...) zvyšuje riziko choroby dokonca až päťkrát.

Vyberajte starostlivo

Jeden z najznámejších celostných lekárov Ján Hnízdil hovorí: "Je na nás, čo si vyberieme. Vo všetkom," konkrétne odporúčania sú potom zrejme: veľa čerstvého ovocia a zeleniny, červeného mäsa s mierou, skôr kyslomliečne výrobky, kvalitný chlieb, pečivo, rastlinné oleje,... k tomu odpočinok, dostatok spánku a heslo: Každý deň je tu pre mňa, bude pekný a ja k tomu prispejem aj tým, ako sa budem hýbať, čo budem jesť a ako budem myslieť!

Lieky berte

Psychosomatika, respektíve celostná medicína ale neznamená, že keď už človek ochorie, hoci je to napríklad kvôli stresu alebo potlačovaným emóciám, nedostane sa mu klasickej liečby vrátane medikamentov. K psychosomatickej terapii patrí klasická medicínska diagnostika, a keď je treba tak ďalšie klasické lekárske postupy a podávanie medikamentov. Vrátane antidepresív.

Na naše zdraví má velký vliv i psychický stav

Bolenie dlho neprehliadať

Psychosomatici hovoria, že dôležité je načúvať svojmu telu a neprísť k odborníkovi až vtedy, keď choroba definitívne prepukla. Hrozí totiž trvalé poškodenie orgánov. Bolieva vás "len tak pre nič za nič" hlava, brucho, máte knedlík v krku? Neprehliadať, nepodceňovať, zastaviť a premýšľať o zmenách priorít. A prípadne vymeniť lekára, ktorý vás vidia len ako pankreas alebo hrubé črevo.

MUDr. Jan Hnízdil ešte dodáva: "Imunita je barometrom dobrej nálady. Keď tu stratíme, prídeme o obranyschopnosť. Takže ja to riešim tým, že nesledujem televízne debaty a snažím sa byť čo najviac na čerstvom vzduchu." Ako to ale sedí v dnešnej dobe, že? Skúste si od televízie, politiky a koronavírusu na chvíľku oddýchnuť, uvidíte, že vám bude lepšie! Urobte si radšej prechádzku do prírody.

Klasická medicína

Odbor imunológie je veľmi rozsiahla a náročná lekárska disciplína a je nevyhnutné zdôrazniť, že nie vždy sa dá poškodenie imunitného systému riešiť inak, než práve klasickými metódami.

Klasickí doktori rozdeľujú imunitu na dva druhy - vrodenú a získanú. Tá druhá sa vyvinie napríklad tak, že prerobíte nejakú infekčnú chorobu. V organizme sa proti nej vytvoria protilátky a vy už rovnakú chorobu nedostanete. Chytré bunky si nevítaného hosťa zapamätajú, a keď sa nabudúce pokúsi váš organizmus zdolať, zavelí telu vyrábať správne protilátky, ktoré ho zlikvidujú. Pre imunitu sú dôležité hlavne orgány, v ktorých sa tvorí krv - kostná dreň, týmus, pečeň, slezina, lymfatické uzliny, sliznice čreva, úst aj dýchacieho ústrojenstva. Za jej poruchy väčšinou môže nezdravý životný štýl, toxíny v potrave a ovzduší, stres, nadužívanie antibiotík, dlhotrvajúce infekcie alebo cukrovka.

Striedať podnebie? Zle!

Pre pacientov s poruchou imunity viac než pre iných platí, že by sa v období vírusových epidémií, a tie sa väčšinou objavujú v tomto jesennom období a v januári, mali vyhýbať miestam, kde je veľa ľudí v uzavretom priestore. Sami vidíte, že čísla nakazených znovu stúpli, neustále sa viac obmedzovalo hromadenie ľudí na jednom mieste aj pre zdravých ľudí. Takéto miesta sú pre tých s oslabenou imunitou momentálne ešte viac nebezpečné.

To ale nie je všetko, pre takých ľudí nie je ani zdravé cestovať v zime do tepla. Prispôsobiť sa inj klíme totiž znamená pre organizmus veľkú záťaž. Aj keď nemáte problém s imunitou, tak by ste to nemali podceňovať - ​​ak chcete ísť v zime za teplom, tak by ste si túto dovolenku mali buď naplánovať na celú zimu alebo aspoň na dva mesiace.

Vitamín C je jeden z nejdůležitějších vitamínů na posílení imunity

Dobré rady od imunológov

Posilniť obranyschopnosť pomáha otužovanie v saune (ale stačí aj pravidelná studená sprcha), dostatok spánku, ovocia a zeleniny. Veľký význam v ľudskom tele majú tzv. proteolytické enzýmy, pomáhajú zabezpečovať rovnováhu a fungovanie imunitného systému. Pri problémoch s imunitou je preto vhodné podporiť obranný systém podávaním obdobných enzýmov zvonku. Pôsobí proti zápalom, podporujú oslabenú imunitu a osvedčujú sa tiež u častého opakovania zápalov dýchacích ciest - angín, zápalov hrtanu, priedušiek a prínosových dutín.

Pridajte pohyb

Možno vám to bude pripadať dosť otrepané, ale jedna z prvých rád, ktorú na posilnenie svojej imunity od lekára dostanete, bude znieť: Pohyb, pohyb, pohyb!

Bude stačiť rekreačná jazda na bicykli, plávanie, nordic walking, jóga alebo obyčajná prechádzka. Každá z týchto činností by mala byť ale pravidelná - lekári odporúčajú aspoň 30 minút zvoleného pohybu denne alebo 45 minút každý druhý deň. Ak navyše zvolíte druh pohybu, ktorý vás bude baviť, pozitívne vás naladí a zbaví napätia, čo prospeje vašej obranyschopnosti. Pohyb na vzduchu tiež pomôže lepšiemu spaniu, ktoré je pre imunitu nesmierne dôležité. Podľa aktuálnych štúdií potrebuje dospelý človek minimálne 7 hodín spánku denne.

S čím vám pomôže pohyb?

Pohyb znižuje duševné napätie a posilňuje srdce a krvný obeh. Ďalej pomáha znižovať krvný tlak a cholesterol, tiež zvyšuje odolnosť proti chorobám a podporuje sexuálne funkcie.

Pohyb vám pomůže udržet imunitu v kondici

Čím si imunitu ničíme najviac?

Stres, hektický spôsob života

"Je to predovšetkým hektický spôsob života, pod ktorým sa skrýva rad škodlivých faktorov. Patrí medzi nepravidelnosť stravovania a zlé zloženie jedálnička - predovšetkým absencia dostatočného príjmu ovocia a zeleniny u väčšiny populácie, ďalej nedostatok pohybu, fajčenie, samozrejme často aj stres v práci alebo v rodine. To všetko ovplyvňuje celý organizmus a spolu s ďalšími faktormi to vedie k vzniku tzv. civilizačných chorôb, ako je cukrovka, vysoký tlak a ďalšie. Ak to veľmi zjednoduším: ak nefunguje organizmus ako celok, spôsobí to aj zhoršenie funkcie imunitného systému." MUDr. Jan Mayer

Zlá ústna hygiena

"Imunitu môže oslabiť aj zlá ústna hygiena. Málokto si uvedomuje, že aj zápaly v ústnej dutine sa môžu prejaviť v tých častiach tela, kde by sme to najmenej čakali. Pri rozvoji zápalu dochádza k uvoľneniu mikroorganizmov, toxínov a ďalších látok do krvného riečišťa, a tak sa ľahko rozvinú v sekundárne ochorenie aj vo vzdialených miestach, napríklad v oblasti srdca, kĺbov či čriev. Štúdiami sa preukázalo aj spojenie medzi pokročilým ochorením parodontu a cievnou mozgovou príhodou, nízkou pôrodnou váhou plodu a predčasným pôrodom. Prevenciou týchto rizík je pravidelné navštevovanie dentálnej hygieny a zubných lekárov." Michal Kalita, prezident Asociácie dentálnych hygieničiek ČR v rokoch 2014-2018

Strava a vitamíny majú na imunitu veľký vplyv

"Nefajčite a v prípade, že sa fajčenia vzdať nechcete, zvýšte príjem vitamínu C, ktorého potreba je u fajčiarov zvýšená. Vitamín C je všeobecne veľmi účinná obrana pred nachladnutím, pričom najväčšiu účinnosť má čerstvé ovocie a zelenina. Imunitný systém chráni aj vitamín D, ktorý sa nachádza predovšetkým v rybom tuku, v menšej miere v masle alebo mliečnych výrobkoch. Pre správne fungujúci imunitný systém sú nepostrádateľné tiež plnohodnotné bielkoviny, pretože práve bielkoviny sú súčasťou imunitných látok a hormónov. Vhodným zdrojom kvalitných bielkovín sú fermentované mliečne výrobky, ktoré vďaka procesu kvasenie získavajú nové nutričné ​​vlastnosti. Probiotické pôsobiace baktérie v nich obsiahnuté majú pozitívny vplyv na zloženie črevnej mikroflóry a celkovo posilňujú imunitný systém." MUDr. Petr Hlavatý, odborný garant iniciatívy Viem, čo jem

Posilňovať imunitu by mali muži aj ženy, mladí aj starí, chorí aj zdraví, skrátka všetci bez rozdielu. Otrepaná fráza, že zdravie máme len jedno, je pravdivá - to by si mal uvedomiť každý a inokedy, keď nie teraz? Tak na nič nečakajte a riaďte sa aspoň niekoľkými radami, ktoré ste sa v našom dvojdielnom článku dočítali.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: