Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Aké problémy môže spôsobiť úzkosť vo vzťahu?

27.august 2023
Aké problémy môže spôsobiť úzkosť vo vzťahu?

Existuje veľa informácií o tom, ako vás úzkosť fyzicky a emocionálne ovplyvňuje. Ale ako ovplyvňuje váš vzťah? Premýšľali ste niekedy, ako to ovplyvňuje ľudí okolo vás?

Ak trpíte úzkosťou, cítite sa frustrovaní a často prepadáte panike. Možno máte pocit, že trpíte úzkosťou bez rozumu. Výsledkom je pocit zmätenosti. Prvým krokom je uvedomiť si, že ide o úzkosť a potom by ste to mali vedieť svojmu partnerovi. Budeme sa na túto nešťastnú dámu pozrieť trochu na zub a povedať jej, čo ju spôsobuje a akú nepríjemnosť môže dať vo vašom vzťahu.

Čo je úzkosť? Čo to spôsobuje?

Úzkosť je najčastejšou poruchou duševného zdravia, ktorá môže ovplyvniť schopnosť sústrediť sa, spať a vykonávať rutinné úlohy. Každý človek aspoň raz v živote zažije túto poruchu. Zahŕňa tak dospelých, ako aj deti. Pre väčšinu ľudí príde a zmizne pocit úzkosti, trvá to len krátko. Niektoré časy úzkosti sú kratšie ako iné, trvajúc niekoľko minút až niekoľko dní. Ale pre niektorých ľudí tieto pocity úzkosti znamenajú viac než len zažívanie stresujúceho dňa v práci a starosti. Úzkosť môže trvať veľa týždňov, mesiacov alebo rokov. Časom sa môže zhoršiť, niekedy sa stáva tak ťažkým, že zasahuje do vášho každodenného života. Keď k tomu dôjde, hovorí sa, že máte úzkostnú poruchu.

Lekári úplne nerozumia tomu, čo skutočne spôsobuje úzkostné poruchy. V súčasnosti sa predpokladá, že určité traumatické skúsenosti môžu spôsobiť úzkosť u citlivých ľudí. Genetika môže tiež hrať úlohu v úzkosti. V niektorých prípadoch môže byť úzkosť spôsobená skrytým zdravotným problémom a môže byť skôr prvým príznakom fyzickej choroby ako duševnej choroby.

Človek môže trpieť viac ako len úzkostnou poruchou súčasne. Môže tiež sprevádzať iné duševné choroby, ako je depresia alebo bipolárna porucha. To platí najmä pre všeobecnú úzkostnú poruchu, ktorá najčastejšie sprevádza iné úzkosti alebo duševné ochorenie.

Aké sú príznaky?

Zatiaľ čo príznaky úzkosti sú pre každú osobu odlišné, telo všeobecne na ňu reaguje špecificky. Keď máte pocit úzkosti, vaše telo je ostražité, hľadá možné nebezpečenstvo a aktivizuje vašu reakciu na boj alebo útek. Výsledkom toho sú niektoré bežné príznaky úzkosti:

  • Nervozita, nepokoj alebo napätie
  • Pocit nebezpečenstva, panika alebo strach
  • Zrýchlený srdcový tep
  • Zrýchlené dýchanie alebo hyperventilácia
  • Nadmerné potenie
  • Pretrepávanie alebo trhanie svalov
  • Slabosť a letargia
  • Zdá sa ťažké sústrediť sa alebo premýšľať o niečom inom, než o čo sa obávate
  • nespavosť
  • Gastrointestinálne problémy a problémy s trávením (plynatosť, zápcha alebo hnačka)
  • Silná túžba vyhnúť sa veciam, ktoré spôsobujú vašu úzkosť
  • Obsadenie niektorých myšlienok - znak obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD)
  • Vykonajte určité funkcie znova a znova
  • Úzkosť obklopujúca konkrétne životné udalosti alebo minulé skúsenosti, najmä svedčiace o posttraumatickom strese (PTSD)

Úzkosťou netrpí človek sám, ale trpý tým aj vzťah

K akým problémom dochádza vo vzťahu?

Kedykoľvek jedna osoba vo vzťahu trpí úzkosťou, musí byť liečená. Pokiaľ nebude liečená, nič sa nezmení. A mohlo by to zhoršiť. Ukážeme spôsoby, ktorými úzkosť zraňuje vzťahy a spôsobuje problémy.

Vysáva z vás a vášho partnera radosť

Úzkosť je trochu ako mozgomor (tvor zo ságy Harryho Pottera, ktorý vyčerpáva všetku radosť a šťastné spomienky) a môže byť chránený patrónom. Aby ste mohli zažiť radosť, musíte sa cítiť bezpečne, ako keby ste mali vlastného patróna. Úzkosť spôsobuje, že sa bojíte. Vždy sa staráš o to, čo sa stane ďalej. Vo vzťahu to robí oveľa ťažšie si užiť čas strávený v dvoch alebo intimitu, pretože ste vycvičili svoj mozog pre stres, takže vždy očakávate najhoršie.

Spôsobuje to, že sa budete chovať sobecky

Vaše obavy a strach spôsobujú, že sa príliš sústredite na sebe. Tiež spôsobujú, že vyvíjate zbytočný tlak na vzťah. Môže sa stať, že nebudete dôverovať svojmu partnerovi.

Dôvera je základom vzťahu. Bez nej tento vzťah nemôže fungovať. Potrebujete a musíte mať, alebo vzťah bude trpieť a nakoniec skončí.

Zlomí vaše citové puto

Úzkosť môže znamenať, že si menej vedomý svojich vlastných a partnerských potrieb. Ak sa obávate o to, čo sa môže stať v budúcnosti, vôbec nie ste prítomní v prítomnosti. Nežijete vôbec v okamihu, pretože vaša myseľ je nastavená na to, čo bude zajtra. To znamená, že musíte trénovať svoj mozog, aby ste žili v prítomnosti. Nebojte čo bude zajtra. Ako postava New Scamander vo filme Fantastické zvierata a kde ich nájsť: "Worrying means you suffer twice." povedala a kde ich nájsť: "Robiť si obavy znamenajá, že trpíte dvakrát."

Ak sa ocitnete v budúcnosti s myšlienkou myslenia, zastavte sa na chvíľu a pamätajte si, že nemôžete predvídať budúcnosť.

Rozdrví váš pravý hlas

Ak trpíte úzkosťou, môže byť ťažké sa pýtať na vaše skutočné potreby. Je to ako keby vám niekto bránil v rozprávaní toho, čo skutočne chcete alebo potrebujete. Môžete tiež mať pocit, že máte o čom hovoriť, alebo niečo urobiť, aby ste prekonali úzkosť. Toto katastrofické myslenie sa môže zdať ako nepríjemné tvrdenie pre niekoho, čo môže vášho partnera rozdrviť.

Musíte chvíľu zastaviť a zbierať fakty. Je v poriadku, aby ste prestali, aby ste o tom mohli neskôr hovoriť.

Úzkosť je opakom lásky

Úzkosť spôsobuje, že odmietate lásku, ktorú sa váš partner snaží poskytnúť. Môžete mať pochybnosti o vašom partnerovi bez dôvodu. Robíte to, pretože vaše obavy a obavy prevzali kontrolu nad vami. Je dôležité, aby sa váš partner cítil milovaný. Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je prijať partnera.

Jednou z najlepších protikladov proti úzkosti je starostlivosť, ktorá je v podstate formou meditácie. Môžete začať 5-10 minút denne. Uistite sa, že ste na pokojnom mieste, kde vás nikto neruší. Môžete to urobiť ráno, kým niekto vstane. Existuje mnoho aplikácií, ktoré s tým môžu pomôcť. Alebo môžete jednoducho zatvoriť oči, vyčistiť svoju myseľ a oddýchnuť si. Ak sa pokúša premôcť vaše myšlienky, jednoducho ich prijmite bez toho, aby ste boli odsúdení.

Môže byť tiež užitočné hovoriť s niekým o vašej úzkosti. Môžete začať s priateľmi a rodinou. Ak zistíte, že nestačí, je čas obrátiť sa na odborníka. Bohužiaľ, veľa ľudí trpí úzkosťou. To znamená, že nie ste sám a že sa len sťažujete. Možno sa zaujímate, koľko ľudí skutočne hľadá profesionálnu pomoc. Ak máte pocit, že to nemôžete urobiť sami a potrebujete odbornú radu, vezmite odvahu hľadať pomoc. Odborníci sa nachádzajú v celej Slovenskej republike.

[rox]

Zdroj: http://www.healthline.com

Zdieľajte tento článok na: