Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Zoznámenie sa s rodičmi

28.apríl 2015
Zoznámenie sa s rodičmi

Pri dlhotrvajúcom vzťahu to vždy príde - tá obávaná chvíľa, kedy sa máme zoznámiť s rodičmi partnera. Niektorí ľudia berú túto udalosť ako bod, odkedy je ich vzťah "oficiálny". Takéto veci prežívajú väčšinou oveľa viac ženy ako muži, často sú vystrašené, nervózne a nevedia, čo majú očakávať.

Nemusíte mať ale obavy, nie je to tak hrozné ako sa na prvý pohľad zdá. Stačí sa len trochu pripraviť. :)

Informácie

Nepochybne sa potrebujete o partnerových rodičoch dozvedieť niečo dopredu, aby ste vedeli, o čom máte hovoriť, popr. sa vyvarovali trápnym situáciám. Aké sú ich záujmy? Akí sú, aké sú ich vlastnosti? Aké je ich povolanie? Majú nejakú vieru? Čo neznášajú? Na všetky dôležité otázky by vám mal partner čo najpresnejšie odpovedať. Nech vás ale zbytočne veľmi partner nedesí, povedzte mu nech sa všetko snaží podať úprimne, tak ako to skutočne je a nezveličuje, pretože vety ako "Moja mamka hrozne moc neznáša blondíny, jaj ty si vlastne blondína, asi by si sa mala prefarbiť." vám vôbec v ničom nepomôžu.

Pripravte sa nielen na to, že budete klásť otázky vy, ale oni budú určite celí nadšení dozvedieť sa pár vecí o vás. Nenechajte sa zaskočiť a pripravte sa na niektoré z nich už doma. Časté otázky sa týkajú budúcnosti (škola, povolanie, svadba, deti), koníčkov (väčšinou budete vedieť dopredu, či máte nejaký spoločný, tak na ten sa môžete zamerať). Počítajte s tým, že už o vás rovnako veľa vecí vedia, takže nemá cenu v čomkoľvek klamať, mohli by ste urobiť akurát zlý dojem.

Vzhľad

Budem sa im páčiť? Nebudem sa im páčiť? Čo si mám vziať na seba? A kolotoč začína. To, ako budete oblečený, urobí prvý dojem, tak si ho neskazte :). Oblečenie si vyberte aspoň deň dopredu, aby ste v posledný deň nezistili, že máte všetko špinavé a v skrini zostalo len pár vypraných tričiek a deravé nohavice. Ak nič vhodného nenájdete, choďte sa po niečom kuknúť do obchodu. Otázkou je, čo to znamená VHODNÉ? Určite nie nič extrémne spoločenského, na druhú stranu nie nič roztrhaného či s fľakmi od dezodorantu a dámy žiadne minisukne.

ako sa obliecť na rande?

Vzhľad sa netýka len oblečenia, ale aj tváre, vlasov alebo nechtov. Dámy sa namaľujú decentne, žiadnym rodičom sa nebude páčiť, keď partnerka ich milovaného syna bude vyzerať ako slečna, čo postáva pri kraji cesty. Na návštevu nechoďte s mastnými a neučesanými vlasmi, sú ľudia, ktorí na vlasy kladú veľký dôraz. Nechty by nemali byť príliš dlhé (hlavne muži by si ich mali skrátiť), ohryzené, u žien by sa nemal vyskytnúť olúpaný lak alebo odrastené umelé nechty. Špina za nechtami je veľký problém hlavne u mužov, tak poriadne skontrolovať!

Darček

Či už ste muž alebo žena, prísť s prázdnymi rukami sa jednoducho nesluší. Ale aký darček so sebou priniesť? Opýtajte sa partnerov, čo majú jeho rodičia radi, určite vám dobre poradia. Môžete skúsiť byť tvorivý a niečo upiecť (dezert sa vždy hodí) alebo niečo vyrobiť, ak na to máte talent, také darčeky sa vždy cenia trochu viac, pretože ich príprave venujete svoj čas, snahu a dáte do nich aj "kúsok seba". Ale ak predsa len prihliadnete skôr k darčeku kupovanému (typické sú kvety, kvalitné bonboniéry alebo alkohol), dávajte pozor na rôzne alergie a tak podobne. Nikto nechce, aby jeho vinou pri prvej návšteve dostal hostiteľ anafylaktický šok, popr. si určite viete predstaviť tie pohľady, keď prinesiete fľašu alkoholu bývalému alkoholikovi.

Stretnutie

Teraz už máte pripravené informácie, vzhľad i darček a je čas sa pripraviť na samotné stretnutie. Ak ste nervózny alebo máte trému, skúste sa na chvíľu zastaviť, začnite zhlboka dýchať a predstavujte si niečo pozitívne. Áno, znie to divne, ale naozaj to funguje! Navyše, nie je nad to, keď pri dverách zaklope usmievavá a sebavedomá osoba. Čo je ďalej dôležité - neprísť neskoro! Ak toho máte veľa, alebo často zabúdate, čo že ste to mali dnes v pláne, dajte si radšej upozornenia do mobilu, na chladničku, kamkoľvek, kde to uvidíte. Následne si pripočítajte dostatok času na prípravu i cestu (počítať s dopravnou špičkou). A ak aj tak sa vám podarí sa oneskoriť, nezabudnite zavolať alebo dať inak vedieť, že sa oneskoríte.

Samotné stretnutie už iste prebehne tak, že si ani nevšimnete, ako čas plynie. Po jedle ponúknite pomoc pri upratovaní stola. Nakoniec nezabudnite poďakovať za pozvanie a pohostenie a pozvať rodičov na oplátku k vám domov, popr. do reštaurácie.

Čomu sa vyhnúť

  • Pri návšteve sa nehrajte s telefónom. Je to neslušné a dávate tak najavo, že sa nudíte a musíte si tak nájsť inú zábavu.
  • Prílišné obchytávanie a bozkávanie s priateľom si nechajte na doma. Je síce pekné dať najavo, že sa máte radi, napr. držaním sa za ruky, nikoho ale nezaujíma váš jazyk v jeho/jej krku.
  • Nebuďte hrubý alebo vulgárny. Nerobí to dobrý dojem a to aj v prípade, že niekto z nich nejaké to sprostejšie slovo použije.
  • Nehovorte veľa ani málo. Áno, iste si hovoríte, že je toto "rada nad zlato", ale len vy sami a vaše okolie vie najlepšie, aký ste a podľa toho sa prispôsobte..

Stretnutie s rodičmi vášho partnera nemusí byť udalosťou, ktorej by ste sa mali obávať, ak sa správne pripravíte. Choďte, posuňte svoj vzťah zase o kúsok ďalej a to všetko jednoducho, bez trápnych momentov a s pozitívnou náladou.

[Lil]

Zdieľajte tento článok na: