Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vzťahy z rozumu nepatria do stredoveku

15.september 2014
Vzťahy z rozumu nepatria do stredoveku

Ak pominieme rodinné a kultúrne zásady krajín Blízkeho i Ďalekého východu, vrátane zvykov v niektorích afrických štátoch, vzťahy z rozumu majú svoje znovuzrodenie v modernom západnom svete. Dvadsiate prvé storočie sa možno ponesie v duchu vzťahov a manželstiev z rozumu, pretože vášeň aj city rýchlo vyprchajú a ľudia začínajú vsádzať skôr na svoju hlavu ako na srdce.

Vzťahy i svatby z rozumu prevládali po celú históriu, určitú slobodu a voľnosť v tomto smere prinieslo až dvadsiate storočie. Miesto rozumu prevzal svoje miesto cit ruka v ruke s láskou. Ľudia prestali toľko premýšľať aj hodnotiť partnera a začali poslúchať hlas svojho srdca. Mnoho z nich vo svojich náhlych vzplanutiach niekoľkokrát vyhorelo a vedenie prevzal rozum. Ten sa dostáva do popredia a pomaly u mnohých preberá vedenie.

Prežije skôr vzťah z lásky alebo z rozumu

vztah_z_rozumu

Teraz hovoríme o vzťahu a nie o manželstve, ktoré ak všetko dobre dopadne, je vyústením vzťahu. Podľa štatistík a psychológov má v niekoľkích ohľadoch väčšiu šancu na prežitie vzťah z rozumu. Ľudia vstupujú do zväzku a poznajú svoje pozitívne aj negatívne stránky. Nežijú zahalení ilúziami, nechcú toho druhého prerobiť, jednoducho sú zmierení so stavom vecí a z väčšej časti im vyhovuje. Vzťahy z rozumu sa veľmi často rodia na internetových zoznamkách. Ľudia si vzájomne vyhovujú z hľadiska spoločenského postavenia, záujmov, intelektu a aj vzhľadu, a rozhodnú sa pre spoločný život. Sú z nich skôr skvelí parťáci ako zamilovane hľadiaci pár, ale neznamená to, že medzi nimi chýba láska. Tá má len inú formu, avšak postráda prvotné iskrenie.

Podľa mnohých odborníkov a vzťahových koučov existuje riziko, že v takomto vzťahu začne jednému z partnerov chýbať emocionálna rovina. Náhle môže byť zmietaný citmi k niekomu inému, pretože sa mu ich nedostáva dostatok. Napriek tomu sú tieto vzťahy považované za stabilnejšie a dlhšie trvajúce.

Ísť za hlasom svojho srdca

Naproti tomu láska ako vystrihnutá zo Shakespearových drám alebo filmov Woodyho Allana má niečo do seba. Telom i dušou zmietajú neuveriteľné pocity šťastia, človeku pripadá svet oveľa krajší bez ohľadu na počasie a mrzutého šéfa v práci. Dva do seba po uši zamilovaní ľudia nič nepotrebujú, dokonca ani nemajú taký pocit hladu ako predtým.

vztah_z_lasky

Skeptici upozorňujú, že vzplanutie vyhasne a ostane len smutná realita, kedy chudobný študentský byt už nepôsobí tak "undergroundovo" a romanticky. Prázdna chladnička už nie je symbolom nespútaného života a ľudia si začínajú viac všímať a uvedomovať chyby toho druhého. Majú pocit, že sa zmenil a neuvedomujú si, že taký bol vždy. Stačilo len otvoriť oči.

Čo si vybrať?

Postupovať racionálne znie sľubne, ale chýba tomu nevysvetliteľné šteklenie pri srdci a bláznivé výpravy za východom slnka, keď je pod mrakom a podobné nejasnosti. Vydrží dlhšie vzťah z lásky alebo z rozumu? Ideálna je kombinácia oboch. Človek by nemal znižovať alebo ustupovať zo svojich hodnôt, prianí ani snov, a prezrieť si potencionálny proťajšok triezvo než naplno prepadne čaru onej omamnej zamilovanosti.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: