Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vzťah v cudzej reči

19.júl 2018
Vzťah v cudzej reči

Chodíte s niekým, kto hovorí iným jazykom? Môže to byť úžasná jazyková a kultúrna skúsenosť, ale môže to byť tiež ťažké. Ako udržiavať vzťah, aj keď sú vaše rodné reči rozdielne?

Byť vo vzťahu s niekým, kto nehovorí vaším rodným jazykom, má veľa výhod aj nevýhod. Tu sú niektoré z nich.

Konverzačné hodiny zadarmo

S priateľom alebo priateľkou môžete cvičiť rozhovory bez obvyklého strachu z chýb. Nebudete musieť zháňať nikoho na to, aby ste si precvičili jazyk. Budete to mať zadarmo. Mnoho študentov jazykov bojuje so svojim pocitom, že sa nič nenaučili a vôbec sa nezlepšujú. Nemajú nikoho, aby sa uistili o tom, že robia pokrok. Váš partner na to bude skvelý a postupom času sami zistíte, že je pre vás komunikácia o čomkoľvek jednoduchšia a ľahšia.

Nedorozumenie môže nastať

Komunikácia je dôležitá v každom vzťahu. Mať zahraničného partnera môže viesť k veľkému nedorozumeniu. Keď hovoríte svojim rodným jazykom, viete presne, čo hovoríte a čo to znamená. Ale keď sa učíte nový jazyk, často robíte chyby. Môžete povedať niečo, čo to v skutočnosti neznamená a môže sa stať, že to vášho partnera urazí. Rôzni ľudia a rôzne národnosti majú aj rôzne typu humoru. V angličtine sa využíva veľa idiómov, ktoré v konečnom výsledku môžu znamenať aj niečo iné. Problém môže byť aj vo výslovnosti, môžete si pomiešať čísla alebo dni v týždni. Namiesto toto, aby ste sa potom stretli v ten deň, čo máte, alebo v tú hodinu, čo sa vám to hodí, stane sa z toho jeden veľký trapas.

Váš vzťah sa vyvíja s vaším jazykom

Ak sa naučíte jazyk, budete sa učiť viac aj o kultúre. Čo pre vás môže byť užitočné a samozrejme aj veľmi fascinujúce. Čím viac sa budete učiť cudzí jazyk, tým viac budete chápať aj danú cudziu kultúru a viac chápať svojho partnera. Budete lepšie chápať vtipy, budete viac rozumiet jeho zvykom a váš vzťah sa stane pevnejší. Bohužiaľ sa ale môže stať, že budete musieť tolerovať veci a zvyky, ktoré sa vám práve nebudú veľmi páčiť. Môžete tiež objaviť aj pár vecí o svojom partnerovi, ktoré pochopíte len, keď budete plne rozumieť jeho jazyku a kultúre.

Trpezlivosť ako výzva

Zoznamovanie s niekým v cudzom jazyku, vás prinúti, aby ste sa vy aj váš partner učili trpezlivosti. Ak sa neustále pýtate a neustále robíte chyby, môže to byť pre vás aj vášho partnera ťažké. Bude to podobné, ako by ste museli neustále strážiť nejaké dieťa a pracovali na vašej spoločnej trpezlivosti. Trpezlivosť je na živote s cudzincom jednou z najväčších výziev.

Jedlo a objavovanie nových chutí

Ak váš partner pochádza z inej krajiny, zvyčajne to znamená nové jedlo a novú kultúru. To môžu mať skvelé výhody pre váš nový vzťah. Otvorte nové perspektívy svojho života a vychutnajte si nové príchute a korenie, ktoré vám nová kultúra ponúka, možno vás to nadchne. Kultúrne strety môžu byť mätúce a dokonca aj nepríjemné, ale aj vám pomôžu dozvedieť sa viac o vašom partnerovi a jeho kultúre. Mnoho náboženstiev praktizuje napríklad pôst. Jeho zmyslom je ovládnutie tela, forma pokánie, posilnenie vôle a očistenie tela i ducha. Najkontroverznejší spôsob života pre nás Európanov vedú moslimovia. Kedykoľvek by vám bola ponúknutá strava, jej odmietnutie znamená urážku hostiteľa. Nejedia bravčové mäso, ani akékoľvek výrobky z neho a už vôbec nie pokrmy na masti. Tí, ktorí sú naozaj silne veriaci, nepoužijú ani nôž s ktorým sa toto mäso nakrájalo. Nevezmú do úst mleté ​​mäso a pri grilovaní nesmie byť bravčové mäso na rovnakom rošte s ostatným. Vietnamci zase veľa pijú, hlavne teplé čaje alebo vodu izbovej teploty. Ľad v pití pre nich neprichádza do úvahy. Preferujú ovocie a listovú zeleninu. Ryžu si doprajú snáď ku všetkému.

Vzťah v cudzej reči

Nápad stretnúť sa s priateľmi sa môže stať problémom

Nejde ani tak o potenciálne nepatričné ​​vtipy, ktorým by ste sa možno nemali smiať, pretože im váš partner nerozumie, ale mali by ste si aj odpustiť pocit, že chce niekto na niekoho zapôsobiť. Jedná sa o možnosť komentovať a rozprávať v inom jazyku, alebo horšie a tom, že vaši priatelia nebudú schopní patrične konverzovať a vy sa nakoniec stanete jednoduchým prekladateľom. Rovnaké rozpaky môžu nastať aj medzi rodinnými príslušníkmi pri vašej spoločnej návšteve.

Spoločná konverzácie o čomkoľvek, je lepšia ako učebnica

Jednou z najväčších predností vzťahu s cudzincom, je fakt, že sa môžete naučiť konverzovať podľa skutočných životných skúseností a nie iba z nejakej nudnej učebnice plné gramatiky a všakovakých precvičovacích cvičení. Môžete s partnerom pravidelne konverzovať a váš vzťah sa bude vyvíjať spoločne s vašou rečou. Rýchlejšie sa aj tak dozviete pikošky z jeho života. Nebojte sa hovoriť v cudzej reči, chyby robí každý, niekto aj vo svojom rodnom jazyku. Najdôležitejšie je odložiť svoj strach.

Nové miesta k objavovaniu

Ak sa vydáte na výlet alebo dovolenku do rodnej krajiny vášho partnera, budete mať zároveň aj bezplatného sprievodcu. To sú veľké výhody vzťahu s cudzincom. Uvidíte a spoznáte krajinu z pohľadu žijúcich obyvateľov. Dostanete sa do miest, kam sa iní cudzinci treba ani nedostanú a objavíte miesta, ktoré vám pri bežnej návšteve môžu byť zatajené.

Mlčanie nebude na škodu

Mlčanie je niekedy vnímané ako nepríjemné, najmä počas rande. Ale s jazykovou bariérou sa dozviete, že ticho je lepšia ako nútené malé trápne rozhovory, a to najmä kvôli snahám, ktoré musíte obaja vynaložiť na to, aby ste si zložito vysvetlili nejakú zamotanejšiu situáciu. Začnete si viac uvedomovať, čo hovoríte a budete sa snažiť hovoriť stručne a jasne. Pre toho, kto má veľmi často rýchlejšiu pusu ako myšlienky, je vzťah v cudzej reči ideálny.

Kultúrne strety môžu byť trápne a dokonca aj nepríjemné. Nie sú len skvelé, ale môže tiež vzniknúť veľa faux pas, než sa zoznámite s kultúrou vášho partnera o trochu lepšie. Ale rovnako ako vzťah s partnerom z vašej rodnej krajiny alebo z cudziny, budete musieť na vašom vzťahu neustále pracovať a robiť občas nejaké tie kompromisy. Žiadny vzťah sa nestane pevným len tak. Ak teda premýšľate, či vzťah s cudzincom skúsiť alebo nie, nebojte sa toho. Niektorí ľudia vám budú závidieť a najskôr sa aj zmení. Ale je len na vás, s kým chcete a budete šťastní. Môže to byť s cudzincom, ale ak u vás vládne jazyková bariéra, môžete byť šťastní aj partnerom, ktorý hovorí rovnakou rečou - z BratislavyKošíc alebo napríklad Žiliny. Skúšali ste ísť skutočnej láske naproti? Čo napríklad vedecký zoznamovací dotazník. Podľa toho si môžete vybrať toho pravého partnera, ktorý sa k vám bude hodiť.

[kač]

Zdieľajte tento článok na: