Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vypravěčka od Jodi Picoult

13.marec 2017
Vypravěčka od Jodi Picoult

Babička pekárky rozpráva silný príbeh, kedy za jediný postrach na svete považuje iba ľudí. Skúsenosti s týmito obludami a démonmi prichádza s holokaustom. Čierna, biela a šedá farba vás obklopuje a neviete, ktorú si vybrať, do tieňa ktorej sa postaviť. Výčitky svedomia, odpustenie, vina, smrť, zabitie ako pomoc. Čo len si vybrať?

Jodi Picoult má obrovský talent rozprávať a popisovať trýznivé zážitky od zneužívania detí, po samovraždy, Aspergerov syndróm aj trest smrti. Rada rieši sociálne otázky. Núti čitateľa vcítiť sa do pocitov a situácií hlavných aktérov a veľmi dobre sa jej to darí. Ako sa ukázalo, dokázala to aj s holokaustom. Spísala bravúrny príbeh a vydala ho pod názvom Vypravěčka.

Otázka viny a spravodlivého trestu s podtextom historických udalostí druhej svetovej vojny. To je prostredie, v ktorom sa počas čítania pohybujete. Saga, hlavná hrdinka príbehu vás sprevádza dejom a predstavuje postavy, ktoré si ním samy prešli, aj keď v rozdielnych situáciách a postojoch. Dovolí vám nahliadnuť do svojej hlavy a siahnuť si na jej bolesť, ktorá prišla po strate matky. Vďaka nej sa na stretnutí skupiny pre zvládanie zármutku, zoznamuje s príjemným, starým pánom Jozefom Weberom. Ten ju požiada o malú pomoc, len o to, aby mu pomohla zomrieť. Nevie, prečo by to mala robiť, a tak žiada odpovede, aby sa mohla rozhodnúť. V tej chvíli začína vychádzať na svetlo spojenie s rokom 1940. Začínajú sa prepájať a rozprávať dva paralelné príbehy z najtemnejších chvíľ holokaustu. Jedným, spomína jej babička Minka a tým druhý doplňujúcim zase Josef Weber. Rozprávanie príbehu v príbehu je pozoruhodné a skvele dopĺňa a skladá príbeh postupne až do jeho konca. Saga zisťuje, že jej babička Minka a Josef Weber majú spoločnú minulosť. A v nej nebolo nič dobré.

Saga zdesene počúva babkin príbeh a pri tom sa jej názory, pocity a rozhodnutie voči Jozefovi Weberovi neustále mení. Je vôbec možné odpustiť? Je vôbec možné dať druhú šancu, keď vie, ako hrozným spôsobom dopadla tá prvá? Môže a alebo mala by vôbec vypočuť prosby človeka, ktorý si pred prosbami ostatných zapchával uši a tiež nepočúval? Súčasnosť je pretkaná s minulosťou, to nikto nezmení. Je len na nej ako sa k nej postaví a pobije sa s problémom v prítomnosti. Poteší vás aj začínajúci príbeh lásky Sagy a vyšetrovateľom Leom. Bežte a prežite silný príbeh s ňou.

Vypravěčka od Jodi Picoult

Čítala som aj hodnotila

Osobne som udelila tejto knihe päť hviezd z piatich ponúkaných na databáze kníh. Knihu som čítala jedným dychom, a to ešte zatajeným. Tému druhej svetovej vojny počas čítania nevynechávam, ale Vypravěčka je zvláštna tým, že hneď na začiatku načrtne veľmi zaujímavú otázku, aj keď sa tu nedočítate nič nové o holokauste, čo už by ste nepočuli. Stretnete človeka, vyloženého dobráka a samaritána na prvý pohľad, obľúbite si ho a potom zistíte, čo páchal a ešte k tomu komu z vašej rodiny to páchal. Zmení sa tým váš názor na neho? Pomôžete mu s prianím, s ktorým za vami prišiel alebo ho odsúdite na trest za to všetko, čo urobil? Neviem, či je vôbec možné stavať sa do úlohy sudcu, keď nevieme, čo človek zažil, k čomu bol donútený a čo mu nerobilo problémy. Každopádne u mňa najväčšie zamyslenie prebehlo po prečítaní:

Weber: "Sage, prosím, nie..."

Saga: "Koľkokrát ste také slová počul vy, Jozef? A koľkokrát ste im načúval?".

Aj keď na mňa vyskočilo v čítačke kníh 992 strán (oficiálny počet strán je 552), nedokázala som sa od knihy odtrhnúť a stihla som ju prečítať za 24 hodín. Budete mať pocit, že tam ste, že to všetko pozorujete a prežívate. Odporúčam.

Skúste si knihu zohnať a potom preberte jej dej s druhou polovičkou napríklad na rande v Bratislave.

Originálne fotografie: FotoV, https://www.facebook.com/Adeleshop/?ref=ts&fref=ts

[Ivi]

Zdieľajte tento článok na: