Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Vyletnite svoj ​​balkón a parapet

31.júl 2014
Vyletnite svoj ​​balkón a parapet

Ľudia v mestách čoraz viac začínajú postrádať výhody vlastnej záhradky. Vlastná vypestovaná zelenina, bylinky sú o mnoho zdravšie, ozdobia okno či balkón a potešia vydareným pestovaním "mestského" záhradkára.

Hoci z dôb minulých bola celá naša vlasť posiata malými záhradkárskymi kolóniami, kam ľudia jazdili relaxovať prácou a hrabaním sa v hline. Dnes vďaka nekonečným možnostiam trávenia voľného času a teda jeho aj nedostatku sa tieto lokality premieňajú zo záhradkárskych v obývanej časti miest a stávajú sa z nich predmestia. Ľudia žijúci v centrách bez vyhliadky na vlastný kúsok ornej pôdy sa stále viac snažia využiť priestor, ktorého sa im dostáva: balkóny a parapety.

Prečo zahradničit na balkóne

Záhradníčenie má terapeutické účinky, výborne si u neho oddýchnete a navyše vás určite poteší pohľad na záhradku, kde sa darí vašim rastlinkám. Môžete si pestovať bylinky, ktoré potom krásne prevonia jedlá z vašej kuchyne. Môžete si ich aj nasušiť a ešte v zime budete koreniť rastlinkami z vlastnej záhradky. Široká verejnosť získava do povedomia, že vlastné vypestované bylinky sú oveľa zdravšie a chutnejšie ako kúpené v supermarkete.

U pestovania je potrebné premýšľať a dodržiavať určité pravidlá. Dôležité je si zistiť, čo sa dá a nedá pestovať v kvetináči. Rozmanitosť vašej záhradky závisí na mnohých podmienkach:

  1. Svetová strana, kam je situovaný balkón či okno, kde sa chystáte začať s pestovaním.
  2. Koľko máte miesta.
  3. Koľko môžete zahradničeniu venovať času.
  4. Prečo chcete mať svoju malinkú kvetináčovú záhradku:

a)pre okrasu
b)pre úžitok
c)obidve varianty

balkon

Ak poznáte odpovede na uvedené základné otázky, nezostáva nič iné ako začať. Najprv je dôležité zvoliť vhodnú nádobu, kam budete sadiť. Pre balkónové a parapetné účely sa skvele hodí samo-zavlažovacie truhlíky. Tie majú odmerku vody, podľa nej spoznáte, kedy je na čase zaliať, rastliny si v nich berú vlahu postupne podľa potreby. Medzi obľúbené a okrasné patrí napríklad plechové vedrá a iné nádoby. Obyčajný kvetináč na jeden krík lesných jahôd bohato postačí. Ak budete sadiť viac druhov rastlín do jedného truhlíka, zistite si, či sa k sebe hodia. Dôležité je, aby jedna druhej nebrala vlhkosť, aby niektorá kvetina nebola príliš invazívna voči druhej.

Ako zdroj informácií vám môže slúžiť internet a tí konzervatívnejší môžu siahnuť po knihe. Novinkou je debutová publikácia Zahrádka v kvetináči od Anity Blahušovej. Dáva rady adekvátne pre úplných začiatočníkov, ktorí nie sú nijako poznamenaní záhradníčením. Radí nielen, kam a do čoho usadiť rastliny, ale aj či sa k sebe hodia. Ak však hľadáte hlbšie a podrobnejšie informácie, bude sa vám táto kniha zdať skôr povrchná. Čo neuberá nič na fakte, že je doplnená kvalitnými fotografiami a užitočným krátkym registrom rastlín vhodných na pestovanie na balkóne. Odporúča, ako si usporiadať okrasnú alebo jedlú záhradku podľa dizajnového a kuchárskeho štýlu. Je na vás, čo uprednostníte a nakombinujete u seba doma. Naproti tomu Balkón na zahryznutie od Alex Mitchellovej je úplne orientovaný na pestovanie vlastných potravinových produktov bez chemických postrekov a umelých hnojív. Urobte svoj ​​balkón a parapet jedlými.

Ak vás trápi, že ste nezačali na jar, môžem vás upokojiť, že nikdy nie je neskoro. Mnoho rastlín rozkvitne alebo vás obdaruje svojimi plodmi ešte v neskorom lete a na jeseň. Vyrazte do najbližšieho záhradníctva a poraďte sa, ako a s čím začať. Kto vie, treba sa zoznámite s rastlinami aj so záhradníkom. Možno nájdete lásku v novom pestovateľskom hobby a navyše stretnete spolu-pestovateľov či spolu-pestovateľku. Radu môžete skúsiť nájsť aj u niekoho na Spoznajmesa.sk , ľudia skrývajú mnohé vedomosti, ktoré by ste do nich na prvý pohľad nepovedali.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: