Domáce pekárne prinášajú celý rad výhod nielen pre pacientov dodržujúcich bezlepkovú diétu, ktorým špeciálny program pre pečenie bezlepkového chleba významne uľahčuje život. Môžete si v nej pripraviť veľa iných, skvelých pokrmov a po čase zistíte, že je to výborný pomocník nielen do vašej kuchyne.
Moderné domáce pekárne zvládnu všetko za vás. Ich nespornou výhodou je, že viete, z čoho si chlieb robíte. To ocenia najmä a predovšetkým celiaci, ľudia s citlivosťou na lepok. Okrem prípravy chlebov, dnešné pekárne hravo zvládnu prípravy džemov aj marmelád. Nové pekárne ponúkajú množstvo programov na pečenie rôznych druhov chleba od pšeničného až po taliansky alebo francúzsky. Novinkou je možnosť prípravy ražného chleba. V kníhkupectve alebo na internete nájdete množstvo zaujímavých, chutných a tiež špeciálnych receptov, takže nehrozí, že by ste si neporadili. Váš čas šetrí špeciálny rýchly program pre pečenie bieleho a celozrnného chleba, kde doba prípravy nikdy nepresiahne 1 hodinu a 55 minút.
Buď zvolíte program len na miešanie a kysnutie cesta a ďalej potom spracovávate cesto v ruke a pečiete v rúre (napr. rožky, žemle, bulky- plnené aj neplnené, na sladko i na slano), knedle prílohové alebo plnené, záviny sladké i slané, mazance, buchty, koláče, koláčiky, šišky, pizze alebo zvolíte program, kde vám pekáreň cesto zamieša, nechá nakysnúť a upečie - chleby (tmavé, svetlé, toastové), ale aj záviny, buchty, bábovky, mazance, makovce a veľa ďalších dobrôt. V pekárni si môžete urobiť aj oškvarky, džemy, mliečne, ryžové i krupicové, ale aj zemiakovej kaše, rezance do polievky, cesta na vianočné cukrovinky, medovníčky, zapečené zemiaky, cestoviny, šošovicu, guláš, hubovník, akýkoľvek nákyp, rizoto.
Ako prvé si určite prečítajte dôkladne návod na obsluhu. Všetky časti, ktoré prídu do styku s potravinami je nutné dôkladne umyť vodou so saponátom, opláchnuť a vytrieť do sucha. Vložte prázdnu nádobu na pečenie aj s hnetacími metlami do pekárne, zatvorte, nastavte program Pečenie a spustite pomocou tlačidla Štart. (Ak napaľujete pekáreň bez formy a hnetačov, veko musí byť otvorené. Vykurovacia špirála totiž pôsobí žiarom na veko a to sa krúti). Nechajte pekáreň zapnutú cca 15 - 20 minút (väčšinou je toto odporúčanie uvedené práve v návode na obsluhu), potom pekáreň vypnite (pridržanie tlačidla Štart/Stop) a nechajte vychladnúť. Mierne zadymenie nie je na závadu - neľakajte sa.
Z pekárne najprv vyberte nádobu na pečenie, vložíme do nej miesiace háky. Dajte pozor, aby ste ich naozaj poriadne nasadili a začnite pridávať suroviny:
1 lyžička sušeného droždia = 1/4 čerstvého droždia
(1 kocka droždia = 42 g)
Nádobu vrátite späť do pekárne a tú zapnete (zastrčíte zástrčku do zásuvky elektrického vedenia, prípadne zapnete sieťový vypínač), pekáreň sa automaticky zapne vždy na Základný program. U niektorých pekární je tento program nazvaný Klasik, Basic a automaticky je zvolená veľkosť stredná (značenie na pekárni je pre cca 900 g bochník) a kôrka stredná. Samozrejme si môžete sami zvoliť veľkosť chleba, stupeň vyfarbenia kôrky a potom len zapnete tlačidlo Štart. Počas miesenia musíte kontrolovať cesto, mala by vzniknúť nelepkavá, prevaľujúca sa guľa. Počas fázy miesenia sa nebojte otvoriť veko a prípadne dodať múku alebo vodu, ak sa vám konzistencia cesta nebude zdať optimálna. Naopak, keď sa hnetače zastavia, nastáva čas kysnutia, to už pekáreň neotvárajte. Až vaša pekáreň dokončí svoju činnosť, privolá vás akustickým signálom a vy sa môžete radovať zo svojho prvého chleba. Dajte si pozor na nádobu na pečenie. Je po dopečení naozaj veľmi horúca. Vyberte nádobu z pekárne a nechajte ju chvíľu stáť, stačí 10 minút, potom chlieb vyklopte.
Zdroj: http://domacipekarny.dama.cz/rady.php?d=311
http://loskutak.nova.cz/clanek/bydlime/domaci-pekarny.html
[kač]