Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Tipy na nové seriály, ktoré vás dostanú

29.február 2024
Tipy na nové seriály, ktoré vás dostanú

Práve teraz, s príchodom chladného počasia, keď každý tiahne skôr k tomu, zaliezť si doma pod perinu, prichádza ten najlepší čas na sledovanie seriálov. A s tým nastáva hlavná otázka: Aký seriál si vybrať? Pripravili sme pre vás niekoľko typov na originálne seriály, z ktorých si iste každý vyberie.

Rýchlosť, s ktorou vznikajú nové seriálové počiny, sa čím ďalej viac zvyšuje. Niektoré z nich sú viac kvalitné, iné menej, dajú sa nájsť aj geniálne kúsky alebo totálne prepadáky. Pohľad na kvalitu seriálov je určite veľmi individuálna záležitosť, rovnako ako preferovaný žáner. Ste skôr romantická duša, priaznivec akcie a stúpajúceho adrenalínu alebo milovník sci-fi? Máte radi skôr historické motívy alebo sa jednoducho chcete len zasmiať a uvoľniť sa po náročnom pracovnom dni? Pre každého sa tu niečo nájde.

Ženy z rodu Gilmorovcov: Rok v živote

 • Žáner: romantický, komediálny, odpočinkový
 • Vznik: 2016, USA
 • Diely/séria: 4 diely po 90 minút /1 séria
 • Réžia/herci: Daniel Palladino a Amy Sherman-Palladino/Lauren Graham, Alexis Bledel, Kelly Bishop ad.
 • Hodnotenie: ČSFD 81%, IMDb 8,4 (z možných 10)

Ženy z rodu Gilmorovcov: Rok v živote

Po takmer desiatich rokoch, ktoré uplynuli od finále pôvodného seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov, prichádza Netflix s podareným pokračovaním tejto úspešnej série, ktorej hlavná dejová línia zaujímavým spôsobom mapuje vzťahy medzi tromi generáciami žien v rodine Gilmore - dcérou, matkou a babičkou. Táto téma sa zdá byť vždy aktuálna, veľmi nadčasová, každá žena (ale aj muž) v seriáli určite objavia situácie, ktoré prežili vo svojom vlastnom živote. Ak ste pôvodný seriál sledovali, odporúčam sa na neho s odstupom času pozrieť znova, pretože určite objavíte celý rad nových rovín.

Celkom štyri nové diely, pojaté ako štyri ročné obdobia, nás prevedú celým jedným rokom Ženy z rodu Gilmorovcov. Uvidíme, ako sa v priebehu desiatich rokov zmenili postavy, kam sa posunuli alebo, kde naopak zamrzli ich vzájomné vzťahy. Výborné je, že sa tvorcom podarilo dať dohromady takmer všetkých pôvodných hercov, čím pokračovanie seriálu, odohrávajúci sa vo fiktívnom mestečku Stars Hollow, získava na kvalite a autentickosti. Všetkým, ktorí s úsmevom spomínajú na cieľavedomú a milú Rory, neustále energickú Lorelai a upätou, elegantnou Emily, odporúčam novú sériu zhliadnuť.

Pustatina

 • Žáner: dráma, krimi, mysteriózny
 • Vznik: 2016, Česká republika
 • Diely/séria: 8 dielov po 56 minút/1 séria
 • Réžia/herci: Ivan Zachariáš a Alice Nellis/Zuzana Stivínovej, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková ad.
 • Hodnotenie: ČSFD 87%, IMDb 8,9

Pustatina

Seriál Pustatina z produkcie HBO je veľmi často titulovaný ako "prvý naozaj dobrý český seriál", čo je už samo o sebe dobrý dôvod pre jeho pozretie. Dej sa odohráva v malom českom meste, ktorého krajina je doslova spustošená vplyvom ťažby a kde takzvane každý pozná každého. Na pozadí veľmi temnej atmosféry, ktorá je ešte podporená a dokreslená mysterióznou hudbou, sa odohráva dramatické rozplietanie prípadu zmiznutej mladej dievčiny. Seriál ukazuje, ako veľmi jednoducho sa dá podľahnúť ilúzii a bezmyšlienkovite sa podieľať na hre o pranierovaní vinníka.

Okolo hlavnej dejovej osi zmiznutia, sledujeme tiež zaujímavé vedľajšie línie, kde sa objavujú napríklad postavy detí z diagnostického ústavu a drogoví užívatelia. Rieši sa tu tiež reálne aktuálna otázka prelomenia ťažobných limitov. Seriál je obsadený zaujímavými, neokukanými a mnohokrát aj úplne novými hercami, čo hrá jednoznačne pre jeho kvalitu. Pokiaľ holdujete dramatickému krimi žánru alebo len chcete vidieť toto poňatie v pôvodnom českom seriáli, potom je tu Pustatina práve pre vás.

Marco Polo

 • Žáner: historický dobrodružný, vojnový, dráma
 • Vznik: 2014-2016, USA
 • Diely/séria: 20 dielov po 60 minút/2 séria po 10 dielov
 • Réžia/herci: David Petrarca ad./Lorenzo Richelmy, Chin Han, Remy Hii ad.
 • Hodnotenie: ČSFD 77%, IMDb 8,1

Marco Polo

Dobrodružné dráma z dielne Netflix sa odohráva v drsnom prostredí Mongolska 13. storočí, na dvore vládcu Kublajchána. Dej sa točí predovšetkým okolo hlavnej postavy mladého Benátčana Marca Pola, ktorého si obľúbi a na svojom dvore ponechá sám Kublajchán, vnuk slávneho Džingischána. Tvorcovia sa nechali inšpirovať reálnymi historickými okolnosťami vtedajšieho Mongolska, ktoré prostredníctvom vojnových ťažení aj vyjednávaní usilovalo o ovládnutie Číny.

Seriál zobrazuje vtedajší bohatú mongolskou ríšu s mnohými jej kultúrnymi i spoločenskými aspektami, do ktorých je postupne Marco Polo samotným Kublajchánom aj ďalšími členmi dvora zasvätený. Nechýbajú tu bojové umenie, krv, intrigy medzi hlavnými predstaviteľmi ríše (mongolskej i čínskej), láska ani sexuálne scény. Pre tých z vás, ktorí majú radi historické drámy alebo potrebujú nejako skrátiť čakanie na ďalší rad Hry o tróny, je ideálny práve tento seriál.

Westworld

 • Žáner: sci-fi thriller, dráma, mysteriózny
 • Vznik: 2016, USA
 • Diely/séria: 10 dielov po 60 minút/1 séria
 • Réžia/herci: Jonathan Nolan ad./Anthony Hopkins, Ed Harris, Evan Rachel Wood, Jeffrey Wright, SIDS Babett Knudsen ad.
 • Hodnotenie: ČSFD 85%, IMDb 9,2

Westworld

Fanúšikov sci-fi snímkov typu Matrix, ktoré prekračujú a boria naše vnímanie reality, iste poteší nový HBO seriál, na ktorom sa veľkým dielom, režisérsky aj scenáristicky, podieľal Jonathan Nolan. Dej dramatického seriálu je zasadený do prostredia futuristického westernového mestečka, v ktorom žijú robotické bytosti. Prostredníctvom seriálu, ktorý je inšpirovaný rovnomennou predlohou Michaela Crichtona z roku 1973, sa dostaneme k samotným počiatkom umelej inteligencie a vývoji hriechu.

Vidíme postavy s viac než zaujímavým hereckým obsadením (A. Hopkins, E. Harris, E. R. Wood a ďalšie), ktoré sa pohybujú vo veľmi zvláštnom prostredí akéhosi zvráteného zábavného parku s názvom Westworld, kde je možné manipulovať s budúcnosťou i minulosťou. Jedna z hlavných postáv Dolores postupne prichádza na to, že jej zdanlivo idylická existencia je len dobre premyslenou lžou. Aj keď nie ste veľkým milovníkom sci-fi žánru, skúste dať šancu tomuto seriálu, ktorý bol najočakávanejšou novinkou HBO tohto roka a žne veľmi dobré ohlasy a kritiky po celom svete.

This Is Us

 • Žáner: komediálny, dráma, romantický, rodinný
 • Vznik: 2016, USA
 • Diely/séria: 10 dielov po 45 minút/1 séria
 • Réžia/herci: Glenn Ficarra ad./Milo Ventimiglia, Mandy Moore, Chris Sullivan ad.
 • Hodnotenie: ČSFD 84%, IMDb 8,8

This Is Us

Jesenná novinka tohto roku tentoraz z dielne televíznej stanice NBC ponúka komediálnu romantickú drámu, v ktorej s osobitným spôsobom sa prepletajú dejové línie niekoľkých postáv. Títo ľudia majú jedno spoločné - je to dátum ich narodenín. Seriál je zostavený z príbehov jednotlivých postáv, ktoré sa odohrávajú v rôznych štádiách ich životov a striedajú sa tu tiež rôzne časové roviny. Sledujeme radosti i strasti manželského páru v začiatkoch ich manželstva, pri narodení trojčiat a ich následnej výchove. Ďalšie samostatné línie potom rozvíja rôzne fázy života spomínaných trojčiat.

Celý seriál sa nesie v duchu autentických, prekvapivých a mnohokrát dojemných životných príbehov. Kladne hodnotené je tiež herecké obsadenie v čele s Mandy Moore a Milom Ventimiglia, ktorého môžete poznať hlavne zo seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov ako drzého Jesse. Ak hľadáte odpočinkový film, ktorý vás doslova pohladí po duši, je This Is Us práve pre vás.

Mladý pápež

 • Žáner: dráma, historický
 • Vznik: 2016, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, USA
 • Diely/séria: 10 dielov á 50 minút/1 séria
 • Réžia/herci: Paolo Sorrentino/Jude Law, Diane Keaton, James Cromwell ad.
 • Hodnotenie: ČSFD 87%, IMDb 8,5

Mladý pápež

Nový seriál oscarového režiséra Paola Sorrentina sa zameriava na veľmi kontroverznú tému z prostredia katolíckej cirkvi. Príbeh zachytáva počiatočné obdobie pontifikátu prvého amerického pápeža Pia XIII., Čiže Lennyho Belarda. Fiktívna postava pápeža Pia XIII. ponúka svojou zložitosťou, rozporuplnosťou a mnohokrát obskurním správaním viac ako zaujímavý pohľad na svet katolíckej cirkvi a prostredie Vatikánu.

Pápež Pius XIII., ktorého si tu zahral Jude Law, prechádza počas jednotlivých dielov zaujímavým vnútorným bojom medzi obrovskou zodpovednosťou, čoby hlava katolíckej cirkvi a bežným trápením obyčajného človeka. Vedľa Jude Lawa v úlohe rádovej sestry Mary, ktorá pápeža vychovala, žiari oscarová herečka Diane Keaton. Seriál Mladý pápež je pozoruhodným dielom z produkcie HBO, kde nechýba dráma, humorné situácie ani skvelé herecké výkony.

Zdroje

Česko-Slovenská filmová databáza; Internet Movie Database; HBO; Edna-český sprievodca seriály. Zdroj obrázkov: IMDb a shutterstock.com.

[Mon]

Zdieľajte tento článok na: