Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Súdiš ma, súdim ťa!

1.september 2020
Súdiš ma, súdim ťa!

Už autor Malého princa Antoine de Saint-Exupéry vedel, že je oveľa ťažšie súdiť seba ako druhých. Napriek tomu kritickým okom posudzujeme ľudí okolo nás. Prečo v tú chvíľu neposlúchneme vnútorný hlas, ktorý našepkáva, že by sme sa mali zdržať komentárov?

"Videla si, ako dnes vyzerá?" otočila sa na vás kolegyňa, ktorej pohľad hodnotil vzhľad účtovníčky, ktorá išla okolo. Irónia v jej slovách bola viac než zrejmá. Podobnú vetu predniesol snáď každý. Komentujeme naše životy, rovnako ako životy našich známych aj úplne cudzích ľudí. Prečo to robíme, keď vieme, že by sme nemali?

Za všetkým hľadaj mozog

Každú sekundu prijímame informácie o okolitom svete a snažíme sa ich triediť. To zahŕňa posudzovanie ľudí a práve tieto úsudky môžu byť rýchle a založené na povrchnom dojme. Podľa neurovedcov si mozog počas pár sekúnd vytvorí predstavy o ľuďoch, s ktorými sa stretneme, ešte predtým, než sami vedome spracujeme, kto sú alebo ako vyzerajú. Často súdime druhých, bez toho aby sme si to uvedomili, ale existujú aj takí, ktorí sa v tom vyžívajú. Radi posudzujú iných, pretože si tak posilňujú sebavedomie. Odborníci však zdôrazňujú, že ignorovanie vlastných slabostí a poukázania na nedostatky ostatných nám lepší život neprinesie.

Pozri sa na ostatných...

Na problémy si zarábame už v detstve. Porovnávame sa s vrstevníkmi a mnohokrát tento prístup podporia aj rodičia. "Ako to, že máš trojku, keď Anička odvedľa dostala jedničku? Pozri sa na Tomáška, ako počúva mamičku, ty len hneváš." Kto niekedy nepočul alebo nevypustil z úst podobné slová... A tak už od škôlky škatuľkujeme, hodnotíme a porovnávame, pretože to vidíme všade okolo - v rodine, medzi priateľmi, v spoločnosti, v médiách. Práve príliš kritickí rodičia, ktorých nárokom nemožno vyhovieť, alebo rodičia, ktorí svoje deti nikdy nechvália, vzbudzujú vo svojich potomkoch pocit menejcennosti.

Takéto deti si potom často zafixujú negatívny sebaobraz typu "nesmiem obťažovať okolie tým, čo chcem, nie som dôležitý, nesmiem zlyhať" a svoju domnelú nedostatočnosť si v dospelosti kompenzujú odsudzovaním iných. Psychológovia tvrdia, že títo ľudia sa stanú orientovanými na výkon. Bývajú nároční na seba a aj na ostatných. Prísne kritizujú seba aj okolie. Alebo sa naklonia dole do druhého extrému, kedy bývajú k ostatným príliš benevolentní a všetko robia automaticky za iných, nechajú sa až zneužívať a chyby hľadajú vždy len pri sebe.

Snahou psychoterapeuta potom je naviesť takého človeka na uvedomenie si deštruktívnych myšlenkových konštrukcií typu musím byť dokonalý, nesmiem nikdy zlyhať alebo nesmiem poľaviť.

Ohovárate?

Čo to o nás vypovedá?

Keď niekoho súdime, charakterizujeme tým predovšetkým sami seba. Niekedy sa na základe nízkeho sebavedomia a sebapodceňovania stáva, že náš "vnútorný kritik" príliš posilní, uviazneme v kritickom móde vnímania a hodnotíme až príliš. Seba aj ostatných. Vieme úplne presne, čo sa má a nemá robiť, ako by veci mali a nemali vyzerať, dopadnúť, zariadiť sa... Posudzujeme správanie ostatných, ich prácu, fotky na Instagrame, (ne)vychované deti, uprataný byt. Sústredíme sa pritom práve na slabosti, s ktorými sami nie sme zrovnaní a najvyše ich u seba potláčame.

Ak teda máte tendenciu na každom kroku súdiť druhých, najskôr sa zamyslite nad tým, čo je vo vašom živote zle a ako sa vám páči, keď ostatní súdia vás. Poslúchli ste ich názory a zmenili svoj život na základe ich nevyžiadaných rád? Všetko, čo sa nám v živote stane, mení spôsob, ako sa na situáciu a udalosti pozeráme. To, čo sme chceli v osemnástich, už nám v dvadsiatich piatich môže pripadať naivné. Navyše každý má za sebou inú životnú cestu. Je preto nezmyselné chcieť po niekom, aby videl svet tak ako my.

Od neistoty k útoku

Niekto súdi s cieľom ublížiť, niekto to robí zo zvyku, iný aby náprotivku ukázal svoj pohľad na vec. Pre niektorých je však hodnotenie ostatných aj cestou k nadviazania vzťahov. Či už sa jedná o pracovný kolektív, rodinné stretnutia alebo schôdzku s kamarátmi, spoločné komentovanie zbližuje. Jeden zo skupiny sa posťažuje, ďalší sa pridá a už to ide. Než si to všimnete, spolok sa utvorí na základe negatívnych komentárov a na úkor človeka, ktorý pri tom pravdepodobne ani nebol. Pamätajte, že aj keď vám niekto ublíži, alebo keď sa sami s niečím trápite, nepomôže vám odsudzovanie okolia.

V snahe vyhnúť sa bolesti poukazujete na nedostatky ostatných. Vaša neistota vás privádza k útoku. Kým sa s tým nevyrovnáte, spokojní nebudete. Hodiny, ktoré strávite preberaním cudzích životov, môžete využiť príjemnejším a užitočnejším spôsobom - zlepšiť sa v niečom, čo vám nejde, alebo byť s tými, čo vás bez výhrad a komentárov milujú.

Útočíte na ostatní, když jste nejistí?

Prečo sa zdržať komentára?

Neúplné informácie

Možno nepoznáte celý príbeh, možno neviete o všetkých problémoch, ktoré daná osoba rieši. Namiesto toho, aby ste ich súdili, snažte sa im pomôcť alebo im dajte čas sa s problémom vysporiadať.

Každý sme iný

Keď si kamarátka nechá urobiť tetovanie, nemusíte to schvaľovať, nemusí sa vám to páčiť, ale ona vás nenúti, aby ste to urobili tiež. Každý robíme to, čo sa nám páči a je nám blízke. Nikto by nám do toho nemal hovoriť.

Nikto nie je dokonalý

Perfekcionisti majú tendenciu posudzovať každú osobu, s ktorou sa stretávajú vo svojom živote. Neuznávajú svoje chyby, avšak radi poukazujú na nedostatky druhých. Podstatné je pochopiť, že nikto nie je dokonalý a všetci robíme chyby.

Nerob ostatným to, čo nechceš, aby robili oni tebe

Jasné a výstižné. Niektoré slová aj správanie môžu zničiť akýkoľvek vzťah behom pár minút. Najprv premýšľajte, než vyriekne alebo urobíte niečo, čo späť nevezmete.

Dostaňte sa do pohody a budete lepšími ľuďmi, ako?

Niekedy stačí zdanlivá maličkosť, aby ste sa znova cítili svieži, oddýchnutí a psychicky v pohode. Vyskúšajte, čo urobí dobre vašej duši, a tým aj telu, a tým aj hlave.

Zázračné lúče

Až vysvitne slnko, neseďte doma. Vitamín D, ktorý v tele vzniká vďaka slnečnému žiareniu, okrem iného zlepšuje náladu. Jeho nedostatok sa prejavuje melanchóliou a skleslosťou. Čím viac déčka načerpáte, tým lepšie sa budete cítiť.

Ponorte sa do vane

Relaxačný kúpeľ odplavuje stres a dodá silu na ďalší deň. K uvoľneniu vám pomôžu kúpeľové oleje, ktoré podporia upokojenie a pokožka je vďaka nim vláčna a hebká. Použiť možno levanduľový, medovkový alebo harmančekový.

Digitálna očista

Odložte mobil a vypnite počítač, vaša hlava potrebuje pauzu. Bez elektronických vymožeností sa vám bude lepšie spať, premýšľať a získate aj nové podnety, ktoré ste predtým s hlavou sklonenou k displeju ani nevnímali.

Tanec uvoľňuje

Nemyslíte pri ňom na uzávierky, protivného kolegu ani neposlušné deti. Ste len vy a hudba. Tanec vám vyčistí hlavu po náročnom dni a prospeje aj vašej kondícii. Posilníte všetky svalové partie a zlepšíte motorické zručnosti.

Buďte v pohode a bude sa vám dariť lepšie

Včas do postele

Skúste zaspať pred polnocou. Uvidíte, že táto zmena bude mať na vaše psychické rozpoloženie blahodárny účinok. Medzi polnocou a druhou hodinou rannou je spánok najvýdatnejší a odbúrava sa pri ňom najviac stresového hormónu kortizolu.

Zdroj pokoja

Horčík býva nazývaný antistresovým minerálom. Prispieva k správnej činnosti nervovej sústavy, mierni podráždenosť, nespavosť, poruchy sústredenia, bolesti a svalové napätie. V bežnej strave ho býva nedostatok, preto je dobré dodávať ho telu potravinovými doplnkami alebo si spestriť pitný režim občasným zaradením minerálok s obsahom tohto prvku.

Zdravý jedálniček

Zabudnite na všetky zázračné diéty a preparáty na chudnutie. Stavte na vyváženú stravu, ktorá vám dodá dostatok enerige a živín. Vyradiť by ste mali sladkosti, údeniny, vyprážané jedlá, fastfoodové pochúťky a sladené nápoje. Základom stravy je zelenina, ovocie a kvalitné bielkoviny (mäso, čerstvé syry, vajcia). Veľkou chybou je trápiť sa po fyzickej aktivite hladom s vidinou, že podporíte úbytok kilogramov. Telo naopak potrebuje doplniť silu pre správnu regeneráciu. Na regeneráciu svalov sú podstatné zdravé bielkoviny, takže chudé mäso v kombinácii so zeleninou je ideálna večera po lekcii aerobiku či bežeckom tréningu.

Jóga alebo plávanie

Ani v dňoch odpočinku nemusíte len leňošiť. Skúste sa venovať niektoré doplnkovej fyzickej aktivite. Veľmi vhodné je plávanie, pretože pohyb vo vode komplexne pretiahne namáhané svalové partie, bez toho aby zaťažoval pohybový aparát. Tiež jóga môže byť super súčasťou regenerácie. Organizmus sa pri nej uvoľní a psychika sa harmonizuje s telom.

Sauna

Prehriať si telo je prospešné nielen kvôli odplaveniu škodlivých látok z tela, ale je to aj príjemný spôsob odpočinku. V saune sa totiž namáhané svaly prekrvia, vďaka čomu sa urýchli ich regenerácia. Zároveň sa do tela vyplavuje endofin čiže hormón šťastia, takže budete odchádzať vypotení a s dobrou náladou a nebudete mať potrebu riešiť niekoho iného. Pravidelné saunovanie navyše posilňuje imunitu a zlepšuje fyzickú výkonnosť.

Športová masáž

Tento typ masáže sa od klasickej líši tým, že sa používajú iné techniky, aby sa zvýšila intenzita a efekt masáže. Pomáha na prehriatie zaťažovaných partií a zrýchľuje regeneráciu svalstva a tkanív. Prekrvuje kožu, povzbudzuje lymfatický systém, mierni bolesti, a slúži teda aj ako prevencia úrazov. Dokáže svalom rýchlo a účinne uľaviť od zatuhlosti. Proste sa po nej cítite ako znovuzrodení.

Chýba vám v živote partner, o ktorého by ste sa mohli oprieť? Zaregistrujte sa na zoznamke a nájdite si svoju druhú polovičku.

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: