Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Ste pozitívny sebec?

26.máj 2021
Ste pozitívny sebec?

Možno aj vás vychovali k tomu, aby ste mysleli na ostatných a až potom sami na seba. A zabudli vám povedať, že tak sa šťastne žiť nedá. Keď viac dávame, než dostávame, v medziľudských vzťahoch aj vo vzťahu k sebe samému, trpíme. Hromadia sa nepríjemné pocity, rastie túžba niečo zo života mať, ktorú často zamieňame za stále naučenú tendenciu utláčať seba samého. Ale viete čo? Naučte sa byť sebeckí. Pozitívne sebeckí.

Len v prípade, že budete šťastní sami zo seba, môžete rozdávať šťastie inde, cítiť sa v pohode sám so sebou znamená cítiť sa tak aj s ostatnými.

Nečakajte, až vás k premene privedie pád, choroba alebo vnútorná bolesť, v ktorej sa nespokojnosť a pocit "nie som dôležitý" nakoniec premení. Naučte sa Pravidlá pozitívneho sebectva, ktoré do rovnomennej knihy zapísala Michaela Dombrová. Ona sama kedysi cítila potrebu zmeny a našla si k nej cestu. Tú ponúka aj ostatným v pravidlách, ktoré si predstavíme:

Nesúťažím, vyhrávam

Pozitívne sebectvo hovorí: sústredím sa na seba. Neriešim, čo robí susedka, ale čo by som si prial robiť ja. A hľadám k tomu cestu. Napríklad prostredníctvom želania. To by malo byť pozitívne a vyslovené v prítomnom čase, ako keby už bola realitou.

NIE: Chcem novú prácu.

ALE: Mám novú prácu, fungujem ako produkčný filmovej spoločnosti (napríklad).

Mozog to ľahšie prijme a čím častejšie priania vyslovíte, tým viac vás poženú k naplneniu. Skvelé sú aj myšlienkové mapy. Tabule polepené obrázkami a fotkami, ktoré symbolizujú to, čo chcete, popísané motto. Strhujúce tak, ako chcete, aby bol strhujúci váš život. Dívať sa na ne, zamilovať sa do myšlienky, aké by mohli veci byť... to vás dovedie až k realizácii. Problém je, že človek sa vlastne neustále s niekým porovnáva. S inými ľuďmi alebo sa svojou minulosťou, teda tým, čo robil predtým.

Pomáha nám to, alebo škodí? Podľa Michaely Dombrovskej má bilancovanie svoj veľký zmysel, keď pomáha. Napríklad uvedomiť si chyby a poučiť sa z nich, stanoviť si priority. Keby viedlo k lipnutiu na minulosti, už škodí. Čo sa stalo, nedá sa zmeniť. A chyby patria k životu, dôležité je vedieť na nich postaviť niečo s dobrými základmi. A želania, ktoré sa nesplnili? Zamyslite sa znova, možno sa nájde aspoň kúsok splneného sna, len ho nevidíte. Možno je tento sen stále otvorená záležitosť. Priania sa ale - rovnako ako my - časom mení. Dovoľte im to.

Nesúťažte s ostatnými, nemáte to za potreby

Len žiadne katastrofy

Pozitívny sebec si uvedomuje, že nežije v jednoduchom svete. Vie, čo sa deje, ale nenecháva sa tým prevalcovať. Prečo? Pretože vie, že čokoľvek, čo sa deje na druhom konci sveta, nemôže radikálne ovplyvniť. Ale môže vyjsť von a rozhliadnuť sa, čo by mohol zmeniť vo svojom okolí. Pre dobrý pocit iných aj svoj. Nenecháva sa strhnúť davovou eufóriou, zaujíma sa o lokalitu, v ktorej žije, stará sa o ňu v rámci svojich možností, chuti a akéhosi uvedomenia. Čo môže v praxi znamenať aj to, že si kúpi cesnak od miestneho farmára a nie cesnak z Číny.

Vie, že tým pomáha. Niečo z toho tiež a ľahko odhadne hranicu, po ktorej je mu príjemné ísť v tomto smere. Lenže zahlteniu sa dnes snáď nedá vyhnúť. Máme tu sociálne siete, na ktorých zdieľa ktokoľvek čokoľvek. Ako by sme s tým mali v rámci druhého pravidla pracovať? Je to celkom jednoduché. Zo začiatku je potreba s nimi tráviť menej času. Pokúsme si uvedomiť, že život sa odohráva mimo nich, v médiách aj na sociálnych sieťach vždy ide len o nejaké výseky reality vytrhnuté z kontextu.

Niekedy sa nechávame strhnúť zlými správami zo sveta a neuvedomujeme si, že našu pomoc potrebuje niekto veľmi blízky. Kedy ste naposledy navštívili svojich rodičov, prípadne starích rodičov a priniesli im napríklad nákup? A ak sa cítite na väčšiu pomoc, je dobré sa zamerať na nejakú konkrétnu oblasť a dobre ju spoznať - len tak môže byť váš záujem skutočne prínosný.

Neškodím, pomáham sebe

Ísť cestou pozitívneho sebectva znamená podrobiť revíziu aj vzťahy. Je potrebné vedieť, či sú priatelia skutočnými priateľmi alebo len "upírmi", ktorí vysávajú a zneužívajú v akomkoľvek zmysle slova. Je nutné vedieť, že čas, ktorý s nimi trávite, uberáte sebe. Že okolo seba máte ľudí, ktorí vám ubližujú manipuláciou, ku ktorej patria aj nevyžiadané dobre mienené rady. Je potrebné vedieť, akú úlohu hrá vo vašom živote každý priateľ, akú úlohu hráte vy v jeho živote a mať z toho pocit zisku.

Triediť priateľov ale môže znamenať, že budete mať bližšie k potencionálnej samote. Alebo nie? Samota nie je to isté, čo osamelosť. Každý z nás by mal vedieť byť sám so sebou. Ak by totiž strach zo samoty viedol k tomu, že sa budeme radšej obklopovať nesprávnymi ľuďmi, je to skutočne strata drahocenného času. Kto sa nebojí byť sám, tomu pocity osamelosti nehrozia. Vie si totiž vážiť skutočných priateľov a času, ktorý s nimi môže tráviť, a ktorý je pre všetkých zúčastnených obohacujúci.

Majte radi sami seba

Práca šľachtí - ​​počas pracovnej doby

Pamätajte si, že "pozitívny sebec" nerobí nadčasy, nerobí veci, s ktorými nesúhlasí a je schopný zmeniť prácu, ak sa ukáže, že ho nenapĺňa tá súčasná, alebo mu nesedia napríklad vzťahy na pracovisku. Pozitívny sebec je jednoducho v práci šťastný. Okrem toho aj preto, že pozná svoje hodnoty, schopnosti, nebojí sa ich oceniť a odovzdať. Ako k tomu dospieť? Dobrým návodom pre vás môže byť na začiatok SWOT analýza, ktorá mapuje vaše silné a slabé stránky, vaše možnosti a aj to, čo by vaše plány na dobrú prácu mohlo ohroziť.

Keď ju robíte poctivo, prakticky okamžite viete, ako ďalej. Na druhej strane - pozitívny sebec vie nájsť, čo ho obohatí aj v práci, kde pracuje teraz. Čisto pragmaticky: než si nájde tú vysnívanú, chce predsa mať z čoho žiť. Len zároveň ďalej hľadá novú cestu. Hovorí sa: Práca bude, my nebudeme, ide len o peniaze, ale my sa prácou často cítime byť zviazaní. Prečo práci prikladáme takú veľkú dôležitosť, že kvôli nej zabúdame na seba? Pretože nás väčšinou živí. Aj tí, čo nie sú zástancovia radikálnych riešení, si možno myslia, že v prvom rade by sme mali hľadať uspokojenie v práci, ktorú robíme.

Nájsť si v nej napríklad zaujímavý projekt, zamerať sa na to, čo nás teší. Prípadne prácu prepojiť s niečím, čo robíme aj mimo nej. Ak to nie je možné, je dobré hľadať inú príležitosť. Postupne a s rozvahou. Trápiť sa denne a nechať sa vyčerpať, to nedáva zmysel. Ide o život, a to doslova.

Sami rozhodnite, s kým budete doma tráviť čas a deliť sa o priestor

Môj dom, môj hrad

Kde je vaše doma? Kto tam s vami žije? Pozitívne sebectvo znamená aj odhodlanie mať sa dobre doma. Byť tam s tými, ktorých máte radi. Bez zbytočností, ktoré zaťažujú a pripomínajú (nevyriešenú) minulosť. Byť tam v pohode, pretože doma je teritórium, do ktorého máte právo nepustiť kohokoľvek, kedy sa vám zachce. Je to územie izby, vyrovnaných vzťahov, lásky a harmónie. Tej materiálnej (bez zbytočností) aj duševnej (s tými, ktorých tam chcete). To, čím sme obklopení, totiž odráža stav našej duše. Chaos, nevítanej návštevy? Je čas upratovať a prestať pozývať tých, ktorých nemilujete.

Prečo máme v povahe tak lipnúť na veciach? Rovnako ako na ľuďoch, ktorých k sebe pozývame s pocitom, že musíme, pretože sa to tak má? Sme tak väčšinou vychovaní. Vzťahy v rámci rodiny sú tie najbližšie, ale aj najkrehkejšie. Umenie nastaviť si hranice nie je jednoduché a niekedy je potreba aj spolupráca s odborníkom. Na rozdiel od priateľov si členov domácnosti nevyberáme. Každý z týchto blízkych vzťahov ale ovplyvňujeme minimálne z polovice. Takže namiesto sústredenia sa na negatívne pocity, za ktoré môže niekto iný, môžeme začať od seba - a keď vylepšenie nejakého vzťahu nie je možné, bez pocitu viny sa z neho stiahnuť.

Domov by mal byť bezpečný prístav a miesto odpočinku, nie priestor zanesený zbytočnými vecami a sťažovaním sa.

Denne jedno jablko pre zdravie

Pozitívny sebec vie, čo je mať sa rád. Stará sa totiž o seba. Vie, ako zdravo jesť, prečo telo potrebuje pohyb aj relaxáciu. Nezanedbáva lekársku prevenciu, pretože vie, že zdravie má len jedno. Ak chcete ísť v šľapajach pozitívneho sebectva, ešte dnes zavolajte zubárovi a dohodnite si s ním termín. A tak môžete pokračovať so všetkým. Spísať všetky resty voči sebe a naplánovať si, kedy sa nimi začnete zaoberať.

Pekne a veselo

Úsmev, prosím! Na pozitívnom naladení totiž niečo je. A k pozitívnemu naladeniu, vrátane obyčajného úsmevu, vás môže priviesť mnoho drobných krôčikov. Napríklad skutočnosť, že začnete menej dbať na kvantitu a viac na kvalitu. Tá radosť, že máte niečo poriadne, vám vydrží dlhšie než skutočnosť, že ste za čokoľvek dali pár drobných. Kvalita je dôležitá. Chcete predsa žiť kvalitný život, mať kvalitné vzťahy, jesť kvalitné jedlo... A tiež len ťažko chcete byť súčasťou davu, ktorý bude mať to, čo všetci.

Súčasťou pozitívneho sebectva je aj ochota trochu vyčnievať, hľadať svoj štýl, byť svoj. Mať zo seba dobrý pocit a nájsť si vlastný štýl začína dôkladným poznaním seba samého. A teda aj poznaním svojho vlastného vkusu.

Točí sa okolo vašich negatívnych myšlienok tiež samota a nie žiadna choroba? Skúste sa s niekým zoznámiť a pozvite ho na rande!

Zdroj: https://www.databazeknih.cz

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: