Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Sólisti nie sú výplodom 21. storočia

18.jún 2014
Sólisti nie sú výplodom 21. storočia

Väčšina ľudí si myslí, že život singles súvisí s 21. storočím, ale stačí len hlbšie pátrať v histórii a budeme prekvapení. Samozrejme, že singlovstvo ako životný štýl sa časom vyvíjalo a premieňalo.

Ako moderný fenomén sa singles objavujú v súvislosti s emancipáciou žien. Ak sa pozrieme do histórie, nájdeme mnoho spisovateliek, maliarov a ďalších umelcov, ktorí prežili celý život sami. Život singles bol akýmsi atribútom bohémov, ale doba sa mení a singles s ňou. Dnes tvoria takmer polovicu mestskej populácie. Žijú vo veľkých mestách, ktoré ponúkajú dostatok zábavy, ako je New York, Paríž aj Bratislava. Áno aj v hlavnom meste Slovenskej republiky je okolo 40% domácností, kde žijú singles.

Medzi prvé dobrovoľné aj nedobrovoľné singles patrili mníšky. Niektoré ženy radšej vstúpili do kláštora, aby sa vyhli sobášu s nechceným mužom. Dnes nám to príde paradoxné, ale takýto vstup do rádu bol vnímaný ako rebélia, pretože sa dievča vzoprela svojmu rodu. Prvou známou "singles" bola Anežka Česká.

Ženy to nikdy nemali ľahké

Singles ženy boli a sú vnímané trochu odlišne ako muži. Ženám tikajú biologické hodiny a majú "obmedzený čas" rozhodnúť sa, či si založia rodinu. Naproti tomu nezadaní muži v pokročilom veku sú stále považovaní za potencionálneho manžela. Našťastie časom, kedy ženy dostávali nepekné nálepky "starej panny", už odzvonilo. Pokiaľ ide o novovek, stačí si pripomenúť Elišku Krásnohorskú, Coco Chanel alebo George Sandovú. Tá sa preslávila mužským štýlom obliekania a rozvodom, čím pobúrila širokú verejnosť.

Pokiaľ ide o emancipáciu, nemali to rozhodne jednoduché ženy učiteľky. Roku 1875 vstúpil v Čechách v platnosť zákon, ktorý zakazoval učiteľkám mať rodinu. Dôvod bol jednoduchý, nemali byť ničím rozptyľované od práce a mali sa plne sústrediť na riadnu výchovu svojich žiačok.

solisti

Ďalší boom priniesol prelom 60. a 70. rokov vďaka ére hippies, uvoľnená atmosféra, nezáväzný život zapríčinili nárast singles. Dnes už odzvonilo hanlivým označením stará panna a starý mládenec. Spoločnosť je k singles oveľa tolerantnejšia, veď vo veľkých mestách po celom svete tvoria polovicu domácností a výnimkou nie je ani Bratislava. Zažívame ďalší veľký boom singles podobný tomu v 70. rokoch.

I nezadaní majú svoj „snubný prsteň“

Skutočne je to tak. Singles si môžu kúpiť SingleRing, ktorým jasne dávajú najavo, že sú sami a sú s týmto stavom spokojní. Zároveň tým chcú vyjadriť, že sa nebránia zmenám, ale ani ich nevyhľadávajú. Myšlienka tohto prstienka sa zrodila v Škandinávii a v roku 2005 začal byť modrý krúžok predávaný. Po celom svete si ich už kúpilo viac než 200 000 ľudí.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: