Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Skákať padákom môžu aj vozíčkári

15.august 2014
Skákať padákom môžu aj vozíčkári

Blankytne modrá obloha, žiariace slnko a voľný pád aj tak možno popísať zoskok padákom v tandeme. Ide o veľmi bezpečnú Parašutistickú aktivitu, kedy vkladáte svoj ​​život do rúk skúsených tandemových pilotov. Medzi verejnosťou je tandemový zoskok stále obľúbenejšou disciplínou, ktorú venujú napríklad ako darček k narodeninám alebo k výročiu.

Dar zoskok padákom si nemusíme na prvý pohľad vysvetľovať tak, že sa nás chce dotknutá osoba zbaviť a už nevie, ako to povedať. Dáva nám tým jedinečný zážitok voľného pádu, vtáčieho letu pod vedením skúseného pilota, ktorý sa o všetko postará a my len letíme.

Skákať môžu všetci

Vyskočiť z lietadla v tandeme je veľmi bezpečné a vhodné takmer pre každého. "Keď na to príde, skákať môžu aj vozíčkári," pozýva do akcie parašutista Peter. Nevyhnutné je potvrdenie od leteckého lekára, ale ak netrpíte vážnymi problémami so srdcom, môžete do toho skočiť po hlave.

Zoskok v tandemu je vhodný už pre deti od 8 rokov a 120 centimetrov výšky, horná veková hranica je určená zdravotným stavom skákajúceho. Isté obmedzenia prinášajú prebytočné kilogramy. Pasažier by nemal vážiť viac ako 100 kilogramov, niektoré letecké školy a aerokluby ponúkajú zoskok v tandeme do 120 kíl. Ak teda máte  nadváhu a chystáte sa napriek tomu skákať, nebolo by lepšie pred tým schudnuť? Padáky majú svoje limity a nie je nutné zvyšovať riziko úrazu seba i pilota.

Ako sa všetko odohrává

Po príchode na letisko dostanete vybavenie, kombinézu, helmu, tandem a krátke zhruba dvadsať minútové školenie od inštruktora, vášho tandemového pilota. Vysvetlí vám, ako sa máte správať, v akej polohe máte vyskočiť, ako sa správať pri voľnom páde (mať zatvorené ústa a dýchať nosom). Potom vás vynesie lietadlo zhruba do štvor kilometrovej výšky, chvíľu padáte dolu priemernou rýchlosťou dvesto kilometrov za hodinu a zhruba v šestnástich sto metroch roztvorí pilot padák a vy sa len kocháte krajinou, letíte ako vták a nič neriešite. Krídlové padáky umožňujú veľmi mäkké pristátie, nemusíte sa teda báť o svoje kolená a kĺby. Vy nič nerobíte.

Seskok_v_tandemu

Ak sa bojíte, že sa neotvorí padák, vo výbave je vždy záložný. Hlavne nepanikárte a nechajte skúseného pilota všetko asistovať. "V kariére to zažije každý parašutista. Dôležité je zachovať pokojnú hlavu a otvoriť "záložný padák,“ komentuje parašutista Peter.

Na čo si dať pozor

Okrem nadbytočných kilogramov si strážte, čo pred skokom jete. Jakub (28 rokov) si dal pred výskokom klobásu, ktorá pravdepodobne mala už všeličo za sebou. "Trochu zle od žalúdka mi bolo už pred skokom, úplne najhoršie som sa cítil v lietadle. Veľa drncalo a ja už som sa doslova tešil, ako vyskočím! Voľný pád som ešte ustál, ale potom už to nešlo vydržať, "opisuje Jakub svoj ​​zážitok, jeho inštruktor bohužiaľ všetko schytal. "Toto sa mi ešte nestalo," smeje sa Peter, Jakubov pilot.

Dievčatá do toho

Ženy a dievčatá, ak chcete odvážneho muža, skúste sa za letu padákom zoznámiť s pilotom. Romantický pohľad na krajinu, nezostáva vám nič iné než sa pritisknúť, tak to skúste, možno sa chytí! Páni, na vás s podobnou radou apelovať nemôžem, pretože tandemoví piloti sú väčšinou muži. Hľadáte partnerku, staňte sa pilotom.

[paf]

Zdieľajte tento článok na: