Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Seychely: miesto, ktoré jednoducho musíte vidieť!

6.október 2016
Seychely: miesto, ktoré jednoducho musíte vidieť!

Seychelské ostrovy majú tú výhodu, že sa sem dá vyraziť na dovolenku v podstate po celý rok. Či už si vyberiete ostrov Mahé, Praslin alebo La Digue, odveziete si odtiaľto nepochybne veľa neopakovateľných a jedinečných zážitkov! Nakuknite pod rúško tohto romantického súostrovia v srdci Indického oceánu a môžete začať plánovať vlastné Seychelské dobrodružstvo!

Celkom 115 ostrovov tvorí Seychelské súostrovie, ktoré je rozosiate v Indickom oceáne 1 500 km východne od pobrežia Afriky a 2 500 km juhozápadne od Indie. Nájdeme tu dva typy ostrovov - tzv. Vnútorné ostrovy, medzi ktoré patrí Mahé, Praslin, La Digue, Silhouette ai., a Vonkajšie ostrovy ako sú St. Pierre, Providence alebo známa Aldabra. Drvivá väčšina obyvateľov (98%) žije na Vnútorných ostrovoch, ktoré sú vlastne vyvýšeninami morského dna tvorené žulovými masívmi. Druhú polovicu plochy Seychel tvoria Vonkajšie ostrovy, ktoré majú podobu plochých koralových atolov, pričom vstup na niektoré z nich vyžaduje osobitné povolenie.

Mahé

Všetky medzinárodné lety pristávajú na najväčšom ostrove Mahé, kde sa nachádza zároveň hlavné mesto Seychel - Victoria. Na ostrove s rozlohou 155 km2 žije prevažná väčšina obyvateľstva Seychel (asi 72 000 ľudí). Victoria zaujíma svoje miesto na severozápade ostrova. Môžete tu nájsť prístav, ktorý slúži ako pre osobnú dopravu, tak aj pre lodnú prepravu tovaru vo veľkých kontajneroch. Mesto je plné úzkych uličiek, tržníc a indických obchodov. Zvláštnu atmosféru nasajete v bohato zdobenom hinduistickom chráme, do ktorého musíte vstúpiť bez topánok, aby ste si mohli prezrieť typické farebné sošky indických božstiev a zlaté oltáre.

Hinduistický chrám Mahé

V centre Victorie na Revolution Avenue stojí krásna drevená budova s ​​názvom Kaz Zanana, ktorá bola postavená v roku 1915 a v súčasnosti slúži ako hlavná predajná galéria umelca George Camille. Maliar je rodený Seychelan a tak je logické, že jeho jedinečné obrazy sú tvorené na motív Seychel. Pri pohľade na jednotlivé diela sa zdá, že zdroj inšpirácie na týchto ostrovoch je nevyčerpateľný.

Praslin

Na druhý najväčší ostrov Praslin sa možno dopraviť malým lietadlom s Air Seychelles alebo loďou. Cesta oboma dopravnými prostriedkami vám prinesie bezpochyby jedinečný zážitok. Let trvá približne 15 minút a lietadlo je tak malé, že sedíte v podstate vedľa pilota, ktorý však udržuje letovú výšku dostatočne nízko na to, aby ste mohli pozorovať krásy ostrovov z vtáčej perspektívy. Ak zvolíte plavbu loďou, potrvá cesta hodinu, ktorá sa ale môže zdať až nekonečne dlhá v prípade, že oceán je práve rozbúrený a loď sa potáca vo vlnách. V mnohých prípadoch o papierové sáčky posádku žiadajú aj miestni obyvatelia, ktorí, ako by sa mohlo zdať, sú na lodnú prepravu zvyknutí.

Na ostrove Praslin žije asi 8 000 ľudí, pričom väčšinou ide o pôvodných obyvateľov - Kreoly, potomkami Afričanov a francúzskych kolonistov, ktorí hovoria kreolštinou. Menšinu tu potom tvoria Indovia, ktorí majú po celom ostrove (poťažmo celých Seychelách) svoje typické obchody s potravinami. Väčšina Seychelanov sa hlási k Rímskokatolíckej cirkvi a viera je pre nich v živote na prvom mieste.

Anse Georgette Praslin

Praslin je plný úchvatných pláží s tým najjemnejším bielym pieskom a tyrkysovým morom, z ktorého vystupujú masívne žulové skaliská. Nájdete tu dlhé pláže ako je Anse Government na severe alebo Grand Anse na juhu ostrova, ale aj malé kúzelné pláže, ktoré budete mať len pre seba ako napríklad Anse Citron. Najvyhlásenejšou plážou ostrova je Anse Lazio, avšak subjektívne hodnotené, najkrajšou plážou je suverénne Anse Georgette na severozápadnom cípe ostrova. Aby ste sa na túto romantickú pláž dostali, musíte prejsť hotelovým rezortom Lemúria cez miestne rozľahlé golfové ihrisko. Len o kúsok južnejšie nájdete najlepšie miesto pre sledovanie nádherného západu slnka - pláž Anse Kerlan. Ale pozor, slnko na Seychelách v zimnom období (v auguste) zapadá už ľahko po 18 hodine a potom sa zotmie doslova v okamihu oka.

Seychely sú ozajstným rajom pre milovníkov kokosov. Na každom rohu tu rastú palmy obťažkané bohatou úrodou týchto lahodných plodov. Ak nie sú rastliny na súkromnom pozemku a ste dostatočne šikovní, môžete si kokos bez problému odtrhnúť. Na plážach sa dá nájsť veľa popadaných kokosov v piesku. Stačí len mať so sebou mačetu alebo väčší nôž a po pár dňoch cviku už kokos dokážete otvoriť behom chvíľky. K dokonalosti už chýba len vytiahnuť slamku a vychutnať si lahodnú čerstvú kokosovú vodu a bielu sladkú dužinu.

Kokosová palma

Po ostrove sa dá pohybovať celkom tromi spôsobmi, keď nepočítame jazdu autom, ktorého požičanie sa zdá celkom zbytočné na ostrove s rozlohou 38 km2. Spôsob dopravy je vhodné prispôsobiť cieľu vášho výletu. Pozdĺž pobrežia okolo celého ostrova sa tiahne asfaltová cesta. Kratšie vzdialenosti sa dajú pohodlne prejsť na bicykli, len v niektorých úsekoch sa objavuje väčšie stúpanie. Vnútrozemím ostrova v jeho juhozápadnej časti vedie cesta plná serpentínov okolo Národného parku Vallée de Mai, po ktorej sa dá ísť iba autobusom. Cestovanie autobusom je veľmi lacné a predstavuje ďalšiu z mnohých autentických zážitkov, o ktorý by ste sa nemali nechať ochudobniť. Až budete už desiatykrát doslova viať visiac na madle v autobuse, ktorý práve prekonáva prudké prevýšenie a zároveň sa snaží vyhnúť protiidúcemu autu na úzkej ceste bez krajníc či zvodidiel, budete si celkom iste pripadať ako miestny ostrieľaný Kreol.

Fauna a flóra

Pešie výlety skrz vnútrozemskú džungľu majú nepochybne svoje čaro. Prechádzate nedotknutou prírodou a obdivujete miestnu divoko rastúcu flóru - mnoho druhov paliem vrátane tých kokosových, tropické stromy s exotickými plodmi ako je jackfruit, breadfruit, mangostan, banán, kešu orechy, ďalej vanilku, škoricu a mnoho ďalších. Zároveň sa nemusíte obávať, že vám cestu skríži nejaké nebezpečné zviera, pretože žiadne také jednoducho na Seychelách nežije. Nie, že by však tunajšia fauna nebola dostatočne rozmanitá. Nachádza sa tu mnoho endemických druhov zvierat. Môžete tu vidieť veľké množstvo rôznych krásne sfarbených vtákov. K večeru sa začína prebúdzať k životu veľký netopier Kaloň seychelský (anglicky flying fox), ktorého uvidíte lietať po oblohe so svojimi doširoka roztvorenými krídlami. Večer tiež vyliezajú zo svojich úkrytov malé hnedé jašterice a svietivo zeleňý gekón, ktorí si zháňa svoju hmyziu potravu.

Veľké množstvo zvierat možno samozrejme pozorovať aj v oceáne. Napríklad pri šnorchlovaní u malého ostrovčeka Saint Pierre uvidíte mnoho druhov rýb všetkých možných farieb, veľkostí a tvarov, chobotnice, raje, sépie a iné. Ak budete mať šťastie, zahliadnete z lode aj skupinu delfínov, ladne vyskakujúcu nad hladinu v neuveriteľnej rýchlosti. Avšak najmajestátnejšie zo všetkých zvierat voľne žijúcich na Seychelských ostrovoch je bezpochyby suchozemská Korytnačka obrovská. Stretnutie s týmto až dvestoročným tvorom a možnosť dotýkať sa ho, kŕmiť ho a pozorovať ho vo voľnej prírode vo vás zanechá pocit úplného ohromenia. Veľmi spoločenské korytnačky môžete navštíviť na ostrove Curieuse, ktorý sa nachádza 7 km severne od Prasline a možno sa naň dopraviť malou motorovou loďou.

Želva obrovská ostrov Curieuse

Srdcom ostrova Praslin je Národný park Vale de Mai, ktorý je najväčším pralesom Seychel, kde voľne rastie endemická kokosová palma Coco de Mer. Plody tejto palmy, ktoré majú v priemere až 50 cm a vážia až 30 kg, vo vnútri ukrývajú semeno o váhe až 17 kg, ktoré má zvláštny tvar pripomínajúci ľudské pozadie. Milióny rokov izolácie tu pomohli vzniknúť veľkému množstvu unikátnych živočíšnych i rastlinných druhov, z ktorých mnohé nemožno nájsť inde na svete. Môžete tu pozorovať Seychelského papagája čierneho, veľkého Praslinského slimáka alebo bronzového gekóna obrovského. V roku 1938 sa stal tento jedinečný národný park súčasťou Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

La Digue

Iba 15 minút trvá plavba loďou z Prasline na štvrtý najväčší z Vnútorných ostrovov - La Digue. Žije tu asi 3 000 obyvateľov a vzhľadom na jeho veľkosť (10 km2) sa dá prejsť na bicykli za jediný deň. Bicykel sa tu dá požičať za rozumnú cenu v jednej z mnohých požičovní, ktoré sa nachádzajú neďaleko prístavu. Grand Anse je jednou z najväčších pláží na juhovýchode ostrova s ​​divokým morom a obrovskými silnými vlnami. Na juhozápadnom pobreží sa nachádza prírodný komplex L'Union Estate, kde môžete vidieť tradičné spracovávanie zrelých hnedých kokosov, Korytnačky obrovské alebo plantáže s kokosovými palmami a vanilkou. Skrz túto rezerváciu sa dostanete na legendárnu pláž Anse Source D'argent, ktorá patrí medzi najviac fotografované pláže na svete. A nie je sa čomu diviť, pohľad na zaujímavo tvarované monumentálne žulové kamene, ktoré akoby na seba poskladala obrovská božia ruka, je dych berúci.

La Digue pláž

Všeobecné informácie na záver

Seychelské ostrovy majú tú výhodu, že sa sem dá vyraziť na dovolenku v podstate po celý rok. Teplotný rozdiel medzi tunajším zimným (máj-október) a letným (november-apríl) obdobím je približne 6 °C. Najviac zrážok sa tu objavuje v letnom období, najmä v decembri a na prelome roka. Turisticky prívetivo možno hodnotiť skutočnosť, že jedným z úradných jazykov je angličtina. Platí sa tu Seychelskou rupiou, pričom jedna rupia zodpovedá približne dvom českým korunám. Napriek tomu, že sa Seychelská centrálna banka nachádza v hlavnom meste Victoria na ostrove Mahé, bankovky a mince sa tlačia a razia až vo Veľkej Británii. Keďže sa väčšina tovaru na ostrovy dováža, ceny sú tu vyššie ako v Slovenskej republike, potraviny v obchode stoja približne 1,5 - 2-krát viac, za väčšiu večeru pre dvoch zaplatíte v prepočte asi 75 Eur.

Seychely naozaj stoja za to vidieť! Koniec koncov túto destináciu si vybral aj tunajší najznámejší Čech, ktorý tu strávil celý rok a pol. A ak sa pýtate, tak pána Krejčířa na Seychelách poznajú. Priateľ nášho sprievodcu mu na Mahé dokonca prenajímal dom :)

[mon]

Zdieľajte tento článok na: