Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Samé rady, a to nielen do vzťahu a života

28.máj 2018
Samé rady, a to nielen do vzťahu a života

Dobrá rada nad zlato? Musíš a nesmieš, mal by si a nemal, na svete je to takto a takto, urobíš najlepšie, keď ... Čože? Ako sa vyznať vo svete plnom odporúčania, ktoré sa navzájom vylučujú? Tak to poďme zistiť.

Problém s dobrými radami je ten, že väčšina z nich sa úplne vylučujú, takže na konci rovnako neviete, čo máte robiť. Vezmite si napríklad klasiku, čo sa hovorí všetkým nezadaným, ktorí hľadajú svoju druhú polovičku: "Nemôžeš tak sedieť a čakať v kúte, až si ťa niekto nájde. Musíš pre to niečo urobiť. Prečo nevyskúšaš trebarz zoznamku?" Versus: "Vieš predsa, že láska príde, ak ju budeš najmenej hľadať." Alebo tieto dobré rady, čo nájdete na webe pre podnikateľky: "Hlavne na nič nečakajte a nebojte sa začať." Na druhej strane potom bolo: "Snažte sa nič neunáhliť." A na inom webe, taktiež pre podnikateľov: "Myslite globálne, myslite vo veľkom." Kým iný článok: "Začnite pomaly, lolákne, zväčšovať sa dá vždy."

Veľmi dobrá je tiež obľúbená vzťahová: "Vo vzťahu nesmieš byť sebecký." Versus: "Dajte seba na prvé miesto." Tak čo teda? Kto tomu môže správne porozumieť?

Kedy má zmysel žiadať o radu?

Keď sa spýtate nejakého odborníka, ktorú z úplne protichodných rád by sme si mali vybrať a prečo, dostanete možno túto odpoveď: "Celkom cynicky by som konštatoval/a, že vo väčšine prípadov platí oboje." Snaž sa, pretože bez snahy nič nepríde, ale zároveň tomu nechaj voľný priebeh. Viete čo je to Yerkes-Dodsonov zákon o závislosti výkonu na motiváciu? Ten sa dá dobre aplikovať aj na rady. Psychológovia Yerkes a Dodson kedysi prišli na to, že výkon sa zhoršuje nielen pri veľmi nízkej motivácii, ale aj pri veľmi vysokej, takže ideálne je zlatá stredná cesta.

Netlačiť zbytočne na pílu ani to nenechať plávať, nesnažiť sa zoznámiť za každú cenu, ale ani nesediet a nečakať, až vám láska spadne do lona, ​​nespustiť bezmyšlienkovité podnikanie po prvom nápadu, ale ani ho roky neprevracať v hlave tam a späť. Problém je, že táto zlatá stredná cesta je veľmi individuálna. Podobná tomu, ako keď vám niekto poradí, aby ste sa stravovali striedmo. "Striedmo" totiž bude znamenať úplne niečo iné pre stodvaceťkilového murára a pre päťdesiatkilovú ženu, čo väčšinu dňa trávi pri počítači.

Dá sa povedať, že na tú pre seba správnu striedmosť či zlatú strednú cestu alebo v podstate akúkoľvek cestu, sme viac či menej vyladení, ale pretože vlastnému úsudku moc nedôverujeme, alebo sme koľkokrát zmätení, hľadáme jeho potvrdenie u iných. Niekedy u kamarátov a inokedy u autorít, ako sú napríklad psychológ alebo kouč. Otázkou je, či to má zmysel.

Prečo kamaráti neradia dobre?

"Pokojne sa kamarátov pýtajte, ale neberte ich slová moc vážne." Predstavte si napríklad situáciu, keď sa pýtame: "Mám dať výpoveď a založiť vlastnú firmu?" Dvaja kamaráti povedia áno, dvaja nie. Problém je, že kamaráti nikdy neradia z perspektívy vašej situácie, ale len z tej svojej, ktorá odráža ich aktuálne emócie, nálady a posledné skúsenosti. Inými slovami: Kto skrachoval, asi vám poradí držať sa teplého miesta vo firme. Alebo ten, kto našiel aktuálneho partnera tak, že ho nehľadal a jednoducho mu dotyčný človek nejako skrížil cestu, vám ťažko poradia, nech zdvihnete zadok a idete večer von alebo sa zaregistrujete na zoznamku.

Dostávate rady do vzťahu?

Nie je to preto, že sú mizernými kamarátmi a prajú vám to najhoršie, ale pretože taká je ľudská prirodzenosť. Nech sa snažíme akokoľvek a nech toho druhého poznáme akokoľvek dobre, nedokážeme sa vžiť do jeho kože a situácie úplne so všetkým. Akékoľvek rady je preto dobré brať len ako čriepky, na základe ktorých si potom zložíte svoju mozaiku pohľadu na vec. Nikdy by ste sa každopádne nemali rozhodnúť pre niečo len preto, že to hovorí Radko alebo Kamila, hoci vás napríklad poznajú od detstva, a teda veľmi dobre.

Podľa rád priateľov sa nemusíte a nemali by ste sa zariadiť, ale je dôležité si ich vypočuť. Ich utešovanie vás pohladí, cudzí pohľad na vec obohatí, nedostatok empatie nabudí, nesúhlas vás môže zastaviť v deštruktívnom správaní. To všetko sú dôležité veci. Navyše koľkokrát sa v dialógu objaví dôležité múdro, na ktoré ste trebarz zabudli.

Babo, raď!

Dobre, to sú kamaráti. Ale čo odborníci? Psychológovia, koučovia alebo poradcovia? Hovorí sa, že akýkoľvek psychológ podávajúci rady je zlý psychológ. Všetky tieto profesie sú tu totiž od toho, aby vám pomohli, ale poradiť si musíte sami .. Dobrého odborníka totiž spoznáte podľa toho, že rozpozná vo vašom premýšľaní a rozprávaní, čo vy nevidíte, chytrými otázkami vás navedú, aby ste o tom určitým spôsobom premýšľali a potom si SAMI nejako poradili. Rozviesť sa, alebo nie, založiť firmu, alebo nie. Podceňovať by ste ale nemali ani to, že dobrú radu môžete udeliť aj sami sebe. Stačí sa len dobre pýtať, trochu inak, než to zrejme robíte zvyčajne.

Bola pre to vymyslená zaujímavá pomôcka a nazvaná Test očami môjho stareckého ja. Funguje to tak, že si predstavíte sám seba ako osemdesiatdvaročného starca obhliadajúceho sa za svojou minulosťou a pýtate sa: "Čo si prajem, aby som vtedy býval vedel a urobil v tejto situácii inak?"

Jedného dňa sme vyspovedali na túto tému niekoľko žien okolo päťdesiat rokov. Pýtali sa ich, akú dobrú radu získanú vekom a životnými skúsenosťami by sa v určitom životnom období kdesi v minulosti nasmerovali inam. Bolo to vtipné, pretože jedna pani odpovedala: "Kašli na to, čo hovoria ostatní a zariaď sa podľa seba." A druhá odpovedala nezávisle na prvú: "Asi by som si poradila, nech si nechám poradiť. Pretože minimálne mamička má občas pravdu." Tiež dobré, že?

Týmto vylučujúcim sa radám už môže konkurovať snáď len "hlavne na to nemysli" (špeciálne pri desiatom pokuse umelého oplodnenia), "nestresuj sa" (obzvlášť vypečená rada pred dôležitou skúškou alebo prezentácií v práci), "neboj sa" (veľmi nápomocná najmä pred návštevou zubára alebo pred akýmkoľvek dôležitým vyšetrením u doktora), "nič si z toho nerob" (keď vás po desiatich rokoch vyhodia z práce) a tiež dvojica - "poriadne sa do toho opri" verzus "nesnaž sa tak urputne a nechaj to plávať. "

Niektoré rady môžu byť pre vzťah dôležité.

Mimochodom, viete, čo je na týchto všetkých radách asi vôbec najhoršie? Ten moment, kedy sa pristihnete, že ich tiež sami používate a že ich dávate druhým tak, ako sme si uviedli hore v tomto článku, podľa vlastného momentálneho rozpoloženia. No, takže k čomu sme sa to dopracovali? Na rady pozor! Berte ich ako inšpiráciu, ale riaďte sa hlavne svojím úsudkom.

Všade rady, aj u nás

Rady ostatných sú všade okolo nás, prichádzajú zo všetkých strán a asi sa toho nikdy nezbavíme. Ale tak čo, dôležité je mať svoj vlastný rozum a riadiť sa podľa neho. Rád sú plné aj časopisy, ale aj my vám radi poradíme v našom magazíne. Máte bezmyšlienkovito počúvať? Samozrejme, že nie! Je dôležité si vyvodiť, čo by sa vám mohlo hodiť a ako to do svojho života zaradíte alebo nezaradíte. Tak, dnes tiež poradíme niektorým ženám, keď už sme pri tom.

Anti-Age

Poriadne sa vyspite

Kým v dvadsiatich sme boli schopné ísť v pohode do práce aj po pretancovanej noci, okolo štyridsiatky už to všetko dosť bolí. Nielen ranný pohľad do zrkadla, ale hlavne telo samotné. Takže spite! Doprajte si aspoň 7 hodín a ponocujte len vtedy, keď vám to za to stojí.

Hýbte sa

Je úplne jedno, či si naordinujete chôdzu, beh, jogu alebo box. Hlavné je, aby vás to bavilo a aby ste sa tej aktivite venovala pravidelne. Športovanie vás odmení endorfínmy a vytvarujete telo.

Nemračte sa

Nerobte si zbytočne vrásky. Noste slnečné okuliare kedykoľvek je to potrebné, pri práci na počítači si robte prestávky, nešúchajte si oči a ošetrujte pleť jemne, obzvlášť tú tenkú v očnom okolí.

Dobre jedzte a pite

Ak ste napríklad zvyknutá raňajkovať len čiernu kávu a prvé jedlo mať až okolo poludnia, môže sa stať, že vaše telo začne štrajkovať. Rozmaznávajte ho trochu. Dáte mu denne dostatok kvalitných a zdravých potravín, odvďačí sa vám energiou a dobrou náladou. Jasne, raz za čas si kľudne zahrešte, ale s rozumom. A nezabudnite pravidelne piť, ideálne čistú vodu.

Uvoľnite sa

Myšlienky na to, čo dnes možno zase nestihnete, na dobrom pocite nepridajú. Až budete zase v tomto pokluse, úprimne sa zamyslite, či všetko, čo máte v pláne, je naozaj tak dôležité. Čo nie je, bez výčitiek vyškrtnite.

Buďte sami sebou, ale nebuďte sami, zoznamujte sa!

[ivi]

Zdieľajte tento článok na: