Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Zbrusu Nový zákon

28.január 2016
RECENZIA: Zbrusu Nový zákon

V distribúcii kín aktuálne nájdeme belgicko-francúzsku koprodukčnú komédiu Zbrusu Nový zákon. Film zožal priaznivé ohlasy divákov posledného karlovarského festivalu aj Festivalu francúzskeho filmu. Je teda film s ľahko šialenou zápletkou ďalším zásahom do čierneho, ktorý nám tvorcovia z krajiny galského kohúta v posledných rokoch v pravidelných dávkach prinášajú?

Boh má podobu pobudy a je to odporný škodlivý grobian a pijan. Ľudí rád nemá, stvoril si ich len preto, aby mal koho trápiť. Žije v Bruseli spoločne so svojou jednoduchou, ale dobrosrdečnou manželkou a dcérkou, ktorá ho za jeho hnusné správanie nenávidí. Jedného dňa sa Éa, tak sa božia dcéra volá, proti otcovi postaví a utečie k ľuďom. Predtým ale z počítača, ktorým boh ľudí ovláda, napíše všetkým dátum ich smrti. Ako táto znalosť ich životy ovplyvní? Náhodným spôsobom Éa medzi obyvateľmi Bruselu vyhľadá šesť nových apoštolov, s ktorými sa rozhodne spísať zbrusu Nový zákon.

Z hercov môže byť divákovi známa Yolande Moreau ako bohyňa, ktorú si budete pamätať ako nešťastnú domovníčku z Amélie z Montmartru. Z apoštolov sú to potom Franҫois Damiens, ktorý hral náprotivok Audrey Tautou v päť rokov starej Nežnosti, a predovšetkým potom legendárna Catherine Deneuve - odvážna a skvelá herečka, ktorá si tu vo svojom veku zahrala milostnú scénu s mladíkom a neskôr sa zamilovala do gorilieho samca. To všetko s noblesou a gráciou:)

Nie je to len Yolande Moreau, čím film pripomína Améliu z Montmartru. Éa je malá Amélia, skratkovité predstavenie jednotlivých apoštolov pripomína zoznámenie s postavami v Amélii, máme tu aj lásku na prvý pohľad, peep show či fantasy prvky. Táto podobnosť mi nevadila, pretože film prichádza so svojim vlastným príbehom, ktorý je natoľko originálny, že toto požičiavanie cudzích nápadov, považujem skôr za pokus priblížiť sa neoceniteľnému idolu. Ostatne s inšpiráciou týmto filmom som sa nestretla prvýkrát a len to dokazuje jeho kultúrny presah.

Film Zbrusu Nový zákon dokonalý nie je. Jednotlivé príbehy šiestich apoštolov príliš silné nie sú, ako celok ale fungujú. Hlavnou devízou je tu vtip, pošahaný a nekorektný humor, ktorý vie len európska kinematografia. Pohybujeme sa síce občas až na hranici gýča, ale za mňa v znesiteľnej forme a to aj vrátane záverečnej hippie scény. Celé je to bizardné, ale sympatické a svieže, feel-good movie, ktorý zahreje na srdci. Po skončení filmu diváci v kine tlieskali, to je, myslím, to najlepšie odporúčanie, aké film môže dostať.

9/10

[mih]

Zdroj:

Fotografie: http://letoutnouveautestament-lefilm.ca/
Video: https://www.youtube.com/watch?v=dKf3vMKN2xc

Zdieľajte tento článok na: