Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Večne mladá

14.október 2015
RECENZIA: Večne mladá

Zlučiteľná romantická dráma s prvkami fantasy? To už tu dlho nebolo. Večne mladá (v origináli The Age of Adeline), snímok natočený neznámym mladým režisérom, zvládol naprieč kinosálmi aj medzi divákmi a recenzentmi skromne bodovať. V čom tkvie čaro tohto milého retra?

Hlavná hrdinka príbehu, Adeline Bowman, sa narodila v roku 1908. Vo svojich 29 rokoch, krátko potom čo ovdovela, má Adeline autonehodu a takmer zomrie. V dôsledku zvláštnych okolností, ktoré túto udalosť sprevádzajú, však nielen prežije, ale od onoho okamihu prestane starnúť. Adeline, ktorá žije len so svojou dcérou, svoj stav časom odhalí a zo strachu pred úradmi a možnosťou, že by sa stala pokusným králikom vedy, ujde. Znamená to pre ňu sa v pravidelných intervaloch sťahovať a meniť identitu. Teraz sa ocitáme v súčasnosti a Adeline, ktorá si aktuálne hovorí Jenny a žije vo svojom rodnom San Franciscu, jedno také sťahovanie čaká. Na novoročnom večierku však stretáva sympatického Ellisa a zamiluje sa. Je možné zdieľať s niekým svoje tajomstvo, alebo bude musieť znovu utiecť a pokračovať v osamelom živote?

Hlavnú úlohu stvárnila "Gossip Girl" Blake Lively, ktorá zatiaľ nedostala väčšiu príležitosť o svojich hereckých kvalitách presvedčiť. V úlohe Adeline, elegantnej, sofistikovanej a vzdelanej ženy "z iného sveta", ktorá prežila jedno celé storočie, je ale prirodzená a vierohodná. Hlavnú mužskú rolu získal herec holandského pôvodu Michiel Huisman (Hra o tróny), ktorému síce charizma jeho filmového otca (po dlhej dobe výrazná rola pre Harrisona Forda) chýba, s Blake ale tvorí uveriteľný pár.

Logiku vo filme príliš nehľadajme, či už sa jedná o vysvetlenie "stavu" Adeline alebo úvahu, či to môže klapať, tridsiatnik a 107-ročná žena s telom mladice. Na podobnom princípe (avšak opačne čo sa pohlavia týka) je postavená aj tínedžerská upírska sága Twilight. Zaujímavejší je tu tak možno vzťah hrdinky s dcérou, ktorej starnutie musí Adeline sledovať.

Okrem krátkych retrospektív, kedy zavítame do obdobia pred nehodou; do doby, kedy si uvedomí svoj stav a krátkeho výletu do rokov šesťdesiatych, sa dej odohráva čisto v prítomnosti. Človeku je potom ľúto, že tých návratov do minulosti nie je viac. Hlavná hrdinka musela prežiť ohromne zaujímavý život, ale my sa o tom, až na drobné poznámky, nedozvieme. V tom tkvie nevyužitý potenciál filmu, máme tu nápad s nábehom na rozprávanie epických rozmerov, ktorý tu však slúži len ako kulisa k jednému milostnému príbehu.

Snímka má krásny vizuál a schopnosť zachytiť ducha doby. Veľkú úlohu tu má mesto San Francisco, ktoré na rozdiel od hlavnej hrdinky nemenné nezostáva a móda, ktorá je úchvatná. Naviac Blake  vyzerá dobre jednoducho vo všetkom. Večne mladá je typický "good feeling movie", Forrest Gump a Benjamin Button v ženskom prevedení, rozprávka pre dospelých, ktorých sa dnes veľa netočí a vyskúšané aj osobne, stráviteľná je aj pre mužského diváka, tak neváhajte :).

8/10

[mih]

zdroj:

Fotografie: https://www.facebook.com/AgeOfAdaline/photos_stream

Video: https://www.youtube.com/watch?v=clbSd2JzAqc

Zdieľajte tento článok na: