Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Samba

9.september 2015
RECENZIA: Samba

Francúzske režisérske duo Toledano a Nakache oslavovalo mimoriadny (a pre mňa trochu nepochopiteľný) úspech so svojím predchádzajúcim snímkom Nedotknuteľní, sladkoboľavým príbehom ochrnutého muža a jeho afrického ošetrovateľa, ktorý mu pomáha vrátiť radosť do života. Teraz opäť spojili sily s hercom Omarom Syem (jedná sa už o ich štvrtú spoluprácu) a prichádzajú s netradičnou love story zasadenou do prostredia dobrovoľníckeho centra na pomoc imigrantom.

Senegalský prisťahovalec Samba žije vo Francúzsku už 10 rokov, teraz mu však hrozí vyhostenie a nedobrovoľný návrat na čierny kontinent. V utečeneckom centre stretáva Alice, pre ktorú je dobrovoľnícka činnosť formou terapie, ktorú absolvuje po nedávnom psychickom zrútení na pracovisku. On sa snaží zarobiť si na živobytie a získať možnosť v krajine legálne zostať. Jej nič po materiálnej stránke nechýba, ale je osamelá a ešte len sa začína odrážať od dna. On potrebuje pomôcť s úradmi, ona pevnú mužskú náruč.

V hlavných úlohách sa predstavia dve súčasné hviezdy francúzskeho filmu. Omar Sy sa pomaly presadzuje v Hollywoode (vedľajšie úlohy v hitoch ako sú noví X-Men či Jurský svet) a v úlohe Samby do značnej miery opakuje svoju rolu z Nedotknuteľných. Dvorná herečka Larsa von Triera "nymfomanka" Charlotte Gainsbourg sa tentoraz predstaví v usadlejšej úlohe. Úlohu Alice, "tichá voda, ktorá keď vybuchne, tak to pekné nie je", si ale užíva. Treba podotknúť, že obaja herci aj napriek absencii vzájomnej chémie film ťahajú a bez nich by bol len polovičný. Bolo by nefér nespomenúť aj ďalšieho z generácie súčasnej francúzskej hereckej elity Tahira Rahima v úlohe Sambova kamaráta, ktorý Syovi sekunduje v komediálnych scénach.

Postava imigranta Samby sa v skutočnosti nemá zas tak zle, ako sa film tvári. Nemusí kradnúť, má kde bývať a čo jesť, s kriminalitou ťažšieho kalibru do styku nepríde. Skutočnosť by mohla byť oveľa horšia. Z hľadiska žánru sa o ťažkú sociálnu drámu nejedná a humorných odľahčujúcich momentov vo filme nájdeme dosť. Do problematiky prisťahovalectva nahliadneme len okrajovo, keď sledujeme úskalia hľadania práce či obchod s identitou - falošnými dokladmi. Úsmev potom vyvolá skutočnosť, že zlaté pravidlo svojej profesie čiže udržiavať si odstup od klienta, dievčatá v tomto filme moc vážne neberú.
Sambu a Alice spája neklasický romantický vzťah. Jedná sa tu skôr o formu priateľstva založenú na potrebách oboch nešťastníkov, kedy ani jeden nemá veľmi čo stratiť. Vyznanie lásky a romantické gestá nemožno očakávať, v tom je film príjemne úprimný a uveriteľný a získava u mňa plusové body. Čo mu však uberá, je vysústružená záverečná pointa, kedy sa divákovi dostane trochu morálneho diskutabilného happy endu

Samba neurazí ani nenadchne. Z kina odídete s dobrým pocitom, že ste si pozreli snímok so sociálnou tématikou a je teda vhodný predovšetkým pre divákov, ktorí radi chodia na ten "správny druh filmov" (a ešte radšej o tom potom hovoria), skutočný presah a oznámenie tu ale chýba. Autori snímky tak pokračujú v rozprávaní svojich banálnych príbehov servírovaných s málo vierohodným neobratným zakončením.

6/10

[mih]

Zdroj:

Fotografie: https://www.facebook.com/sambamovie

Video: hhttps://www.youtube.com/watch?v=20ynGBOfJ3w

Zdieľajte tento článok na: