Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Päťdesiat odtieňov sivej

1.apríl 2015
RECENZIA: Päťdesiat odtieňov sivej

Bolo nebolo, pred niekoľkými týždňami sa svetom prehnala smršť v podobe filmovej premiéry dlho očakávaného knižného bestselleru Päťdesiat odtieňov sivej. Väčšina žien túto knihu čítala a na film sa vypravila aj so svojim mužom. Avizovaný erotický zážitok roka sa nakoniec nekonal a všeobecné prijatie filmu bolo skôr rozpačité. Ako sa teda adaptácia románu podarila?

Dej filmu je notoricky známy. Študentka anglickej literatúry Anastasia (Dakota Johnson) sa zamiluje do pohľadného mladého miliardára Christiana (Jamie Dornan) so záľubou v BDSM praktikách. Hrdinka sa do tohoto sveta necháva uviesť a zároveň balancuje medzi tým, ako svojmu vyvolenému poskytnúť, čo si jeho libido žiada a snahou získať aj niečo pre seba, tj. mať normálny romantický vzťah.

Príjemným prekvapením pre mňa bolo, ako sú obaja herci v hlavných úlohách sympatickí. Dakota je správne milá a nevinná a Jamie pôsobí ako malý chlapec, ktorý dostane novú hračku na hranie. Hlavná hrdinka dokonca vo filme pôsobí inteligentnejšie ako v knihe, kde bol jej vnútorný monológ dosť otravný. Ostatní herci robia ústrednej dvojici len krovie. Mňa osobne medzi vedľajšími postavami potešila prítomnosť Jennifer Ehle (E. Bennetová z minisérie BBC Pýcha a predsudok) v úlohe hrdinkinej matky.

patdesiat_odtienov_sivej

Snímka má rýchly úvod. Hlavný hrdinovia sa zoznamujú po cca štyroch minútach filmu. Po celú dobu potom viac menej nezlezú z plátna, strieda sa len jedna atraktívna lokácia za druhou. Režisérka Sam Taylor-Johnson urobila podľa môjho názoru maximum, pretože z predlohy o mnoho viac vytiahnuť nešlo a prílišná kreativita by naštvala fanúšikov knihy. Z knihy sa vyškrtali zbytočné pasáže a zmenila sa aj chronológia niektorých scén. Za ďalšie múdre rozhodnutie považujem skutočnosť, že niektoré motívy si tvorcovia schovali do ďalších filmov, ktoré by inak úprimne povedané boli o ničom.

Kto šiel na film kvôli erotickým scénam, musel byť sklamaný, pretože tie tvorili len zlomok filmu a boli natočené skôr konzervatívne. Erotické scény sú relatívne cudné a pravoverných vyznávačov BDSM praktík film skôr naštve. Všeobecne sa vo filme súloží oveľa menej ako v knihe (kde sa nič iného nerobilo) a hrdinovia robia oveľa viac drahoty. Film síce na kontroverznú tému láka, ale nakoniec kĺže len po povrchu. Päťdesiat odtieňov sivej je tak skôr než erotickým filmom, filmom romantickým so všetkými klišé, ktoré k tomuto žánru patria. Je jasné, že červená knižnica nie je pre každého, avšak niektoré nenávistné reakcie, ktoré film vyvolal, za oprávnené nepovažujem.

Hlavnou témou filmu je tak predovšetkým zamilovanosť, ako veľmi človek dokáže posunúť svoje limity a kam až je kvôli druhému človeku ochotný zájsť. Film mi dosť pripomínal klasiku Pretty woman, kde je  tiež vzťah založený na kontrakte a sex prerastie v lásku.

Je nevídaným javom, aby romantický film zarobil toľko peňazí. Kedy ste naposledy videli v kine romantický film? Králi žánrov Garry Marshall, tvorca spomínanej Pretty woman, alebo napríklad Richard Curtis, režisér Lásky nebeskej, Notting Hillu či Bridget Jonesovej síce pravidelne do kín s novinkami prichádzajú, ale žiadny z ich novších filmov nedosiahol úspechu ich predchádzajúcich hitov.

Propagácie filmu a jeho uvedenie na valentínsky víkend boli po marketingovej stránke ťahom vykonaným na jedničku. A práve natešenost divákov filmu svojím spôsobom podrazila nohy. Film sa stal príkladom toho, ako prehnané očakávania môžu pokaziť filmový zážitok. Pokiaľ však nie ste fanatickí obdivovatelia knihy, ktorých žiadne filmové stvárnenie ich vlastných predstáv nemôže nikdy uspokojiť, alebo spomínané praktiky neberiete príliš vážne, môže Vás film vlastne príjemne prekvapiť.

Päťdesiat odtieňov sivej považujem za príjemnú oddychovku, ktorá má svoje čaro, ktorej však na kráse uberá všetok ten ruch okolo. Faktom však zostáva, že keby o filme nebolo toľko povedané a napísané, nezarobil by nikdy toľko peňazí : )

P.S. Kto chce vidieť odvážnu filmovú erotiku, odporúčam napríklad nedávny Shame s Michaelom Fassbender.

7/10

[mih]

Zdroj:

Video:https://www.youtube.com/watch?v=CQERFnGvi_A
Fotografie z officiálnych stránok filmu Päťdesiat odtieňov sivej: http://www.fiftyshadesofgreymovie-intl.com/ww/

Zdieľajte tento článok na: