Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

Recenzia: Mŕtvy kľúč od D. M. Pulley

19.máj 2017
Recenzia: Mŕtvy kľúč od D. M. Pulley

V našich životoch sa snažíme všetko, čo milujeme a k čomu máme blízky vzťah, starostlivo schovať a uzamknúť na pár zámkov, aby nás o to nikto nemohol pripraviť. Ale myslite na to, že žiadny trezor, aj keď od neho ukryjete kľúč, neochráni vaše cennosti.

Spisovateľka D. M. Pulley prišla do čitateľského sveta s románom, ktorý stavia na svojej vlastnej skúsenosti konštrukčného inžiniera, čo príbehu dodáva na autentickosti priestorov starej clevelandskej banky, ktorú zaháľa tajomstvo z roku 1978.

Dva príbehy, jeden o najväčšej banke plnej ľudí v roku 1978, druhý o opustenej banke v roku 1998. Zároveň dve hlavné hrdinky, jedna mladá a naivná Beatrice, pracovníčka banky a druhá Iris, starostlivá stavebná inžinierka. Obe sa vydávajú na cestu plnú tajomstiev a nachádzajú v sebe silu, ktorú netušili, že v sebe vôbec majú. Jedna druhú nepozná a ani nespozná, napriek tomu spolu zvláštnym spôsobom hľadajú a odhaľujú stopy zločinu v minulosti i prítomnosti.

Dalo by sa povedať, že v už "mŕtvej" clevelandskej banke stále žije zlo a to nechce, aby bolo odhalené jeho tajomstvo. V trezore banky prežívajú nekalosti, ktoré sa zakrádajú po celej budove. Kľúče pohlcujú všetko dianie a že ich naozaj je. Ale len jeden dokáže vyriešiť všetky nekalosti. Kde je? Kto ho má? Kedy sa objaví? A objaví sa vôbec? Nezostane nakoniec len "Mŕtvym kľúčom"?

Ak vás svojimi slovami mätiem, verte, že ak chytíte aktérov tohoto príbehu za ruky, zmätok, nevedomosť a údiv sa vás už nepustí.

Mŕtvy kľúč

Čítala som aj hodnotila

Mŕtvy kľúč ako kniha, tak i jeho autorka pre mňa boli veľkou neznámou, šancu som tomu ale dala a potom som si hovorila, že som urobila len dobre. Je to super kúsok, bezchybná autorkina prvotina, klobúk dolu. Žiadna z kníh, nech bola aká dobá, na mňa nezapôsobila tak skvelým popisom prostredia ako táto. Čitateľ úplne cíti, ako stojí uprostred tých zaprášených miestností a bojí sa pozrieť za roh, pretože nevie, čo ho tam čaká.

Pri čítaní si užijete veľa tajomstiev a vzrušujúcich udalostí, aj napriek tomu, že prvé kapitoly sa trochu ťahajú a vy si musíte urovnať čo, kto, kedy, kde, pretože sa tu prelínajú dve časové línie, dva príbehy, ktoré sa ale schádzajú a to robia príbeh ešte lepším.

Bála som sa, bola napnutá a príbeh sa mi čítal hrozne jednoducho. Určite sa teším na ďalšiu knihu od tejto autorky D. M. Pulley, dúfam, že s ňou príde veľmi skoro. A naozaj som nenašla nič ani trochu negatívneho? No, možno bolo tých kľúčov, ich kusov a druhov až príliš veľa.

Vo všetkých našich krajoch nájdeme také tajuplná miesta, len o nich nehovoríme a niekedy aj nevieme. Ja by som vám o takomto jednom v Trnavskom kraji mohla rozprávať.

Zdroj fotografie: http://quackersmessylife.blogspot.cz

[Ivi]

Zdieľajte tento článok na: