Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Interstellar

15.december 2014
RECENZIA: Interstellar

Jeden z najuctievanejších režisérov dnešnej doby, Christopher Nolan, prichádza do kín s novým filmom, vesmírnym scifi Interstellar. Film už od začiatku sprevádzajú veľké očakávania. Podarilo sa ich talentovanému tvorcovi naplniť?

Dej filmu sa odohráva na Zemi v neďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo bojuje so stále ťažšími podmienkami k životu. Hlavný hrdina Cooper (M. McConaughey), bývalý pilot, žije so svojou rodinou na farme a obáva sa neradostnej budúcnosti svojich detí. Keď sa mu podarí objaviť tajnú základňu domnelo zrušenej NASA, rozhodne sa následne využiť ponuku zúčastniť sa misie, ktorá sa chystá preskúmať svety, u ktorých existuje šanca, že by mohli byť obývateľné a umožnili tak ľudstvu prežitie. Na cestu s ním sa okrem ďalších členov posádky vydáva aj Amelia (A. Hathaway), dcéra profesora Branda (M. Caine), ktorý celú výpravu organizuje.

U Interstellar sa ponúka porovnanie hneď s niekoľkými filmami. Dokumentárne ladenou formou pripomínajú preživší pasažierov Titanicu, pri motíve otca opúšťajúceho dcéru, ktorý sa vydáva na vesmírnu misiu zachrániť obyvateľov Zeme, si potom spomenieme na šestnásť rokov starý Armageddon. Najčerstvejšia je potom asociácia s minuloročnou Gravitáciou, ktorá sa v porovnaní s Nolanovým opusom javí ako komorné divadlo.

Herci odvádzajú poctivé remeslo. Veľa toho už bolo napísané o výbornom McConaugheym, ktorý sa definitívne zbavuje nálepky beachboya a etabluje sa medzi charakterových hercov. Príjemným prekvapením je tentoraz aj sympaticky civilná Anne Hathaway. Jessica Chastain ako Murph, dospelá verzia Cooperovej dcéry, vyžaruje odhodlanie a bojovnosť, a strháva na seba pozornosť v pozemskej časti rozprávania. Film nás poteší aj jedným veľmi príjemným castingovým prekvapením, ktoré sa tvorcom podarilo udržať v tajnosti.

O tom, že po vizuálnej a technickej stránke patrí film medzi špičku, nie je pochýb, to sa týka predovšetkým preletov červími a čiernymi dierami. Kochať sa budete zábermi prstencov Saturnu i prašného kukuričného poľa.
Christopher Nolan napísal scenár k filmu spoločne so svojím bratom Jonathanom, s ktorým spolupracoval už na Temnom rytierovi či Dokonalom triku. V porovnaní s inými blockbustermi (ktorým Interstellar bez pochýb je) dej je komplikovanejší a bežný divák sa v ňom môže ľahko strácať. Nie všetko je logické a po skončení filmu si budete klásť množstvo otázok. Záver potom v niekom môže vyvolať aj ľahké rozčarovanie, keď nám tvorcovia prinesú rozuzlenie v štýle "deus ex machina". Autori si navyše nechávajú otvorené vrátka pre prípadné pokračovanie.

Napriek tomu však snímok prináša výnimočný filmový zážitok a patrí medzi najväčšie filmové udalosti roka. Aj cez svoju trojhodinovú stopáž nezačne nudiť, zostáva po celú dobu strhujúci (čomu napomáha aj skvelá hudba) a každý kúsok rozprávania si nájde svoje miesto v príbehu. Pasáže ako pristátie na nových planétach, kedy nádej strieda beznádej a naopak, alebo časové paradoxy, si budete pamätať ešte dlho. Hlavným motívom filmu potom zostáva láska a to nielen láska romantická, ale predovšetkým láska k rodine. Pokiaľ si teda z tohto filmu niečo odnesiete, potom je to ponaučenie, že láska nielen hory ale aj iné galaxie prenáša : )

Hodnotenie: 8/10

 

[mih]

Zdroj:
Video: https://www.youtube.com/watch?v=zSWdZVtXT7E
Fotografie z oficiálnych stránok filmu Interstellar: http://www.interstellarmovie.net/

Zdieľajte tento článok na: