Domov

Zoznamovací dotazník

Fotozoznamka

Lifestyle magazín

Registrovať teraz

RECENZIA: Fotograf

24.marec 2015
RECENZIA: Fotograf

Nie je častým javom, aby český film vzbudil širší ohlas a rozprúdil celospoločenskú diskusiu. V prípade nového filmu Fotograf režisérky Ireny Pavláskovej sa tomu tak ale stalo. Ako sa to teda snímke pojednávajúcej o živote známeho českého umelca a milovníka výrazných ženských kriviek podarilo?

Film je inšpirovaný životom mediálne známeho českého fotografa Jana Saudka. Príbeh sa točí predovšetkým okolo žien jeho života - mileniek, asistentiek, dcér, exmanželiek a jednej špeciálnej ženy, ktorá mala niekoľko rokov po jeho boku výsadné postavenie. Fotograf mapuje životnú etapu Jana Saudka od okamihu, keď do jeho života vstúpi Líba alias Ráchel. Sledujeme vývoj ich vzťahu až k horúcemu koncu. Nebudeme špekulovať, do akej miery sa príbeh rovná realite, to ani zmyslom filmovej recenzie nie je. Faktom zostáva, že vykresľuje hlavného hrdinu v priaznivom svetle, ale nie ako čisto kladnú postavu. Hlavný hrdina je bohém v pravom zmysle - hravý, úprimný, naivný, čo na srdci to na jazyku, čo mu občas prináša problémy, či už so ženami alebo so zákonom.

recenze  Fotograf

Hlavnou výhodou filmu je predstaviteľ hlavnej úlohy Karel Roden. Pri sledovaní filmu nevidíme Jana Saudka alebo jeho karikatúru, ale samostatnú postavu, ktorá je zahraná tak, že si ju nemožno neobľúbiť. Nemusíme totiž milovať Jana Saudka, ale Jana Saudka stvárneného Karlom Rodenom milovať budeme. Vyzdvihnúť treba aj skvelú Zuzana Vejvodovú, v úlohe jednej z mileniek, a Máriu Málkovú ako Líbu.

Irena Pavlásková kedysi ohromila vynikajúcim Časom sluhov s Ivanou Chýlkovou, ktorý témou silne manipulatívnej ženy, v ktorú sa premení spočiatku nenápadná hlavná hrdinka, Fotograf silne pripomína. Že v tomto filme vtedy stvárnil hlavnú mužskú postavu práve Karel Roden, je potom ďalšia zhodná paralela. Tým však podobnosti končia, Fotograf nehrá toľko na zložitú strunu, ale je viac odľahčený, komediálne ladený a nebojme sa to povedať aj mainstreamovejší.

V niektorých momentoch sa film vracia do vzdialenejšej minulosti, tieto výlety však vo filme pôsobia zbytočne, pretože zostávajú len načaté a dej ďalej neposúvajú. Nedokončených a nedopovedaných motívov je potom vo filme viac. Avšak faktom zostáva, že dlhší záber už by pravdepodobne film neuniesol. Takto aj cez svoju dĺžku po celú dobu baviť neprestáva. Rušivým elementom sú potom celebrity - neherci v malých rolách, ktorých obsadenie bolo v niektorých prípadoch krokom vedľa.

Fotograf predstavuje náhľad do súkromia človeka - umelca. Situácie, ktoré by inak človeku mohli pripadať absurdné, tu pôsobia úplne prirodzene. Sex a nahé ženské telá všetkých veľkostí a tvarov sú prirodzenou súčasťou tohto sveta a sú znázornené tak, že sa nad nimi ani ten nejhanblivejší divák nemôže pohoršovať. Keďže sa jedná po dlhej dobe veľmi vydarený český film, ktorý príjemne prekvapil, pri jeho hodnotení som tentokrát bola trochu menej prísna.

Snímok môžeme vnímať ako spoveď, potrebu vysvetliť, ako to vtedy bolo alebo si ho len užiť ako filmovú fikciu a stráviť príjemné dve hodiny vo fotografovom svete, výber je len na Vás : )

8/10

[mih]

Zdroj:

Video:https://www.youtube.com/watch?v=7wbe7FbaU4Y
Fotografie z officiálních stránek filmu Fotograf: http://www.filmfotograf.cz

Zdieľajte tento článok na: